Téma manipulace ve spojení s anglickým výrobcem žluté techniky JCB k sobě neodmyslitelně patří. Dnes se JCB řadí mezi největší výrobce stavební a zemědělské techniky na světě a od roku 1945, kdy byla společnost založena, patentovala si mnoho přelomových a unikátních technickým řešení.

Pro tento rok JCB přistoupilo k inovacím v oblasti svých teleskopických kolových nakladačů označených jako Telemaster a dále u teleskopických manipulátorů, kterým se dostalo nových motorů JCB 448 EcoMax, plnící emisní normu Stage V.

Nová generace teleskopických manipulátorů

Nová generace teleskopických manipulátorů JCB nově nabízí možnost volby patentované převodovky DualTech VT i pro nižší výbavový stupeň. Tato převodovka kombinuje do jednoho celku dva systémy: Hydrostatický pohon pro pomalé rychlosti a přímý mechanický pohon s funkcí řazení při zatížení Powershift pro rychlosti vyšší. Výsledkem je značná výkonnost a mnohostrannost manipulátoru. Převodovkou DualTech VT mohou být vybaveny i manipulátory Agri Super (střední výbavová řada) a vůbec poprvé také nejmenší model této řady – manipulátor JCB 532-60. Nová generace teleskopických manipulátorů je poháněna motorem JCB 448 EcoMaX se zdvihovým objemem 4,8 l. Motory disponují kompaktním zařízením pro úpravu emisí. Jejich výkony jsou nastaveny v závislosti na jednotlivých stupních výbavy manipulátorů Agri, Agri Super a Agri Xtra – od 81 kW (109 k) až po 112 kW (150 k). Modely Agri Xtra mají zvýšený maximální točivý moment o sedm procent na 600 Nm. Motory splňují nejpřísnější limity na obsah škodlivin, přičemž se obejdou bez ventilu EGR a turbodmychadla s variabilní geometrií lopatek. To je nahrazeno jednodušším Wastegate turbodmychadlem s elektronickým řízením. Systémy jako SCR a filtr pevných částic se pohodlně vměstnaly pod kapotu motoru. Nové vedení výfukových spalin necloní obsluze ve výhledu dozadu.

Další inovace lze uvést na příkladu manipulátoru JCB 532-60. Poháněn je motorem o výkonu 81 kW (109 k), který je dále přenášen na kola prostřednictvím převodovky s řazením čtyř stupňů pod zatížením JCB TorqueLock. Jak poukazuje i název, převodovka poskytuje obsluze manipulátoru možnost uzamknutí měniče, kdy se pro jízdu vyššími rychlostmi využívá výhod přímého přenosu síly. Jelikož se tento model stal velmi rychle jedním z vůbec nejprodávanějších modelů v řadě teleskopických manipulátorů, dostalo se mu možnosti výbavy s převodovkou DualTech VT. Jedná se pak o výbavový stupeň Agri Super, kdy je manipulátor poháněný motorem o výkonu 97 kW/130 k. Převodovka DualTech VT dovoluje měkce a precizně regulovat pojezd v nižších rychlostech a dosahovat vysoké výkonnosti i při vyšších rychlostech, odpružení ramene Smooth Ride System se pak stará o plynulou jízdu bez rázů otřesu ramene.

Teleskopické kolové nakladače do tvrdých podmínek

Standardní řada teleskopických kolových nakladačů nabízí modely TM 180 a TM 220 primárně do živočišné výroby a dále pak TM 320 a 420, které disponují Powershiftovou převodovkou a vyšším výkonem motoru. Dále jsou pak k dispozici tzv. S-varianty, modely TM 320 S a TM 420 S, které se vyznačují zvýšeným poměrem výkonu k hmotnosti na úrovní 17 koňských sil na jednu tunu, který je předurčuje k náročnému využití, například při rozhrnování řezanky na silážním žlabu. Nový nakladač JCB TM 420 S pojíždí na pneumatikách s průměrem ráfku 26 palců a jeho nápravy jsou zesílené. Tento stroj bude vhodně splňovat požadavky velkých zemědělských podniků a poskytovatelů služeb, kteří hledají stroj do tvrdých a náročných podmínek. Výkon nakladače TM 320 S byl zvýšen na 112 kW/150 k s točivým momentem 600 Nm. A nový TM 420 S se dostává ještě výše – na celých 129 kW/173 k a 690 Nm točivého momentu. Jedná se o jeden z nejvýkonnějších teleskopických kolových nakladačů na trhu.

