Mezi techniku užívanou k pravidelnému ošetřování luk a pastvin řadíme také vertikální mulčovače. Jejich označení vychází ze systému pohonu pracovních orgánů. V daném případě jde o jeden nebo více rotorů s vertikální, čili svislou osou rotace. Vertikální mulčovače se vyrábějí v neseném a závěsném provedení. Značnou popularitu si v našich podmínkách získaly zejména širokozáběrové závěsné modely, a to pro relativně nízkou energetickou náročnost a vysokou výkonnost.
V porovnání s horizontální technikou můžeme uvést, že zatímco horizontální modely se vyrábějí s maximálním záběrem do 6 až 9 m, mulčovače s vertikální osou rotace jsou k dispozici také v záběrech nad 9 až 12 m. V nabídce jsou plošné modely s pevně daným záběrem, modely s nastavitelným záběrem a dále modely určené pro likvidaci porostů okolo pevných překážek. Kromě toho existují i speciální konstrukce vertikálních mulčovačů.
Různá provedení rotorů
Vertikální technika využívá jeden nebo více rotorů s vertikální osou rotace. Pohon je u většiny modelů zajištěn kardanovým hřídelem, vyrábějí se ale také mulčovače s pohonem prostřednictvím klínových řemenů. Zejména speciální modely a vertikální mulčovací nástavce mají pak zpravidla hydraulický pohon.*
Celý článek Ing. Filipa Javorka vychází v lednovém Farmáři.