18.08.2008 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žlutý stroj s růžovou budoucností

Ti, kteří viděli tento stroj při práci, mu předvídají velkou budoucnost. Padají výrazy jako revoluční myšlenka, převratné know how, jedinečná koncepce a nechybělo ani přirovnání Sputnik 2 (na svou dobu vyspělá ruská družice vypuštěná do vesmíru před padesáti lety s prvním živým tvorem na palubě - psem Lajkou,). I když nejde o družici, ale nový pásový shrnovač objemné píce Roc, odborníci očekávají, že na trhu s technikou pro sklizeň pícnin bude jasně zářit i on.

První nový shrnovač Roc RT 950 v České republice zakoupila Zemědělská společnost Ostřetín, a. s., která má velké a kvalitní stádo vysoce užitkových dojnic a stejně kvalitní „objemné krmivo“ bez kamenů a zeminy požaduje i bioplynová stanice, s jejíž výstavbou v Ostřetíně počítají. Tento stroj si vybrali na letošní výstavě Techagro. Vzápětí byl představen široké veřejnosti na Dnu Zemědělce v Hustopečích. Naposled bylo možné shlédnout uvedený shrnovač při práci koncem června nedaleko Chotýšan na Benešovsku, kde hospodaří DZS Struhařov, akciová společnost. Ta také zvažuje, zda si žlutý model Roc RT 950, který do České republiky dováží společnost Dagros z Kostomlat, pořídí. Všichni ostatní si ho pak budou moci prohlédnout na výstavě Země živitelka v expozici vltavotýnské společnosti Daňhel Agro. Na poli v Chotýšanech nechyběla ani naše redakce.

Mléko je pro nás jistotou
Akciová společnost DZS Struhařov spadající do holdingu Rabbit Trhový Štěpánov hospodaří přibližně na 4614 ha zemědělské půdy, z toho je 3906 ha orné a zbytek jsou trvalé travní porosty. V rostlinné výrobě se zaměřuje na produkci obilovin, řepky a máku, v živočišné pak na chov skotu. „Chováme přibližně tisíc krav a téměř osmdesát procent z nich je ustájeno v moderních stájích,“ řekl týdeníku Zemědělec ředitel společnosti Ing. Miroslav Kocourek. Do staveb a technologií pro skot investujeme značné finanční prostředky, řádově desítky milionů korun. V budoucnosti chceme zvýšit stavy dojnic na 1350 kusů, neboť mléko je pro nás v dnešní době určitou jistotou. Vzhledem k vyšším nákupním cenám rostlinných komodit byl loňský rok tak trochu výjimečný, a tak jsme mohli velkou část utržených peněz investovat zpět do výroby. Výrazně jsme obnovili zastaralý strojový park: pořídili jsme si novou sklízecí mlátičku John Deere STS, tři traktory a jeden secí stroj o záběru devět metrů stejné značky, techniku Lemken na zpracování půdy a další zařízení.“
„Převážnou část objemných krmiv zajišťujeme z orné půdy, a proto jsme se rozhodli vyzkoušet nový shrnovač Roc,“ pokračuje Ing. Kocourek. „Hospodaříme v okrajové části Českomoravské vrchoviny a ani jeden rotorový shrnovač, které se v současnosti vyrábějí, nemůžeme využít v našich kamenitých půdách. Senáž je vždy s příměsmi kamenů a zeminy, což neprospívá zvířatům ani samojízdné řezačce. Dnes vidím pásový shrnovač Roc poprvé při práci a velice se mi líbí. Nepráší se za ním, pracuje velice kvalitně a do našich podmínek by se určitě hodil. Mám rád nové stroje, které řeší produktivitu práce. Překvapen však nejsem jen špičkovou kvalitou a velkým výkonem, ale také vysokou cenou, ač jde o jednoúčelový stroj. Za čas půjde určitě dolů, ale my nemůžeme zas tak dlouho čekat.“