Celá řada kloubových nakladačů Telemaster má nové převodovky – teleskopické kolové nakladače JCB Agri TM 320 a TM 420 jsou osazovány základní verzí nové osmirychlostní převodovky Powershift. Ta je koncipována pro nasazení v běžném provozu. Tato verze poskytuje přímý pohon přes zámek hydrodynamického měniče v dopředných rychlostních stupních pět až osm. Nová inovativní mechanická převodovka Powershift byla vyvinuta a vyrábí se přímo v JCB. Řadit rychlostní stupně je možné buď manuálně (tlačítky na joysticku) anebo automaticky v rozsahu od pátého do osmého stupně.

Ing. Michal Anton

produktový manažer JCB

PEKASS a. s.*

Vedle klasických teleskopických manipulátorů JCB se velké oblibě zákazníků těší i kloubové nakladače, které tento světový výrobce nabízí v různých velikostech a v mnoha výkonnostních kategoriích.

JCB nabízí kloubové nakladače od nejmenších modelů, jako je JCB 403/406/407/409, až po největší, kterým je JCB 457 (s motorem Cummins o výkonu 282 k, splňující emisní normu Stage V).

Oblíbený model velkého kloubového nakladače

Mezi nejoblíbenější modely velkého kloubového nakladače na českém trhu patří JCB 427 HT. Nakladač je vybaven motorem Cummins QSB o objemu 6,7 litru a výkonu 179 koní, přenášejícím výkon na kola díky 6stupňové automatické převodovce ZF se zámkem hydrodynamického měniče ve všech šesti stupních. Stroj je dále vybavený automatickým centrálním mazáním, luxusní High-Spec kabinou se zadní kamerou, sekundárním displejem pro ovládání stroje a regulaci průtoku oleje pracovní hydrauliky a Full-LED pracovním osvětlením. V podnicích je tento kloubový nakladač často nasazen na nakládání hnojů, kde se stroj díky větším kolům a 100% uzávěrce diferenciálu pohybuje výrazně rychleji (tedy i efektivněji) než například manipulátor, který efektivitu ztrácí prokluzem kol. Hrubé odhady z provozů v produktivitě práce v porovnání s manipulátorem jsou o 30 % více ve prospěch kloubového nakladače, a to při srovnatelné spotřebě PHM (manipulátor je navíc při těchto činnostech často přetěžovaný). Všechny stroje JCB jsou navíc vybaveny telematickým monitorovacím systémem Livelink, který je pomocí GPS připojen na servisní podporu JCB s okamžitou reakcí na poruchy, odcizení stroje, krádeže nafty a lepší přehled o provozních nákladech.

Smykem řízené nakladače

Smykem řízené nakladače JCB s označením Robot vynikají na první pohled unikátním konceptem. Jedná se totiž o stroj, který má jedno na straně umístěné rameno, což umožnilo stroj vybavit plnohodnotnou kabinou, která má vstup z boku stroje. Tento koncept se vyznačuje nejvyšší možnou ochranou obsluhy, neboť tato kabina splňuje veškeré bezpečnostní normy a nabízí řidiči maximální pohodlí. Společnost JCB tento koncept posunula však ještě dále a do své nabídky zařadila stroj s označením JCB Teleskid. Tento stroj disponuje teleskopickým ramenem, které dosahuje výšky zdvihu 3,7 m. Teleskid nabízí široké využití (nejen) v živočišné výrobě, například při práci uvnitř budov, při vyhrnovaní hnoje, kde se využije jeho kompaktní velikost a skvělý výhled. Naopak při práci venku se pak využije jeho velký výkon, výkonná hydraulika, teleskopické rameno a velké množství pracovního nářadí. Parametry stroje jsou následující: Výška zdvihu přes 3,7 m umožňuje snadné a rychlé nakládání/vykládání. Nosnost 1455 kg (při zasunutém výložníku) a 611 kg (při vysunutém výložníku) pak garantuje dostatečnou nosnost při manipulaci s těžšími materiály. Teleskid pohání motor JCB EcoMax (55 kW/74 HP), který zvyšuje výkon při nízkých otáčkách motoru za účelem snížení doby cyklu a tažné síly. Systém odpružení ramene nazývaný SRS Systém (SmoothRide System) zajišťuje vyšší výkon při manipulaci, snižuje manipulační cykly, časy při přejezdech a garantuje komfort obsluhy. Ve standardu je dvoustupňová převodovka, která pomáhá dosahovat kratších časů při přejezdech. Velkým benefitem, který hodnotí obsluhy těchto strojů je, že rychloupínací zařízení je kompatibilní s jejich současným pracovním nářadím ze stroje Bobcat.

Zákazníci hodnotí u nakladačů JCB vedle špičkových technických parametrů také dokonalé servisní zázemí, snadnou a rychlou dostupnost náhradních dílů, a tím lze dosáhnout celkového snížení provozních nákladů.

