20.07.2024 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ZP Selekta Pacov: Odvaha investovat do moderní techniky přináší úspěchy

Zemědělský podnik ZP Selekta Pacov a.s. je známý svou progresivitou a inovacemi. Pod vedením Ing. Josefa Diviše se nebojí dělat odvážné kroky, jako například zavádět nejmodernější technologie nebo zaměstnávat pracovníky z druhé strany světa. Tento přístup se vyplácí a podnik se může pochlubit mnoha úspěchy.

Selekta Pacov byla vůbec prvním zemědělským podnikem v ČR a střední Evropě, který nasadil dojicí roboty Lely Astronaut. Tento krok z ní udělal průkopníka v oblasti automatizace v živočišné výrobě.

Moderní technologie v Pacově

Podnik hospodaří na 854 ha zemědělské půdy a zaměstnává přibližně 50 zaměstnanců. Kromě rostlinné výroby se zaměřuje na chov holštýnského skotu, přičemž aktuálně má 435 dojnic a 1100 kusů dobytka. Nová stáj s kapacitou 262 boxových loží a čtyřmi dojicími automaty DeLaval byla otevřena v loňském roce. Kejda je shrnována automatickými lopatami do přečerpávací jímky.

Cisterna Zunhammer jako symbol inovace

V podniku pracují dvě cisterny Zunhammer a obě byly ve své době velmi unikátní. První z nich by klidně mohla dostat nálepku „jedna z nejstarších cisteren Zunhammer v České republice“. Uvedena do provozu byla v roce 2004 a v provozu je stále. Její koupi předcházelo hledání vhodného stroje, ale jelikož chtěl Josef Diviš kvalitní, lehkou a výkonnou cisternu s čerpadlem, moc jiných podobných strojů na trhu nebylo. V roce 2012 přibyla druhá cisterna, která se oproti starší cisterně mohla chlubit nejednou novou technologií. A v současné době se vzhledem k rozšíření živočišné produkce a tím i zvýšení produkce kejdy až na 20000 kubíků v Pacově zamýšlí nad koupí samojízdného aplikátoru.

Sláva cisteren nerezaví

Druhá cisterna musela být ve své době snad ještě větší celebritou. Díky celé řadě nových systémů byla přebornicí v technologickém skoku do dálky. Společnost Selekta Pacov a.s. ji zakoupila v roce 2012 a zvýšila tak nejen produktivitu práce kejdové linky, ale i její preciznost.

Cisternu jsme si obešli s Ing. Janem Divišem. Na tehdejší dobu měla i tato cisterna pořádně objemnou nádrž 18500 l a výkonné čerpadlo. Nicméně převratnou novinkou byl především systém rámu, kterým je vedena kejda. Chytré, a přitom velmi jednoduché řešené, tak jak to u Zunhammera známe, byl „game changer“ neboť díky této konstrukci byla hmotnost cisterny významně snížena, a přitom nijak neutrpěla nosnost stroje. Nová cisterna i všechny její další sestry označené SKE mají plastovou nádrž uloženou níž než konvenční typy cisteren a tím vynikají velmi dobrou stabilitou.

Cisterna má pneumaticky odpružený podvozek a zajímavostí je výbava velkými 30,5 palcovými koly. Na přání dostala do vínku také hydraulicky odpruženou oj. Jako vůbec první cisterna v ČR byla dále vybavena elektronicky ovládaným systém nuceného řízení zadní nápravy. Elektronické ovládání je oproti hydraulickému přesnější, komfortnější a bezpečnější. Náprava přesně kopíruje trajektorii traktoru a při rychlosti nad 15 km/h se například automaticky zamkne.

„Díky systému nuceného řízení se s touto velkou cisternou manévruje lépe než s její starší, ale menší kolegyní.“ Říká Ing. Jan Diviš a dodává“ Navíc systém šetří pneumatiky. My máme na cisterně stále ty původní jen jsme přehodili pneumatiky mezi první a druhou nápravou.“

Raritou v té době byla i výbava čerpadlem s průtokem 6000 l/min, což znamená rychlou aplikaci i nasávání až ze 3,5 m bez pěnění. O tom se mohlo cisternám s vývěvou (většinou s výkonem 1500 l/min) jen zdát.

Výbava čerpadlem zvyšuje kromě produktivity práce i preciznost. Aplikační dávku je totiž možné snadno nastavit. Navíc měla cisterna jakýsi „bypass“ pro případ extrémně nízkých dávek. Hlavním prvkem systému bylo šoupě ovládané elektromotorem, které v takovém případě otevřelo cestu kejdě zpět do nádrže a kejda tak nešla aplikačním potrubím alias rámem stroje všechna, ale její část se vracela do nádrže.    

Cisterna byla v neposlední řadě vybavena hadicovým osmnáctimetrovým adaptérem, což byl opět v na svou dobu pořádně velký záběr.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down