Společnost Kinze představila před dvěma lety v USA nové výsevní ústrojí pod obchodním názvem Vacuum Meter. Tedy nové podtlakové výsevní ústrojí. Nejde o žádnou inovaci původního výsevního ústrojí, ale o kompletně nově vyvinutý systém, který posouvá technické parametry přesných secích strojů Kinze ještě výš.
Výsevní ústrojí Vacuum Meter může být poháněno mechanicky, hydraulicky nebo elektromotorem pro každý řádek. Secí stroje Kinze dosahují přesnosti singulace (nabírání semen kukuřice a jejich doprava pomocí výsevního kotouče do semenovodů) semen kukuřice 99 % při rychlosti 14 km/h. To je řadí ke světové špičce. Nové podtlakové výsevní ústrojí se také vyznačuje snadným seřízením a výměnou výsevních kotoučů bez nutnosti použití jakéhokoliv nářadí. Toto usnadnění práce obsluha jistě ocení. A nejen to. Pomáhá jí i nejmodernější elektronika. Každý secí stroj Kinze je vybaven elektronickým systémem sledování procesu setí s monitorem od společnosti AG Leader. Tento systém společně s autopilotem od stejného výrobce je základem pro precizní zemědělství. Obsluha může v reálném čase vizuálně sledovat a kontrolovat na monitoru nejen proces setí, ale i pohyb soupravy po pozemku. Navíc pro obě tyto činnosti je třeba pouze jeden monitor. Řešení ekonomické pro investora a současně pohodlné pro uživatele.
Výhody přesného úzkořádkového setí
Podstatný vliv na potenciální výsledek, kterým je vysoký výnos a výborná kvalita, má u širokořádkových plodin nejen přesná distribuce osiva, ale i organizace porostu. Mnohé výzkumy z pohledu šířky řádků a jejich vlivu na výnos potvrzují, že kukuřice, sója, cukrovka či řepka mohou dosahovat nejvyššího výnosu při rozteči řádků okolo 35 cm při standardním počtu jedinců na hektar pro danou plodinu.*
Celý článek vychází v únorovém Farmáři.