Ing. Michal Anton

produktový manažer JCB

PEKASS a. s.*

Hlavním jmenovatelem techniky pro obslužnost BPS je bezesporu vysoký výkon a maximální spolehlivost strojů a následný servis. Anglický výrobce zemědělské a stavební techniky JCB tyto parametry plní na 100 % a o chod bioplynových stanic se žluté stroje JCB starají napříč celou Českou republikou.

Vůbec nejčastěji je do provozu BPS nasazen největší model teleskopického manipulátoru JCB 560-80 Agri Super, popř. Agri Xtra.

Teleskopické manipulátory

Uvedený stroj disponuje paletizační výškou 7,9 m a maximální nosností 6000 kg. Právě tento obrovský výkon velmi často posouvá manipulátor JCB 560-80 do pozice, která velmi zdatně konkuruje velkým kloubovým nakladačům. Důležitý je prvek převodovky, kdy je k dispozici standardní čtyřstupňová Powershiftová převodovka, šestistupňová Powershiftová převodovka s částečnou možností automatického řazení a zámkem točivého momentu na 5. a 6. převodovém stupni. Poslední možností je unikátní a patentovaná převodovka DualTech VT, která kombinuje hydrostat a powershift. U této převodovky je první stupeň hydrostatický (0–19 km/h) a následuje 2., 3. a 4. přímý převod řazený pod zatížením. V části, kdy je aktivní první stupeň, hydrostat, je možné využít i tzv. Flexi Mode, který umožňuje ruční nastavení otáček motoru a rychlosti pojezdu. Tak si může strojník ručně nastavit stroj přesně dle aktuální potřeby a vykonávané práce.

Srdcem manipulátoru je motor JCB diesel EcoMAX s variabilním turbodmychadlem o výkonu 150 koní a krouticím momentem 600 Nm. JCB si motory vyrábí vlastní ve výrobním závodě JCB Power System a hlavní důraz je kladen na dlouhou životnost a nízké provozní náklady (resp. nízkou spotřebu paliva). Navíc JCB v žádném případě nejde cestou snižování objemu, protože všechny motory, které se do manipulátorů JCB instalují, jsou o objemu 4,8 l! Dalším prvkem vlastní výroby jsou kabiny Command Plus, které se pyšní perfektní viditelností do všech stran, vysokým standardem výbavy, komfortem a také nejnižší úrovní hluku uvnitř kabiny ve své třídě (pouhých 69 kB). Kabiny narostly o 12 % oproti předchozím, dále řidiči nepřekáží vrchní, dělící sloupek, neboť je přední sklo panoramatické.

Ovládání stroje v prostředí BPS je velmi jednoduché a komfortní, hlavním ovladačem je elektrohydraulický joystick, který je součástí loketní opěrky a který kopíruje pohyb sedačky. Všechny ovládací prvky se nacházejí v pravé části područky, kdy nejčastěji používaná tlačítka byla soustředěna vpředu (na základě statistického průzkumu napříč všemi zemědělskými odvětvími). Veškeré provozní informace a informace týkající se nastavení stroje jsou zobrazeny na 7“ displeji. Pracovní příslušenství je uchyceno na patentovaném systému upínaní JCB Q-Fit, který umožňuje rychlou výměnu pracovní nářadí, odtlakování přídavného okruhu na rameni zvenčí i z kabiny stroje. Velmi častou funkcí je možnost nastavení konstantního průtoku oleje přídavného okruhu. Jelikož se stroj téměř celou dobou pohybuje na zpevněném povrchu, je možné stroj obout do pneumatik Michelin Bibload – oproti klasickému šípovému vzorku vydrží mnohem déle.

Velké kloubové nakladače

Krom teleskopického manipulátoru JCB 560-80 se často pro obsluhu BPS využívají kloubové nakladače. Řada velkých kloubových nakladačů začíná modelem JCB 411 Agri a končí největším modelem JCB 457 AGRI. Tyto stroje se vyznačují velkým výkonem a kloubovým provedením. Zde záleží, jaký požadavek na stroj zákazník přesně má. U kloubových nakladačů JCB 411 Agri a JCB 417 Agri je výhoda v podobě použití vlastních motoru JCB EcoMAX, kdy tak odpadá potřeba kontaktovat další servis v případě potřeby – na motorech JCB si veškeré servisní zásahy může dělat autorizovaný servis JCB sám. Větší modely např. nejprodávanější model JCB 427 HT Agri disponuje motorem Cummins o objemu 6,7 l a výkonem 179 koní. Všechny kloubové nakladače jsou vybaveny vlastními kabinami Command Plus, nabízející řidiči perfektní výhled, pohodlí a bezpečnost.

