05.12.2018 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělství vyžaduje přesnost

Značných úspor lze s využitím automatické navigace a korekčního signálu dosáhnout při setí. Dosahuje se úspor osiva i času v napjatém období, ale přesně založené kolejové meziřádky jsou dobrým základem pro přesnou práci aplikační techniky v průběhu celé vegetace. Zvláštní místo pak má kukuřice: pokud je tato širokořádková plodina zasetá traktorem, osazeným automatickým navigačním systémem, její plečkování je mnohem snadnější.

Profit ze systému satelitní navigace roste s intenzitou hospodaření, či u kultur, které vyžadují větší počet přejezdů techniky po půdě. Čím více přejezdů a čím více aplikací se provádí, tím vyšší jsou možné úspory při použití navigačního systému. Platí také, že čím větší je pracovní záběr nářadí a čím přesnější je používaný signál, tím jsou úspory opět zvýšeny.

Ovšem signál GPS se využívá i k celé řadě jiných účelů: k měření pozemků, při dokumentaci či k tvorbě výnosových map. „Normální“ signál GPS však vykazuje nepřesnosti na úrovni metrů, ale pro oblast zemědělství (na rozdíl od provozu silničních vozidel) je zapotřebí podstatně větší přesnosti. Té se dosahuje s využitím korekčních signálů DGPS, dovolujících přesnost na úrovni až +- 2 cm.

Společnost European Space Agency provozuje zdarma poskytovaný signál Egnos. Je přenášen od trojice geostacionárních satelitů, pohybujících se ve výšce 36 tisíc kilometrů nad zemským povrchem. Vysílací frekvence je shodná s frekvencí, kterou využívají satelity GPS. Se signálem Egnos je možné dosáhnout přesnosti na úrovni 15 až 30 cm. Pro používané systémy satelitních navigací platí Egnos za osvědčený základní signál. Například podmítky či aplikace statkových hnojiv s ním provádět lze, nicméně vyšší přesnost bude mít i v těchto činnostech svůj význam.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down