Manipulátory JCB na farmě

Uplynulo již více než sedmdesát let od doby, kdy byla založena společnost JCB. Dnes v jejím přehledu nalezneme okolo 300 typů techniky. Rozhodující faktor ku prospěchu kvality finálních výrobků spočívá v tom, že drtivá většina rozhodujících komponentů je vlastní výroby. Byť se již dávno jedná o nadnárodní společnost, tak stále zůstává rodinnou firmou v majetku rodiny Bamfordových (dnes zaměstnává zhruba 10 000 lidí).

Stěžejním strojem, který se usadil na nejvyšší příčce v oblíbenosti zemědělců, se stal teleskopický manipulátor. První manipulátor JCB sjel z linky společnosti JCB v roce 1977. Za více než čtyřicet let bylo vyrobeno těchto strojů přes 200 000. Dnes čítá katalog asi 30 modelů; s různými variantami motorů, převodovek, výložníků a kabin se dopočítáme až tisícovky konfigurací. V pečlivě kontrolované výrobě a montáži této techniky působí nyní kolem osmi set lidí. V manipulátoru najdeme přibližně 3000 součástek. Kompletace každého stroje probíhá v 35 krocích a zabere celkem asi osm hodin. Předstupněm uvedení na trh jsou další přísné zkoušky.

Splnění nároků v zemědělství

Výběr manipulátoru závisí hlavně na požadavku zákazníka a konkrétním provozu. Jedním z nejžádanějších je model s výškou zdvihu 7 m, nosností 4,2 t a unikátní převodovkou DualTech VT (kombinující hydrostatický pohon a Powershiftovou převodovku), tedy manipulátor s označením JCB 542-70 Agri PRO. Naši zákazníci, kteří tento manipulátor vlastní, se shodují v jednom: „Bez kvalitní manipulační techniky se v náročné práci v zemědělství neobejdeme“. Nakládka obilí na velkoobjemové návěsy, přesuny velkého množství materiálů, přejezdy a požadavky na využití manipulátorů jako tažných prostředků – to vše dělá z teleskopických manipulátorů JCB univerzální pracovní stroje.

Lehký i těžký náklad

Analýza práce manipulátoru na farmě lze vyčíslit zhruba takto: Největší podíl práce stroje je v režimu nakládání lehkých břemen, a to 50–60 % z celkového času. Zde právě manipulátor Agri Pro s možností nastavení režimu Eco/Power nebo ručním nastavení otáček motoru a rychlosti pojezdu výrazně snižuje spotřebu pohonných hmot (tzv. Flexi Mode). Další činností stroje na farmě tvoří nakládání těžkých břemen, které se také dají velmi snadno časově a ekonomicky regulovat. Je to díky možnosti volby režimu Eco/Power, kdy si stroj automaticky reguluje otáčky motoru podle požadavku a aktuálního vytížení stroje. A zde se již dostáváme k činnosti, která výrazně odlišuje jednotlivé výrobce teleskopických manipulátorů, tedy přejezdy (případně přeprava materiálu) při rychlostech od 20 do 40 km/h. V této otázce se téměř vždy shoduje většina uživatelů i odborníků, zda je lepší hydrostat, nebo hydrodynamika. Odpovědí je samozřejmě hydrodynamika. A právě proto se na převodovce u modelu s označením Agri PRO nachází tři přímé mechanické převody, které poskytují zvýšenou účinnost, vysoký tažný výkon s plným využitím motoru JCB EcoMax o výkonu 145 koní.

Práce manipulátoru na farmě je však náročná i z hlediska použití pracovního nářadí. Zde JCB nabízí širokou škálu velkoobjemových lopat, kleští na balíky, vykusovačů, vidlí a dalšího užitečného nářadí pro každodenní práci. Vše je kompatibilní na upínání Q-Fit, které nalezneme na všech manipulátorech JCB. Na přání zákazníka je však možné manipulátor nebo pracovní nářadí vybavit upínáním podle požadavku zákazníka. Výhodou je, že sklad náhradních dílů JCB pro střední a východní Evropu je situován u Plzně a není tak problém standardní díly a příslušenství dodat během následujícího pracovního dne.*

Ing. Michal Anton

produktový manažer JCB

Foto archiv firmy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down