Řidičům směřujícím z Brna do Olomouce se první říjnový pátek naskytl zajímavý obrázek. Před Vyškovem v těsné blízkosti moravské dopravní tepny se představila technika na zpracování půdy, mulčování a pro zemědělskou přepravu.
Místo konání pořadatelé ze společnosti Strom Export, s. r. o., nezvolili náhodou. Hostitelská akciová společnost Rostěnice má s jejich zemědělskou technikou dlouholeté zkušenosti.
Na velké výměry
obrovský kompaktor
Jako první se při praktických ukázkách představil rozměrný předseťový kompaktor Swifter 17000. „Naši zemědělci pracují s většími výměrami než prvovýrobci v okolních zemích, takže svoje zákazníky si určitě najde,“ říká Ing. Jan Bednář, exportní manažer Strom Exportu. „Na trhu se navíc prosazují nové traktory John Deere 8530. Ty si s takovým záběrem nářadí běžně poradí,“ doplňuje k možné agregaci, schopné zvládnout dvě stě hektarů za den. „Je to zhruba čtyři roky, co jsme první Swifter dodali do Rostěnic. Od té doby se jich prodaly desítky a svoje uplatnění našly také v Rusku a na Ukrajině,“ dodává.
Jarní a podzimní sekce
Základní nosný prvek Swifteru tvoří univerzální oj. Na ni je možné připojit různé sekce – jarní (Tine) nebo podzimní (Share) – v závislosti na půdních podmínkách. Zatímco sedmnáctimetrový kompaktor pro jarní přípravu má 170 gama hrotů ve čtyřech řadách, tak rozměrově stejné nářadí pro podzimní přípravu disponuje šedesáti šípovými radličkami ve dvou řadách a dvěma protiběžnými řadami Crosskill válců.
Kompaktor pro podzimní práce byl v Rostěnicích k vidění v kratším, patnáctimetrovém provedení. Používá se do orebních aplikací a podle Jana Bednáře se perfektně hodí na kukuřici. Mezi velké výhody patří možnost zvednutí a čištění v průběhu kultivačních prací.
Swifter 17000 v kombinaci s tažnou silou JD 8530 uvedl ještě další libůstku, a to systém navigace AMS. Obsluha ocení jednoduchý systém navádění v přímém a nepřímém směru a možnost komunikace v češtině. Navádění pracuje s maximální povolenou odchylkou pět centimetrů, což přispívá k redukci přesahů a k výrazné úspoře času.
Připraven na přetížení
Jediný zástupce přepravní techniky, zemědělský návěs, nesl označení TR 18000. Přítomní na něm ocenili zejména robustnost a z toho vyplývající připravenost na přetížení. „V naší jedenadvacítce vozíme normálně 26 tun nákladu,“ uvádí Jan Bednář. Tabulková užitečná hmotnost nákladu závisí na provedení korby. V případě valníku TR 18000 vanová, dvoustranná nebo třístranná korba zvládne 12400/12100/11800 kilogramů. Užitečný objem přepravovaného materiálu závisí na použití nástavků. Možnosti bez nástavku, s nástavky 300 a s nástavky 600 dovolují naložit 16, 20 nebo 24 metrů krychlových nákladu.
Pokud si zemědělci pořídí pouze víceúčelový podvozek, je možné na něj umístit korbu z již zmíněného TR 18000, dále cisternu, hadicový aplikátor, pastevní aplikátor, rozmetadlo hnoje nebo překladač obilí. Podle údajů Jana Bednáře prodají kolem tří desítek těchto návěsů ročně. „V objemu prodeje to není republiková špička, ale snažíme se,“ dodává k číslům prodeje.
Namulčuje strniště i pastviny
Příznivci bezorebných systémů v kukuřici našli svého favorita. Je jím mulčovač MC 4500. Stroj vypadá na první pohled jednoduše, ale pracujte efektivně na rovinách a zároveň na horských svazích. Přestože se v Rostěnicích představil MC 4500 v travním provedení, uspokojivě zvládl nelehkou práci v kukuřičném strništi. Jak mohli návštěvníci slyšet, mezní délka stonku pro přezimování zavíječe činí dva centimetry a to je právě výzva pro mulčovač.
Kvalitní výsledek zajišťují tři rotory, z nichž každý je vybaven dvěma dvojicemi kovaných nožů. Ty jsou umístěny nad sebou a do kříže, čímž dvojím řezem dokonale posekají mulčované rostliny. Dva nože na každém rotoru jsou na konci lopatkovitě zahnuté a tím dosahují ventilačního účinku. Ten zabezpečí kompletní doseknutí přejetého porostu. Mulčovače jsou ve standardním provedení vybaveny výměnnými pancéřovanými plechy umístěnými pod rotory, kde čelí maximálnímu abrazivnímu účinku. Zabraňují tím poškození šasi od kamenů a jiných nežádoucích předmětů. Další ochranný prvek, spodní kryt rotoru, umožňuje práci v extrémně nízké poloze.
Bolestí většiny rotorových mulčovačů je řádkování posekaného materiálu. Ať už jde o jeden řádek uprostřed nebo o dva řádky na krajích, vždy brání rychlejšímu rozkladu biomasy a růstu nového porostu. Představený třírotorový mulčovač MC 4500 dosahuje rovnoměrného rozmístění rostlinných zbytků pomocí mulčovacích protiřádkovacích clon z článkových řetězů.
Kypřiče vyžadují zdatného tahouna
Rodinu dlátových kypřičů do vertikálních systémů zpracování půdy reprezentoval Ecolands classic EC 5500. Ten zvládne provzdušnit utužené podorničí do hloubky 25 až 30 centimetrů. V Rostěnicích jej bylo vidět s pěchy, které lze v případě potřeby odejmout. Záběr pět a půl metru a hluboké zpracování vyžadují silného tahouna. Tuto roli splnil na jedničku JD 9520. Majitelé slabších traktorů však nepřijdou zkrátka, protože Strom Export slibuje v nebližší době uvedení dlátového kypřiče s menší šířkou záběru.
Z široké palety diskových podmítačů mohli návštěvníci obdivovat lehčí a jednodušší Discland classic LC 5000, jehož zvláštností jsou volně ložené disky na slupici. Druhým zástupcem byl klasický diskový podmítač Preciser PC 7000.