Nabídka zemědělských strojů je dnes obrovská, téměř všechny jsou technicky vyspělé, a tak o volbě často rozhodují jiná hlediska. „Při obnově strojového parku jsme na barvu či značku příliš nekoukali, preferovali jsme zejména krátkou vzdálenost od obchodního partnera. Když ho máme za kopcem, nebudeme přece kupovat techniku od společnosti vzdálené čtyřicet kilometrů,“ řekl nám Ing. Ladislav Trojan, předseda představenstva Zemědělského a obchodního družstva Čáslavice na Třebíčsku. „I sebelepší technika se časem porouchá, a tak jsou pro nás velice důležité rychlý servis a dodávky náhradních dílů.“
Čáslavické družstvo vsadilo na spolupráci s nedalekou společností STEMP Třebíč, která v regionu zastupuje i značky Case IH či Simba. „Možná jsme měli štěstí, ale vynaložených prostředků jsme nikdy nelitovali,“ dodal Ladislav Trojan. „Nemuseli jsme riskovat či experimentovat, vždy nám pracovníci společnosti pomohli vybrat správný model, který nám přináší ekonomický efekt.“
„S investicemi do strojového parku jsme začali pro hubených letech někdy v roce 2010,“ vzpomíná Ladislav Trojan. „Do té doby jsme využívali především staré traktory Zetor, Steyer a Massey Ferguson a ještě starší nákladní auta. S narůstající intenzitou zemědělské výroby nám už nemohla tato technika v žádném případě stačit. Obnova strojového parku byla nevyhnutelná, a to si s ohledem na nutné snižování počtu pracovníků přirozeným odchodem do důchodu. Bylo nám také zřejmé, že pokud chceme udržet v zemědělství perspektivní zaměstnance, nemůžeme je posadit do starých strojů. V té době jsme potřebovali především výkonný traktor ke kompletnímu zpracování půdy. Proto jsme si v roce 2011 pořídili Magnum 340, tehdy nejvýkonnější klasický kolový traktor Case IH. Ročně u nás natočí kolem tisíce motohodin.“
Více se o praktických zkušenostech s traktory Case IH dočtete v Zemědělci č. 40.