Kolové nakladače s teleskopickým ramenem

Velmi dobrým pomocníkem pro BPS jsou také kolové nakladače s teleskopickým ramenem, tzv. Telemastery (TM). Nově se všechny modelové řady Telemastery vyznačují vyšším výkonem, vyšším točivým momentem, a především novou osmistupňovou převodovkou powershift ve standardní výbavě. Jedná se o efektivní spojení výkonu a výbavy stroje tak, aby byl beze zbytku naplněn bezproblémový a plynulý chod BPS.  Model TM 320 se dočkal zvýšení výkonu na 97 kW/130 k a točivého momentu 550 Nm, zatímco větší typ TM 420 je vybaven motorem DieselMAX nejnovější generace, naladěným na výkon 112 kW/150 k a točivý moment 600 Nm. Jedná se o všestranně využitelné nakladače, disponující nosností a maximální výškou zdvihu na shodné úrovni, jako S – Varianty (TM 320S a TM 420S). Nové typy teleskopických kolových nakladačů JCB představují velký skok kupředu díky výkonnému motoru a osmistupňové automatické převodovce s inteligentním řazením. Nová řada čítá čtveřici modelů, z nichž ty nejvýkonnější typy 420 a 420S vynikají nosností 4,1 t a maximální výškou zdvihu 5,45 metru.

Ing. Michal Anton

produktový manažer JCB

PEKASS a. s.*

Společným jmenovatelem techniky pro obslužnost BPS je vysoký výkon, každodenní nasazení a maximální spolehlivost strojů a servisu. Všechny tyto požadavky splňuje na 100 % značka JCB.

Proto se již dlouhá léta starají její žluté stroje o BPS napříč celou Českou republikou.

Manipulátor JCB 560-80

Teleskopické rameno nejpoužívanějšího modelu pro BPS JCB 560-80 dosáhne do výšky 7,9 m, při maximální nosnosti 6000 kg v případě zasunutí výložníku. Stroj lze vybavit čtyř-, nebo šestistupňovou powershiftovou převodovkou s možností automatického řazení, nebo v případě výbavového stupně Agri XTRA variabilní převodovkou DualTech VT s automatickým řazením. Prvním stupněm je hydrostatický převod (0–19 km/h), 2., 3. a 4. stupeň je přímý převod řazený pod zatížením (20–40 km/h).

Srdcem manipulátoru je dieselový čtyřválec JCB EcoMax s variabilním turbodmychadlem o výkonu 150 k. Stroj je nově vybavený bezkonkurenční kabinou CommandPlus. Úroveň hluku pouze 69 dB ji činí nejtišší na trhu teleskopických manipulátorů. Nové kabiny jsou delší i širší, o 12 % větší než předchozí. Panoramatické čelní sklo přechází plynule do střešního. Díky absenci sloupku obsluha lépe vidí na pracovní část stroje včetně břemena.

Hlavním ovládacím prvkem je elektrohydraulický joystick jako součást loketní opěrky sedačky. Všechny další ovladače, například režimu řízení, pohonu náprav, otáček motoru, pro přídavnou hydrauliku, nastavování konstantního průtoku oleje či světel, se přesunuly do loketní opěrky po pravé straně. V kabině nechybí klimatizace nebo užitečná funkce rychlého odmrazování skel.

Velké kloubové nakladače

BPS dokáže perfektně obsloužit skupina velkých kloubových nakladačů. Nejprodávanějším modelem je JCB 427 HT Agri. Díky větším kolům a 100% uzávěrce diferenciálu se pohybuje výrazně rychleji, tedy i efektivněji, než manipulátor. Produktivita práce v porovnání s manipulátorem je o 30 % vyšší ve prospěch kloubového nakladače, a to při srovnatelné spotřebě PHM.

Kloubové nakladače JCB lze využít při senážích, silážích, rozhrnování, nakládání hnojů, obilí apod. Jsou rychlé (až 40 km/h), obratné, úsporné a obsluze nabízejí vysoký komfort. Nakladač JCB 427 HT Agri je vybavený motorem Cummins QSB o objemu 6,7 l, výkonu 179 k, šestistupňovou automatickou převodovkou ZF se zámkem hydrodynamického měniče ve všech šesti stupních. Stroj je dále vybavený automatickým centrálním mazáním, luxusní High-Spec kabinou s integrovanou zadní kamerou, sekundárním displejem pro ovládání stroje a regulaci průtoku oleje pracovní hydrauliky a Full-LED pracovním osvětlením.

Pro nejnáročnější podmínky nabízí JCB model kloubového nakladače s označením 435 S. Tento zemědělský speciál se pyšní výkonem 252 k (motor Cummins QSB, Stage V), šestistupňovou powershiftovou převodovkou se zámkem hydrodynamického měniče na všech stupních a hodnotou 16,8 k na tunu své hmotnosti.*

Ing. Michal Anton

produktový manažer JCB

PEKASS a. s.

