Co člověk, to názor a i v případě volby značek strojového parku tomu nebývá jinak. Diskuse na toto téma je prakticky nekonečná a každý z diskutérů mívá v zásobě dostatek pádných argumentů a důvodů, proč se rozhodl právě tak, jak se rozhodl.
Paleta zemědělských strojů je již i na českém trhu v několika posledních letech naštěstí velmi pestrá. O to složitější bývá při výběru vsadit na správnou kartu. Vždyť jde většinou o nemalé investice, které navíc mohou ovlivnit hospodářské výsledky několika příštích sezón. Vzhledem k nejrůznějším důvodům v devadesátých letech minulého století notně ubylo uživatelů techniky tuzemských výrobců. Není se čemu divit. Možnost nákupu strojů zahraniční provenience byla velice lákavá a voněla kouzlem dálek a dosud nepoznaného a nedostupného a navíc jistota pokračování výroby v mnohých českých továrnách byla více než pofiderní.
Přesto ale zůstalo hodně hospodářů věrných české mechanizaci. Za jedním z nich jsme se vypravili do Onšovic u Čkyně.
Rodinná farma s tradicí
Tady totiž hospodaří na rodinné farmě Ing. Miroslav Staněk. „Díky zálibě mého otce v pátrání po historii naší usedlosti víme, že naši předkové zde hospodařili již v polovině 17. století. Já jsem v roce 1999 začal ekologicky hospodařit na 36 hektarech. Dnes obhospodařuji 85 hektarů luk a pastvin. Chovám 55 kusů hovězího dobytka bez produkce mléka. Kromě 25 matek tvoří stádo telata a býci na výkrm. Ekologickému hospodaření jsem musel přizpůsobit i harmonogram investic a začal stavbou vhodného ustájení. Ve výbavě nemohl potom chybět čelní nakladač a ani starší typy traktorů. Musím říci, že už z dřívějších let jsem měl poměrně bohaté zkušenosti se značkou Zetor. Vždyť mi prošlo rukama šest vývojových řad těchto traktorů. A tak, když v roce 2001 přišel Zetor s nabídkou dotace leasingu, nebylo nad čím váhat. Na farmu přibyl Zetor 7341 a o rok později Zetor 11441 Forterra s výkonem 110 koní,“ vypráví Miroslav Staněk.
Starší a výkonově slabší traktory ale také stále nacházejí svoje uplatnění a spolehlivě pracují při sečení porostů a některých dalších méně náročných činnostech. Ty novější jsou nejčastěji využívány v agregaci s obracečem a shrnovačem nebo lisem kulatých balíků. Lis kulatých balíků Claas je společně se samonakládací baličkou McHale jedním z mála zástupců zahraniční techniky. Ale investice do nich se vyplatila. Zapojení baličky šetří dva pracovníky a jeden traktor a kvality lisu byly dostatečně ověřeny už v minulosti.
Česká technika si práci zastane
Vraťme se ale k technice, která tvoří základ strojového parku rodinné farmy. Proč zůstává Miroslav Staněk věrný strojům českých výrobců? „Ať již jde o traktory Zetor nebo obraceče a shrnovače Ravak z rožmitálských strojíren, mám hned několik důvodů proč je používat. Samozřejmě, svoji nezanedbatelnou roli hraje pořizovací cena, ale tam se se světem už vyrovnáváme. Jenže v cenách opotřebitelných náhradních dílů a servisu jsou na tom české výrobky podstatně lépe než ty zahraniční. A navíc si na nich méně náročné opravy mohu udělat i sám doma „na koleně“. Jen mě mrzí, že při nákupu nového traktoru jsem zbytečně šetřil a nepožadoval jsem přední vývodový hřídel. Po scelení pozemků výměnou s místním družstvem uvažuji totiž o pořízení výkonnějšího žacího stroje a přední vývodový hřídel by se hodil. Jinak jsem ale se Zetory spokojen. Jak již bylo řečeno, nároky na údržbu jsou minimální, po pořízení nových traktorů pociťuji značnou úsporu pohonných hmot a ani úbytky olejů, tak jak tomu bývalo v minulosti, prakticky žádné nejsou.“
Stejně jako traktory výborně pracuje i obraceč a shrnovač Ravak. Šestirotorový obraceč OZ-676 s pracovním záběrem 6,7 metrů má na každém rotoru šest ramen. Pracovní rychlost stroje je 12 km/h a tomu odpovídá jeho vysoká výkonnost. Obraceč pracuje bezhlučně a především bezporuchově. Robustní konstrukcí se vyznačuje také jednorotorový shrnovač píce SB-441 s deseti hrabacími rameny. I ten je vysoce výkonný a jak uvedl jeho majitel, hlavně nenáročný na údržbu včetně mazání.
„Nechci tvrdit, že česká technika je úplně bez chyb a že se hodí všude. Jaké pomocníky si hospodář nakoupí, to musí zvážit každý sám podle svých podmínek a možností. Většinou nepomůže ani sebevětší množství vyčtených informací. Když nevím, dám si poradit od zkušenějších uživatelů. Vždy se vyplatí před koupí nové mechanizace objet několik kolegů a stroj, o jehož koupi mám zájem, si osahat v praxi. České výrobky se tohoto ozkoušení ale v posledních letech už nemusejí bát,“ uzavírá Miroslav Staněk.
Roman Paleček