03.01.2019 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obnova trvalých travních porostů

Nikoho nepřekvapí, že bez investic do zvyšování intenzity rostlinné výroby na orné půdě dnes již nelze být úspěšný. Totéž však neplatí pro trvalé travní porosty (TTP). Ty jsou z tohoto pohledu mnohdy spíše na okraji zájmu hospodářů. Přitom se v těchto plochách skrývá velký potenciál. Navíc nedostatek krmiva, s nímž se někteří chovatelé v současné době potýkají, opět potvrzuje, že je třeba obhospodařovat travní porosty mnohem intenzivněji a využívat ve větší míře moderní technologie.

Extenzivní způsob hospodaření na TTP vede k degradaci lučních porostů, kdy klesá podíl trav a jetelů a roste zastoupení plevelů. To má za následek jednak snížení výživové hodnoty zelené hmoty, jednak zhoršení protierozních vlastností těchto porostů, protože zatravnění svažitých pozemků je důležitým a účinným protierozním opatřením. V této souvislosti je důležitá obnova travních porostů, neboť na zanedbaných plochách se retenční schopnost porostu snižuje. Starat se řádně o TTP tedy neznamená jen je hnojit, vláčet, smykovat a dále zpracovávat vhodným nářadím, ale především je přisévat a v případě potřeby rychle obnovovat.
Zajímavé řešení z Biskupic
Problematice obnovy trvalých travních porostů, tedy zejména přísevu trav a jetelů, se dlouhodobě věnuje společnost P & L, spol. s r. o., Biskupice. Ta ve spolupráci s výzkumnými ústavy a zemědělskými univerzitami vyvinula a úspěšně vyrábí secí kombinaci Ripper STP 300, jak z názvu vyplývá s pracovním záběrem tři metry.*

Celý článek vychází v lednovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down