Již více než sedmdesát let výroby především stavební a manipulační techniky stojí za britskou společností JCB. V roce 1945 ji ve skromných podmínkách založil Joseph Cyril Bamford, jehož iniciály se dodnes zrcadlí v názvu firmy.

Dnes je JCB prosperující nadnárodní společností se sídlem v městě Rochester, hrabství Staffordshire, situovaném v samém centru Anglie. V jejím katalogu nalezneme asi 300 typů techniky. Důležitý faktor ku prospěchu kvality finálních výrobků spočívá v tom, že drtivá většina rozhodujících komponentů je vlastní výroby. Základním kamenem a zářivou stálicí divize zemědělské techniky se stal teleskopický manipulátor. První manipulátor Loadall sjel z linky společnosti JCB v roce 1977. Za více než čtyřicet let bylo vyrobeno těchto strojů přes 200 000. Dnes čítá katalog asi 30 modelů, s různými variantami motorů, převodovek, výložníků a kabin se dopočítáme až tisícovky konfigurací. Z této široké nabídky si tak snadno vybere tu pravou techniku větší, ale i menší podnik. Zejména pak menší podnik má často specifické požadavky na rozměry stroje a jeho výbavu.

Novinka v podobě kompaktního nakladače JCB 403 Plus

Model JCB 403 je již nějakou dobu dobře znám. Společnost v loňském roce představila variantu s označením Smart Power, která disponovala nižším výkonem, a stroj tak byl cenově dostupný pro podniky, kterým nižší výkon a cena vyhovovala. Pro letošní rok společnost JCB představila nový model s označením Agri, kde došlo k navýšení výkonu na 50 hp a motor splňuje aktuálně platnou emisní normu Stage V, a to pomocí DPF filtru. Vedle navýšeného výkonu tento nový model disponuje vyšším průtokem hydraulického okruhu na rameni 60 l/min, zadním tažným závěsem, telematickým systémem LiveLink a ručním plynem. Ostatní výbava zůstává v nabídce beze změny, takže zákazníci i nadále mají jistotu, že stroj je vybaven těmi nejlepšími komponenty, které se nabízí, jako např.: ZF nápravy, motory Kubota, dvourychlostní převodovka Rexroth. Je možno volit stroj s plnohodnotnou kabinou, případně s ochranným rámem. Dále je možné dodat stroj se 100% uzávěrkou diferenciálu na přední i zadní nápravě. Volitelně je také možné dodat stroj s prodlouženými rameny nebo libovolným typem rychloupínacího mechanismu.

Kompaktní teleskopické manipulátory JCB

Kompaktní řadu strojů doplňují manipulátory řady 540 a jsou alternativou pro ty, kteří vyžadují kompaktní rozměry stroje, avšak při zachování všech výhod teleskopického manipulátoru. V této kategorii se nabízejí stroje JCB 516-40/JCB 520-40/525-60. U teleskopických manipulátorů JCB je oceňována jejich vysoká kvalita zpracování a dlouhá životnost. Totéž platí i u kompaktních verzí, které těží z pokročilých výrobních procesů, důkladných postupů a prémiových součástí. Hlavními konstrukčními prvky jsou plně svařovaný jednodílný podvozek, výložník uchycený nízko v rámu, který je vyrobený lisováním do profilu U a uzavřen přivařenými krycími deskami. Obsluhy stroje pak ocení např. prostornou kabinu se širokými dveřmi, klimatizaci, sklopný sloupek řízení nebo displej TFT s vysokým rozlišením. Inteligentní ovládání pak nabízí rychlou výměnu nářadí, díky odtlakování hydraulického okruhu, které uvolňuje tlak ve vnějším hydraulickém okruhu. JCB pak jako jediný výrobce nabízí originální telematický systém LiveLink. LiveLink je inovativní softwarový systém, který umožňuje spravovat stroje JCB vzdáleně. Nabízí přístup ke všemu od upozornění stroje po hlášení o palivu a informacím o historii.

