31.01.2024 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zpracování půdy a setí: Pohled do blízké budoucnosti

Zpracování půdy ovlivňuje zásadním způsobem podmínky pro zdárný růst a vývoj pěstovaných rostlin. Možností, jak jej provádět, je hodně a stejně tak je široká nabídka nářadí, které pro úpravu půdních podmínek můžeme použít.

O způsobech zpracování půdy a zakládání porostů, stejně tak o nářadí, které k tomu můžeme používat, toho již bylo napsáno hodně a je myslím zbytečné znovu opakovat, jaké jsou druhy radličkového či talířového nářadí, pluhů či jiné techniky. V tomto článku zkusíme v oblasti zpracování půdy a setí nahlédnout trochu do budoucnosti, a to do té, která není až tak vzdálená.

Variabilní zpracování

Současným trendem zemědělství je příklon k precizní agrotechnice a snaha co nejvíce obsáhnout variabilitu pozemků a přizpůsobit jí agrotechniku. Děje se tak ponejvíce v oblasti aplikace pesticidů, především pak těch, co označujeme jako herbicidy, a samozřejmě již dlouhou dobu se prosazuje variabilní hnojení. V oblasti zpracování půdy se však variabilita neuplatňuje, přitom určité možnosti už tu jsou a na trhu lze nalézt i stroje, které variabilní zpracování půdy umožňují.

Jeho základem je samozřejmě možnost plynulého nastavení některého z parametrů, nejčastěji pracovní hloubky a doplnění tohoto sytému dalším systémem automatizačním. Je možné vycházet například z předpisových map, v nichž se zohlední kupříkladu půdní druh či jiné parametry. Další možností je snímání půdních parametrů online. K tomu lze využít například senzor půdní vodivosti, jež dokáže postihnout fyzikální i úrodnostní parametry zpracovávané půdy.

Zpracování půdy a roboti

Zatím jen občas, ale stále častěji se při zpracování půdy budeme setkávat s využitím robotů, nebo plně autonomních traktorů. Myslím, že tyto stroje již brzy proniknou do zemědělských provozů, zejména tehdy, pokud jejich použití bude více nakloněna platná legislativa. V souvislosti s použitím tažných prostředků bez obsluhy vzniká nová výzva v podobě kontroly pracovního nářadí. To je třeba doplnit přídavnými senzory měřícími například hloubku práce, rychlost otáčení pěchovacího válce, nebo polohy pracovních orgánů. To vše se musí dále kontrolovat kamerami, které pro zvednutí nářadí na souvrati dokáží zkontrolovat stav radliček či talířů a při práci zjistit třeba to, zda nedošlo k zanesení posklizňovými zbytky a jak vypadá kvalita zpracování půdy. Ale to vše se časem podaří překonat, nakonec trend snižování pracovníků v zemědělství bude určitě pokračovat.

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 2/2024.*

Na snímku polní robot AgXeed při setí
Blíží se čas, kdy se při zpracování půdy a setí začnou prosazovat roboti

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down