16.11.2017 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozmetání pevných statkových hnojiv

Pevná statková hnojiva představují velmi podstatný zdroj živin. Jejich pravidelná aplikace přispívá ke zvýšení podílu organické hmoty v půdě, což je jedním z předpokladů zachování nebo dokonce zvyšování půdní úrodnosti. Rozmetací technika má různé podoby a liší se jak konstrukcí rozmetacího ústrojí jednotlivých rozmetadel, tak také způsobem agregace.

Spojení s energetickým prostředkem nabízí více možností. Jde zejména o různé typy návěsů s jednonápravovým až čtyřnápravovým podvozkem. Druhou skupinu reprezentují rozmetací nástavby určené pro výměnné systémy, případně hákové nosiče nebo nástavby pro podvozky nákladních automobilů, zejména ve verzích se dvěma až čtyřmi nápravami. Rovněž se setkáme s nabídkou rozmetacích nástaveb určených pro agregaci se zástupci kategorie systémových a samojízdných nosičů. Třetí možnost z pohledu rozmetací techniky představují různé verze rozmetacích systémů, které mají podobu rozmetacích čel určených pro práci ve spojení s návěsy s výtlačným štítem, nebo také s podlahovým laťovým dopravníkem. Tuto podobu může mít také rozmetací technika, kterou reprezentují některé typy výměnných nástaveb.

Druhy rozmetacích systémů
Jak již bylo řečeno, z pohledu použitého rozmetacího ústrojí rozeznáváme různé typy rozmetadel. V našich podmínkách se setkáme se třemi typy. Základní, zpravidla jednoduché modely, určené pro agregaci s kompaktními trakčními prostředky, mívají konstrukci s jedním nebo dvěma horizontálními rotory. Druhým typem je rozmetací technika, opět postavená na principu pracovních válců, které jsou však na rozdíl od předchozího řešení vertikální. V obou případech plní jak válce s vodorovnou, tak i svislou osou rotace funkci frézovacích a rozmetacích rotorů dohromady. Obě výše uvedené verze řadíme mezi rozmetadla statkového hnoje, a to proto, že zejména v minulosti umožňovala tato technika aplikaci hnoje či mrvy. Kromě modelů s tímto typem rozmetacího ústrojí je na trhu k dispozici také ucelená řada univerzálních rozmetadel, která lze využívat také k aplikace kompostů, drůbežího trusu nebo vlhčeného vápence v požadovaných pracovních záběrech, dávce a také s patřičnou výslednou strukturou aplikovaného materiálu. Tato rozmetadla pak disponují systémem tvořeným frézovací neboli dávkovací částí a částí rozmetací. Různé modely rozmetadel se svislými válci lze využít pro aplikaci kompostu či drůbežího trusu, ale ne všechny modely univerzální lze využít pro aplikaci specifických druhů hnojiv, u nichž požadujeme především rovnoměrné rozvrstvení při aplikaci relativně nízkých hektarových dávek.*

Článek Ing. Filipa Javorka vychází v listopadovém Farmáři.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down