Novinka JCB 532-60 Agri Super

Vedle kompaktní řady 540 stojí řada teleskopických manipulátorů řady 500. Jsou to stroje, které disponují rameny od 6 do 9,5 m. Hlavní výhodou jsou vlastní motory JCB diesel EcoMAX, o objemu 4,8 litru, s výkony 81 kW (109k), 97 kW (130 k) a 112 kW (150 k), dále pak vlastní převodovky, nápravy a kabiny, nově Command Plus. Novinkou v sériové výrobě je model JCB 532-60 AGRI SUPER, který disponuje zdvihem 6,2 m a maximální nosností 3,2 t. Motor JCB diesel EcoMAX o výkonu 130 k doplňuje patentovaná převodovka DualTech VT, která jako jediná kombinuje hydrostat a powershiftovou převodovku. Pojezdová rychlost 40 km/h je dnes u všech modelových řad standardně 40 km/h. Tento model byl zařazen do produktové řady primárně pro živočišnou výrobu, nicméně výška zdvihu 6,2 m je dostatečná pro většinu podniků s rostlinnou výrobou, nebo do přidružených oborů. Jeho příznivá cena spolu s vysokým výkonem dělá z tohoto stroje jeden z nejprodávanějších modelů vůbec. Nová kabina Command Plus, kterou je stroj osazen, je delší i širší a v konečném důsledku o 12 % větší než předchozí. Panoramatické čelní sklo přechází plynule do střešního. Díky absenci sloupku obsluha lépe vidí na pracovní část stroje včetně břemena. Čtyři přední stěrače obsáhnou a vyčistí 92 % čelního skla. Hlavním ovládacím prvkem je elektrohydraulický joystick. Všechny další ovladače, například režimu řízení, pohonu náprav, otáček motoru, pro přídavnou hydrauliku, nastavování konstantního průtoku oleje či světel, se přesunuly do loketní opěrky po pravé straně.

Ing. Michal Anton

produktový manažer JCB

Foto archiv firmy*

První manipulátor Loadall sjel z linky společnosti JCB v roce 1977. Za více než čtyřicet let bylo vyrobeno těchto strojů přes 200 000. Dnes má katalog manipulační techniky JCB asi 30 modelů. S různými variantami motorů, převodovek, výložníků a kabin se dopočítáme až tisícovky konfigurací. V pečlivě kontrolované výrobě a montáži této techniky působí nyní kolem osmi set lidí.

V roce 2019 společnost JCB představila novou generaci teleskopických manipulátorů do zemědělství s označením Série III. Teleskopické manipulátory JCB Loadall Série III se vyznačují zejména vyšším výkonem, bezpečností a dále celkovým vzhledem, který úzce souvisí především s inovovanou kabinou CommandPlus, což je asi ta nejpodstatnější a nejvýraznější změna. „Trojková“ řada zahrnuje celkem čtyři modely manipulátorů se zhruba o 200 kg vyšší kapacitou zdvihu, a to 538-60 s dosahem do šesti metrů, 532-70 a 542-70 (7 m) a 536-95 (9,5 m). Ostatní modifikace zůstaly beze změny. Neměnné jsou také dieselové motory JCB EcoMAX (o objemech 4,4 a 4,8 litrů) s výkony 81 kW (109 k), 93 kW (125 k) a 108 kW (145 k). V palivové nádrži je integrovaný zásobník na močovinu, čímž se částečně chrání jeho obsah. Řazení lze zvolit manuální nebo automatické. Převodovka TorqueLock 4 pro motor 81 kW zajistí vyšší výkon a nižší spotřebu paliva při rychlosti do 40 km/h. Čtyři varianty – Agri, Agri Plus, Agri Super a Agri Pro – nabízejí různé úrovně vybavenosti. Součástí volitelné výbavy je například hydraulické vyrovnání přední nápravy pro přesné umístění nákladu.

Pohodlná práce z nové kabiny

Nejvíce viditelnou změnou nového manipulátoru JCB je nová kabina CommandPlus, které se vyrábějí v nové továrně JCB Cab Systems vybudované s investicí 50 milionů liber ve městě Uttoxeter nedaleko domovského Rocesteru. V porovnání s předchozími jsou prostornější, navíc zhruba s poloviční hladinou hluku. Všechny ovládací prvky jsou promyšleně uspořádané s důrazem na ergonomii.

Nové kabiny jsou delší i širší, v konečném důsledku o 12 % větší než předchozí. Panoramatické čelní sklo přechází plynule do střešního. Díky absenci sloupku obsluha lépe vidí na pracovní část stroje včetně břemena. Čtyři přední stěrače obsáhnou a vyčistí 92 % čelního skla. Hlavním ovládacím prvkem je elektrohydraulický joystick jako součást loketní opěrky sedačky, jež kopíruje její pohyb. Všechny další ovladače, například režimu řízení, pohonu náprav, otáček motoru, pro přídavnou hydrauliku, nastavování konstantního průtoku oleje či světel, se přesunuly do loketní opěrky po pravé straně. Nejpoužívanější tlačítka byla na základě statistického výzkumu umístěna dopředu. Veškeré informace má obsluha k dispozici na novém sedmipalcovém displeji rovněž vpravo. V kabině nechybí klimatizace s volitelným automatickým udržováním teploty. Pro práci v mrazu je velice užitečná funkce rychlého odmrazování skel. Příjemnými benefity jsou držáky na nápoje a mobilní telefon s možností handsfree volání, 12V zásuvka nebo USB port.

