23.07.2010 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žluto-černé stroje na větrné hůrce

Na jaře pořádalo středisko Strom sever ve spolupráci s českou výrobní společnost Strom Export s. r. o. předváděcí dny své techniky na poli mezi Novým Strašecím a Stochovem. Do aktivních ukázek byly zapojeny téměř všechny stroje z prodejního sortimentu firmy. Ačkoli sluníčko v den akce svítilo, kvůli silnému větru byla velká zima. Přesto se na poli shromáždilo dost zemědělců a současní nebo budoucí zákazníci střediska John Deere sever.

Stacionární stroje
Jednou z novinek v rodině strojů s jelenem na kapotě je řada traktorů 8R Zástupce této série byl přítomen i na polním dnu u Nového Strašecího, konkrétně model 8345R. 
Od starší řady se liší v mnohém od motoru až po komfort kabiny. Proti starým modelům má nová generace k dispozici čtyřventilový šestiválcový devítilitrový motor PowerTech, převodovku Powershift s 16 stupni nebo plynulou převodovku AutoPowr. Další inovací prošel hydraulický systém, vnější okruhy jsou nyní nově řízeny prostřednictvím CanBus trasy, a v českém standardu je čerpadlo s výkonem 227 litrů za minutu.
Řada 8R nabízí obsluze nový komfort v podobě nové kabiny CommandViewII. Pracovní prostředí je prostornější a konstrukce s užšími sloupky nabízí lepší výhled. Vše, co řidič potřebuje k obsluze traktoru, je vestavěno do loketní opěrky na pravou ruku.
Další vystavený traktor zaujal na první pohled svou kónickou kabinou. Byl to totiž chmelařský speciál z řady 5R, model 5090R s jmenovitým výkonem 90 koní. Mezi představenými stroji nemohl chybět ani návěs Wagon od firmy Strom export.

Aktivní ukázky
O aktivní ukázky se postaralo několik souprav traktorů John Deere a závěsné techniky Strom export. První vyjel traktor 8430 s novinkou zvanou Terraland. Tento stroj, přezdívaný také dlátový pluh, dokáže podle slov vedoucího obchodu Davida Ryčla plnohodnotně nahradit orbu. Jeho pracovním nářadím jsou podrývací tělesa, jejichž slupice jsou třikrát zalomené. Lomený úhel zajišťuje jednak snadné zanoření podrývavého tělesa i v těžších podmínkách, jednak také vyšší průchodnost stroje. Maximální hloubka zpracované půdy může být až 65 cm. Po podrytí je potřeba rozbít hroudy. To má na starosti ještě tandemový hrotový válec zařazený za podrývacími tělesy. Oproti klasickému pluhu má Terraland výhody v nižší pořizovací hodnotě a navíc i v nižších režijních nákladech.
Tahačem Terralandu byl druhý nejsilnější traktor starší „osmičkové“ řady 8430. Jeho výkon dosahoval 320 koní a k dispozici měl powershiftovou převodovku.
Jako další zpracoval půdu Ecoland – dlátový kypřič a současně rovněž novinka v sortimentu společnosti Strom export. Své pracovní orgány může zanořit do půdy jak mělce, tak až do hloubky 35cm. Čtyři řady slupic s přesnou neměnící se geometrií nabízejí možnost snížení potřeby koňských sil a usnadňuje průchod do půd i v náročných podmínkách. Zpracovanou půdu nakonec urovnají válce. Konkrétní model měl válec Road packej, válec z tvrdé přírodní pryže, vhodný do všech podmínek. Jisticí systém podrývacích těles je Non–stop.
Ecoland byl agregovaný s traktorem 8530, který stejně jako další tahač 8220 patří do osmičkové řady, kterou již dnes nahradila řada 8R. Na rozdíl od starší řady jsou nové modely už naprosto přepracované od motoru přes převodovku až po kabinu.
Dalším představeným strojem byl Swifter. Kdo by tento kompaktor, jenž brázdí česká pole již několik let, neznal. Swifter nabízí možnost výměny pracovních těles a tak je schopen dobře podmítnout kdykoli a kdekoli. V aktivních ukázkách se ukázala rodina Swifterů hned ve třech provedeních. Na jarní podmítku může kompaktor vyrazit s předním prutovým válcem, který následují čtyři řady gama radliček. Celou práci dokončují Croskill válce. Do první linie se ještě může zapojit smyk, jehož agresivitu je možné hydraulicky nastavit. Přejezdem prutového válce jsou velké hroudy hrubé brázdy rozdrobeny a následuje zamíchání půdy díky gama radličkám do maximální hloubky 10 cm. Výhodou gama radliček je fakt, že na povrch nevynášejí vlhké části na povrch a zajišťují přítomnost vláhy a vzduchu pro budoucí semena rostlin. Poslední přejíždí po poli Croskill válce, které zbylé hroudy rozdrobí a půdu zpětně utuží.
Na podzim je u Swifteru vyměněna pracovní sekce gama radliček a nahrazena dvěma řadami šípových radliček. Jinak se stroj nezmění. Smyk urovná povrch, prutový válec rozdrobí hroudy a radličky podříznou půdu v hloubce až 12 až 15 cm. Následují opět tandemové Croskill válce.
Letos přišla společnost ale ještě s jednou možností, a to s výměnou radliček za talíře. Díky tomu se kompaktor promění v talířový podmítač. Každý talíř je nezávisle odpružen s výkyvem až 10 cm. Stroj je určen pro mělkou podmítku v hloubce 7 až 8 cm, která později zabezpečí dobrou kapilaritu půdy a vodu pro semena plodin. Malé talíře mají větší otáčky a lépe drobí půdu. Výměna radliček za sekci talířů a obráceně je velmi rychlá a zvládnou ji dva lidé.
První Swifter s talířovou sekcí tahal po poli traktor John Deere 8220. Druhý podmítač ustrojený do podzimní verze, tedy s dvěma řadami šípových radliček, byl agregován s traktorem John Deere 7530 a Swifter s pracovní sestavou pro jarní podmítku byl zapojen za traktorem John Deere 7930.
Poslední dva stroje zapojené do aktivních ukázek, měly také k dispozici talíře. První byl Swifterdisk. V celkovém pracovním záběru 3 m rozdrobil nejdříve půdu prutový válec. Po něm následovaly dvě řady talířů a celou práci zakončoval tandemový prutový válec. Stroj se hodí pro první i opakované podmítky a po něm je možné rovnou zasít. Swifterdisk byl agregován traktorem John Deere 6530 Premium.
Posledním předvedeným žlutočerným strojem byl Discland 5000. Oproti Swifterdisku má stroj větší talíře s průměrem 610 mm, které spolehlivě podmítnou i těžce zpracovatelnou půdu. Talíře mohou pracovat až do hloubky 15 cm a dokáží zapravit i hnůj. Každý disk je samostatně jištěn a pokud narazí na kámen, má dostatečný výkyv, aby překážku objel a vrátil se zpět na své místo.

Hojná účast
Na poli bylo sychravo. Studený vítr nutil návštěvníky choulit se do kabátů a popíjet horké nápoje. Přesto se zájemců o techniku společnosti Strom export i o techniku značky John Deere sešlo dost. Nejenže stroje viděli v akci, ale rovněž si je mohli později vyzkoušet.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down