Rodinná farma Basařovi s. r. o. leží v obci Prosečné, v malebné podkrkonošské krajině. Kromě rostlinné a živočišné výroby zde provozují také bioplynovou stanici. Vzhledem k tomu, že provoz farmy zajišťuje rodina převážně vlastními silami, je pro ni nezbytná kvalitní a výkonná technika.
Novodobá historie Farmy Basařovi s. r. o. se začala psát v roce 1993, kdy byly rodině Basařových v rámci restitucí vráceny 23 ha zemědělské půdy. Na tomto základu a s 16 kusy krav pak začali hospodáři stavět novou farmu. A začátky nebyly jednoduché. Například svůj první ječmen seli ještě koňskou sečkou. Dnes nacházíme v Prosečném moderní hospodářství s rostlinnou i živočišnou výrobou a bioplynovou stanicí o instalovaném výkonu 250 kW, zajišťující pro celou farmu jak elektrickou energii, tak i teplo. Navíc Basařovi poskytují moderní ubytování pro příznivce agroturistiky. V roce 2010 získala Farma Basařovi prestižní Ocenění Farma roku Královéhradeckého kraje.
Ladění bezorebné technologie
„Původně jsme všechnu půdu orali, v roce 2011 jsme ale přešli na bezorebné zpracování,“ popisuje vývoj v technologii zpracování půdy Jiří Basař. Tehdy si Basařovi koupili třířadý radličkový kypřič, s nímž měli v plánu provádět jak podmítku, tak i kypření do hloubky až 30 cm. Praxe ale ukázala, že je pro podmítku nevhodný, a tak bylo třeba vybrat stroj jiný. V roce 2013 proto hospodáři oslovili společnost Agrotech HK s. r. o. a objednali si zástupce značky Köckerling – model Vario. Práci tohoto radličkového podmítače dobře znali z dřívějšího předvádění, kdy ale ještě neměli dostatečně silný traktor. V roce 2013 už ale byla jiná situace, a tak si k traktoru Fendt 936 s motorem o výkonu 360 k pořídili Vario s pracovním záběrem 4,8 m. V roce 2016 Basařovi doplnili Vario druhým strojem stejné značky – čtyřřadým kypřičem Quadro s pracovním záběrem 4,6 m a letos si vybrali do třetice výrobek německé firmy Köckerling – model Grasmaster 600 s pracovním záběrem 6 m, kterým rovnají louky včetně pozemků rozrytých černou zvěří, vyvlačují stařinu a mech a provzdušňují porosty.*
Více v červencovém Farmáři.