Nízká spotřeba, vysoká efektivita práce

Jedním z výhod teleskopických manipulátorů JCB je jejich vysoká efektivita při nízké spotřebě paliva. Při analýze ekonomiky v běžném provozu jednoho z nejoblíbenějších modelů JCB 542-70 Agri PRO (s duální převodovkou DualTech VT) jsme z telematického systému LiveLink, kterým je každý stroj JCB vybaven, zjistili tato fakta: Největší podíl práce stroje je v režimu nakládání lehkých břemen, a to 50–60 % z celkového času. Zde právě manipulátor Agri PRO s možností nastavení režimu Eco/Power nebo ručním nastavení otáček motoru a rychlosti pojezdu výrazně snižuje spotřebu pohonných hmot (tzv. Flexi Mode). Další činností stroje na farmě tvoří nakládání těžkých břemen, které se také dají velmi snadno časově a ekonomicky regulovat, díky možnosti volby režimu Eco/Power, kdy si stroj automaticky reguluje otáčky motoru podle požadavku a aktuálnímu vytížení stroje. A zde se již dostáváme k činnosti, která výrazně odlišuje jednotlivé výrobce teleskopických manipulátorů, tedy přejezdy (případně přeprava materiálu) při rychlostech 20–40 km/h. V otázce, zda-li je lepší hydrostat nebo hydrodynamika, se téměř vždy shoduje většina uživatelů i odborníků,. Odpověď je samozřejmě hydrodynamika. A právě proto se na převodovce u modelu s označením Agri PRO nachází tři přímé mechanické převody, které poskytují zvýšenou účinnost, vysoký tažný výkon s plným využitím motoru JCB EcoMAX o výkonu 145 koní.

Všechny stroje JCB jsou vybaveny telematickým monitorovacím systémem LiveLink, který je pomocí GPS připojen na servisní podporu JCB s okamžitou reakcí na poruchy, odcizení stroje, krádeže nafty a lepší přehled o provozních nákladech.

Ing. Michal Anton

produktový manažer JCB

PEKASS a. s.*

Již více než sedmdesát let výroby, především stavební a manipulační techniky, stojí za britskou společností JCB. V roce 1945 ji ve skromných podmínkách založil Joseph Cyril Bamford, jehož iniciály se dodnes zrcadlí v názvu firmy. Dnes je JCB prosperující nadnárodní společností se sídlem v městě Rochester, hrabství Staffordshire, situovaném v samém centru Anglie. V jejím katalogu nalezneme okolo 300 typů techniky.

Důležitý faktor ku prospěchu kvality finálních výrobků spočívá v tom, že drtivá většina rozhodujících komponentů je vlastní výroby. Základním kamenem a zářivou stálicí divize zemědělské techniky se stal teleskopický manipulátor. První manipulátor Loadall sjel z linky společnosti JCB v roce 1977. Za více než čtyřicet let bylo vyrobeno těchto strojů přes 200 000. Dnes najdeme v katalogu asi 30 modelů a s různými variantami motorů, převodovek, výložníků a kabin se dopočítáme až tisícovky konfigurací. Z této široké nabídky si tak snadno vybere tu pravou techniku větší i menší podnik. Zejména pak menší podniky mají často specifické požadavky na rozměry stroje a jeho výbavu.

Oblíbená volba kompaktního kolového nakladače JCB 403

Tento model představuje ideální volbu pro zemědělce s živočišnou výrobou. Takzvaný stájový nakladač se stal velkým pomocníkem v každodenní péči o zvířata. Majitelé stroje JCB 403 si krom kvalitního zpracování chválí především uživatelsky přátelské a jednoduché ovládání. S variantou prodloužených ramen pak zvládne stroj naložit na vlečku i dva kulaté balíky slámy na sebe. Nakladač se vyznačuje kvalitními komponenty, kterými jsou: ZF nápravy, motor Kubota, dvourychlostní převodovka Rexroth. Je možno volit stroj s plnohodnotnou kabinou, případně jen s ochranným rámem. Dále je možné dodat stroj se 100% uzávěrkou diferenciálu na přední i zadní nápravě.

