17.10.2018 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmaření v souladu s precizním zemědělstvím II

Zemědělství je sektor národního hospodářství, který prochází neustálým vývojem, jehož cílem je snížit environmentální zátěž modifikací pěstebních technologií či postupů při zvýšení produkce a efektivity prováděných činností. Progresivní vývoj v oblasti pěstebních technologií, zemědělské techniky a obecně celého sektoru zemědělství je z velké části podnícen vnějšími okolnostmi, jako jsou změny klimatu, dostupnost lidských zdrojů nebo snižování výměry obhospodařované půdy vlivem rozvoje průmyslových zón či měst.

Vývoj v této oblasti spěje k maximalizaci efektivity prováděných činností při minimalizaci nákladů a v poslední době také šetrnému přístupu k půdě jakožto zdroji obživy. Kromě toho se setkáváme i s nařízeními, jejichž cílem je snížení eroze, aplikace chemických přípravků na ochranu rostlin, hnojení statkovými a minerálními hnojivy a dalšími činnostmi, negativně ovlivňujícími přírodní zdroje. Veškeré tyto technologie a postupy, které využívají moderní systémy GPS, řízení dávek hnojiv na základě údajů z pozemků či páskové zpracování půdy vedoucí k omezení eroze, lze označit v souladu s precizním zemědělstvím.

Pásy v boji proti zhutňování půdy

Precizní zemědělství je komplexní přístup, a tak se netýká pouze ošetřování porostů, ale i jeho zakládání a obecně přístupu k půdě jakožto základnímu zdroji. Z hlediska přístupu k půdě lze konstatovat, že z důvodu zvyšování výkonů pracovních strojů, jež slouží k zakládání porostů, jeho ošetřování, sklizni a následnému zpracování půdy dochází k nárůstu jejich hmotnosti a prostřednictvím toho může docházet k nežádoucímu zhutnění půdy. To má za následek snížení výnosového potenciálu vlivem utužených vrstev, zhoršeného prostupování kořenů půdou a vsakování vody, jež způsobuje tvorbu mokrých míst na pozemcích, která pak třeba nelze obhospodařovat. Proto se stále častěji setkáváme s použitím pásových traktorů a to nejen pro zpracování půdy, ale i pro dopravu zrna od sklízecích mlátiček v agregaci s překládacími vozy nebo rozmetadly minerálních hnojiv. Tento trend je způsoben právě snahou o trvalou udržitelnost kvality, respektive úrodnosti půdy jakožto významného přírodního zdroje při stále se zvyšujícímu tlaku na výkonnost strojů, které se po poli pohybují.

Celý článek Ing. Lukáše Renčína najdete v 10. čísle Farmáře.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down