První stroj v České republice
V čem je tedy žlutý shrnovač Roc RT 950 tak výjimečný? Základem každé ze tří sekcí je prstový sběrač s plastovými kryty a příčný pásový dopravník vyplněný pryží. Každou sekci lze jednotlivě vypínat. Sběrač hmotu posečené vojtěšky či jetele nadzdvihne a dopravník ji posune do strany. Díky důmyslnému systému pohonu prstového sběrače a možnosti reverzace příčného dopravníku je možné podle množství materiálu libovolně měnit směr posuvu dopravníku, případně lze tok materiálu na dopravníku rozdělit. Existují tak čtyři varianty shozu. Buď se píce shrnuje ze všech tří pásů doleva nebo doprava, nebo dva pásy shrnují píci doleva a jeden doprava, či naopak. Obsluha tak může ovlivňovat množství hmoty v řádku. Pod každou třímetrovou sekcí jsou čtyři plná kolečka, která kopírují pozemek a pomocí nichž se nastavuje výška. Tu pak udržují tři splazy. Při práci i přepravě jede stroj po vlastní nápravě, přepravní šířka je 2,5 m a přepravní výška nepřesáhne 3,1 m. Shrnovač připojený v tříbodovém závěsu traktoru má tři hydraulické okruhy, vlastní čerpadlo poháněné kardanovým hřídelem z traktoru a nádrž na olej o objemu 400 l, který se mění po 4000 mth. Vybaven je vzduchovými brzdami a požadovaným osvětlením. V ideálních podmínkách při rychlosti 10 km/h se jeho výkon pohybuje kolem 8 ha za hodinu, požadovaný příkon traktoru je 80 koní.
„Předváděný model je jediný stroj, který jsme letos do republiky dostali, neboť je o ně mezi evropskými i americkými zemědělci veliký zájem,“ vysvětluje Ing. Jiří Šach ze společnosti Dagros. „Česká republika je první zemí původního východního bloku, kde tento shrnovač pracuje, naopak jsem se s ním často setkal v mnoha zemích západní Evropy. Letos získal italský výrobce velikou objednávku ze severských zemí, zejména Švédska, Norska a Finska, a proto je třeba tyto stroje včas objednat. Objednávky uzavíráme již v srpnu. V nabídce jsou dva modely RT 950 a RT 850 o záběru 9,5 a 8,5 metru, v Americe se osvědčil největší model RT 1220 se záběrem 12,2 metru, jeho přepravní šířka ale nevyhovuje naším podmínkám. Výroba modelu RT 650 byla ukončena.“
Pro skot i bioplynové stanice
„Shrnovače Roc jsou určeny především špičkovým mléčným farmám, kterým pomohou zachovat vysokou kvalitu objemných krmiv bez jejich znehodnocení zeminou a kamením, případně jinými cizími předměty, jež by běžný rotorový shrnovač zanesl do řádku. Zároveň jim ušetří finanční prostředky za drahé krmné doplňky,“ zapojuje se do hovoru Ing. Vlastimil Daňhel, jehož společnost bude tyto stroje nabízet. „Svým šetrným přístupem k materiálu chrání cenné lístky jetele a vojtěšky před odrolem. Shrnovače Roc jsou vhodné i pro podniky zabývající se produkcí biomasy, umožňují nejen vytvořit z posečené hmoty řádek, ale také ho v případě potřeby obrátit. Již dnes se o něj zajímají producenti peletek. Rádi bychom získali těchto strojů co nejvíce, neboť jsou pro vyspělé chovatele skotu a bioplynové stanice jediným správným řešením. Je třeba si uvědomit, že kdo se letos pro tento stroj nerozhodne, příští rok ho mít nebude. Jsem však přesvědčen, že po výstavě Země živitelka bude kolekce těchto strojů pro rok 2009 rozebrána.“
Vraťme se však ještě k námitce ředitele Ing. Miroslava Kocourka, že shrnovač Roc je drahý. Co na to zástupce dovozce Ing. Jiří Šach? „Shrnovače Roc nejsou levné, tak jako žádný jiný špičkový výrobek,“ vysvětluje. „Jsou vyrobeny z vysoce kvalitního materiálu, který je zárukou maximální provozní spolehlivosti a dlouhé životnosti. To nejcennější, s čím však přicházejí, jsou kvalitní práce a velké výkony. Například v Ostřetíně nahradil tento model tři shrnovače, takže jen úspora nafty a pracovních sil je značná. Aby se stroj zaplatil, musí obdělat co největší plochu, ve Francii s ním běžně dělají čtyři tisíce hektarů za rok. Je to tedy stroj pro velké podniky či podniky služeb, pořídit si ho mohou i dvě sousední družstva. Kvalita práce, spolehlivost a výkon za investované prostředky určitě stojí. Což koneckonců dokazuje i neobyčejně veliký zájem v celé Evropě.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down