Zlaté medaile na Agritechnice

Kdo získal nejcennější kov a za jaké inovace? Z 311 přihlášených exponátů si zlatou medaili odneslo pět inovací. Oceněn byl systém VarioGrip Pro od společnosti Fendt. Další dvě medaile si odnesly komplexní systémy pro hospodaření s živinami a pro aplikaci postřiků, které byly společným projektem společnosti John Deere a dalších firem. Nejcennějším kovem byl ohodnocen i stroj na výrobu pelet Premos 5000 od společnosti Krone a nakonec systém ProCut společnosti John Deere sledující mimo jiné ostrost nožů u řezaček a správné nastavení protiostří.

Fendt VarioGrip Pro

Systémy regulace tlaku v pneumatikách jsou bezpochyby přínosem a přinášejí spousty výhod. Jednu nevýhodu bychom na nich však přece našli, při změně tlaku pro silniční mód jsou velmi pomalé. Tento problém se úspěšně podařilo vyřešit společnosti Fendt ve spolupráci s firmou Mitas a. s. Systém regulace tlaku v pneumatikách nabízí společnost Fendt již od roku 2009, kdy na výstavě Agritechnica poprvé představila VarioGrip a získala za něj stříbrnou medaili. Letošní zlatou si odnáší za systém VarioGrip Pro, který dokáže změnit tlak v pneumatikách nebývale rychle. Principem je další pneumatika uvnitř nově vyvinuté pneumatiky, která slouží jako akumulátor. Díky tomu je možné měnit tlak přímo v pneumatice, a to například z 0,8 na1,8 baru za 30 sekund.

Komplexní hospodaření s živinami

Systém umožňující komplexní hospodaření s živinami je společným projektem firem John Deere, Land-Data Eurosoft, Vista, Rauch a Sulky.  Hospodaření s živinami a udržení jejich rovnováhy na poli od sklizně do sklizně představuje nelehký úkol. Faktorů a mezivýpočtů vstupujících do tohoto systému je celá řada včetně těch ekonomických nebo legislativních. Představený systém čerpá ze spolupráce více společností, monitoruje a analyzuje množství vstupních dat a pomáhá plánovat, optimalizovat a v neposlední řadě i precizně aplikovat organická i minerální hnojiva. Jeho unikátnost tkví v komplexnosti. Poprvé v historii budou moci farmáři přesně určit dávku hnojiva, precizně ji aplikovat a proces dokumentovat vzhledem ke konkrétnímu místu na poli, a to bez ohledu na to, zda právě využívají organické nebo minerální hnojivo.

Komplexní podpora postřikových operací

Volba správného ošetření plodin je podložena znalostí velkého množství informací. Jenže informací a dat již v dnešní době máme tolik, že ztratit se v nich je dost jednoduché a právě proto byl oceněn zlatou medailí další společný projekt firem John Deere a BASF  ve spolupráci s institucemi ISIP, ZEPP, JKI a KTBL. Propojení komplexního systému pro ošetření plodin a Manažeru chemické aplikace přináší farmářům systém, díky kterému se snadno rozhodnou o konkrétním postřiku, jeho dávce a o cílené, dobře načasované a precizní aplikaci. Tento integrovaný systém se opírá o celou řadu klíčových technologií, které nabízejí doporučení a pomoc při plánování postřiku i při jeho aplikaci.

Data jsou přenášena v univerzálním formátu ISO-XML, což vede k možnosti integrace dalších aplikací a v budoucnu dokonce propojení řešení od jiných společností.

Stručně řečeno, je to první systém, který poskytne zemědělcům rychlou, efektivní a komplexní podporu při aplikaci postřiku, a to od identifikace problému, doporučení postřiku až po precizní aplikaci a dokumentaci procesu.

Premos 5000

Pelety mohou být použity na topení, jako podestýlka, krmivo pro zvířata nebo dokonce jako zvířecí hračky. Premos 5000 od společnosti Bernard Krone je první mobilní peletovací stroj, který produkuje pelety s průměrem 16 mm přímo na poli, a to bez předdrcení materiálu, jen pomocí dvou do sebe zapadajících válečků. Stroj je vyvinut do polních podmínek, kde sbírá materiál přímo z pokosených řádků. Systém je extrémně efektivní a má nízkou potřebu energie na produkovanou tunu pelet.

Systém pro nastavení řezacího ústrojí řezaček

Je důležité, aby nože řezaček v řezacích bubnech byly ostré a také aby bylo optimálně nastaveno jejich protiostří. Systém ProCut od společnosti John Deere měří a ovládá mezeru mezi noži a protiostřím. Kromě toho je také možné automaticky měřit ostrost všech nožů. Systém upozorňuje na to, kdy je třeba přenastavit protiostří nebo nabrousit nože a doporučuje množství broušení, které má být aplikováno. Šetří tak palivo i náklady nabroušení nožů.*          

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down