Zimní čas je spojen s prezentačními akcemi zaměřenými i na zemědělskou techniku. Tu sice nelze aktivně předvádět, ale čas klidu na polích je spojen i s úvahami o obnově strojového parku, a tak je dobré zákazníkům ukázat co nového je v nabídce. Ti co obdrželi pozvánku na prezentační akci pořádanou koncem ledna na budějovickém výstavišti, firmou Agrozet České Budějovice, se mohli seznámit s tím co na novu sezónu chystá firma Pöttinger.
Akci v pavilonu Z zahájil ing. Jan Beer, obchodní ředitel společnosti Agrozet České Budějovice. Připomněl, že akce tohoto typu se koná již počtvrté a po jeho boku se představila též Zuzana Bubílková, která pak v průběhu dne účastníky akce průběžně zásobovala vtípky a historkami ze svého života.
Odborná část programu byla moderovaná ing, Zdeňkem Bílým a ing. Petrem Stuchlíkem. Oba pánové seznámili návštěvníky v několika tématických blocích s novinkami v sortimentu techniky Pöttinger. A to relativně nenásilným způsobem. Místo sáhodlouhého popisu technických dat se zaměřili na konstrukční zajímavosti strojů, zejména takové, které je odlišují od konkurence.
Sečením to začíná
Popis technických zajímavostí strojů započal u žací techniky v nichž je značka Pöttinger velmi silná, zejména pak u čelně nesené verze diskových žacích strojů se zavěšením Alfa Motion, umožňujícím kvalitní kopírování jak v podélném tak příčném směru. Těchto strojů se u nás prodá více jak 100 za rok. Představena byla nová verze s označením Master, která je kratší (neumožňuje montáž kondicionéru) a místo zavěšení pomocí „trianglu“ využívá přímé uchycení na klasický TBZ závěs.
Diskové žací stroje Pöttinger lze různě kombinovat, včetně vytvoření trojkombinace s označením A10 a záběrem deset metrů. Samozřejmostí je také volba různých typů kondicionérů (prsty, válce). Montáž a demontáž kondicionéru byla předvedena na stroji Nova Cat 302 ED. Při troše šikovnosti ji zvládne jeden pracovník, podmínkou je pouze zpevněná plocha na níž se kondicionér odstaví. Nejprve se uvolní tři klínové řemeny pohonu, k čemuž se využije povolovací páka, pak se nasadí podvozek, uvolní dva čepy a s kondicionérem lze odjet. Uživatel tak může snadno měnit dva kondicionéry podle typu sklízených plodin, nebo provádět sečení bez nich.
Zejména u žacích kombinací lze volit i z různých způsobů shazování. V současné době, kdy v čase sklizně bývá horké počasí jsou shazovací systémy výhodné, protože jednak zvyšují efektivitu práce a dále zpomalují zasychání hmoty určené pro senážování. V nabídce příslušenství některých žacích strojů Pöttinger jsou jak shazovací dopravníky tak shazovací šneky u nichž je vhodné se zastavit. Představují totiž zajímavou variantu, která se vyznačuje minimálním odrolem na živiny bohatých lístků a veškerá hmota je dopravována na řádek. Shazovací šnek částečně hmotu narušuje, takže působí trochu i jako kondicionér.
Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.