Kompaktní teleskopické manipulátory JCB

Kompaktní řadu strojů doplňují manipulátory řady 540. Jsou alternativou pro ty, kteří vyžadují kompaktní rozměry stroje, avšak při zachování všech výhod teleskopického manipulátoru. V této kategorii se nabízejí stroje JCB 516-40 / JCB 520-40 / 525-60. U teleskopických manipulátorů JCB je oceňována jejich vysoká kvalita zpracování a dlouhá životnost. Totéž platí i u kompaktních verzí, které těží z pokročilých výrobních procesů, důkladných postupů a prémiových součástí. Hlavními konstrukčními prvky jsou plně svařovaný jednodílný podvozek, výložník uchycený nízko v rámu, který je vyrobený lisováním do profilu U a uzavřen přivařenými krycími deskami. Obsluhy stroje pak ocení např. prostornou kabinu se širokými dveřmi, klimatizaci, sklopný sloupek řízení, nebo displej TFT s vysokým rozlišením. Inteligentní ovládání nabízí rychlou výměnu nářadí, díky odtlakování hydraulického okruhu, které uvolňuje tlak ve vnějším hydraulickém okruhu. JCB jako jediný výrobce nabízí originální telematický systém LiveLink. LiveLink je inovativní softwarový systém, který umožňuje spravovat stroje JCB vzdáleně. Nabízí přístup ke všemu, od upozornění stroje až po hlášení o palivu a informacím o historii.

Novinka JCB 532-60 Agri

Vedle kompaktní řady 540 stojí řada teleskopických manipulátorů řady 500. Jsou to stroje, které disponují rameny od 6 do 9,5 m. Hlavní výhodou jsou vlastní motory JCB diesel EcoMAX (o objemech 4,4 a 4,8 litru) s výkony 81 kW (109 k), 93 kW (125 k) a 108 kW (145 k), dále pak vlastní převodovky, nápravy a kabiny, nově Command Plus. Nově se do sériové výroby zařadil model JCB 532-60 AGRI, který disponuje zdvihem 6,2 m a maximální nosností 3,2 tuny. Motor JCB diesel EcoMAX o výkonu 109 k doplňuje čtyřrychlostní převodovka Powershift s maximální rychlostí 40 km/h (v závislosti na pneumatikách). Ačkoliv se jedná o stroj primárně pro živočišnou výrobu, je již vybaven JCB Smart hydraulikou a novou kabinou Command Plus. Nová kabina Command Plus je delší i širší, v konečném důsledku o 12 % větší než předchozí. Panoramatické čelní sklo přechází plynule do střešního. Díky absenci sloupku obsluha lépe vidí na pracovní část stroje včetně břemena. Čtyři přední stěrače obsáhnou a vyčistí 92 % čelního skla. Hlavním ovládacím prvkem je elektrohydraulický joystick. Všechny další ovladače, například režimu řízení, pohonu náprav, otáček motoru, pro přídavnou hydrauliku, nastavování konstantního průtoku oleje či světel, se přesunuly do loketní opěrky po pravé straně.*

Ing. Michal Anton

produktový manažer JCB

PEKASS a. s.

Uplynulo již více než sedmdesát let od doby, kdy byla založena společnost JCB. Dnes v jejím přehledu nalezneme okolo 300 typů techniky. Rozhodující faktor ku prospěchu kvality finálních výrobků spočívá v tom, že drtivá většina rozhodujících komponentů je vlastní výroby. Byť se již dávno jedná o nadnárodní společnost, tak stále zůstává rodinnou firmou v majetku rodiny Bamfordových (dnes zaměstnává zhruba 10 000 lidí).

Stěžejním strojem, který se usadil na nejvyšší příčce v oblíbenosti zemědělců, se stal teleskopický manipulátor. První manipulátor JCB sjel z linky společnosti JCB v roce 1977. Za více než čtyřicet let bylo vyrobeno těchto strojů přes 200 000. Dnes čítá katalog asi 30 modelů; s různými variantami motorů, převodovek, výložníků a kabin se dopočítáme až tisícovky konfigurací. V pečlivě kontrolované výrobě a montáži této techniky působí nyní kolem osmi set lidí. V manipulátoru najdeme přibližně 3000 součástek. Kompletace každého stroje probíhá v 35 krocích a zabere celkem asi osm hodin. Předstupněm uvedení na trh jsou další přísné zkoušky.

Splnění nároků v zemědělství

Výběr manipulátoru závisí hlavně na požadavku zákazníka a konkrétním provozu. Jedním z nejžádanějších je model s výškou zdvihu 7 m, nosností 4,2 t a unikátní převodovkou DualTech VT (kombinující hydrostatický pohon a Powershiftovou převodovku), tedy manipulátor s označením JCB 542-70 Agri PRO. Naši zákazníci, kteří tento manipulátor vlastní, se shodují v jednom: „Bez kvalitní manipulační techniky se v náročné práci v zemědělství neobejdeme“. Nakládka obilí na velkoobjemové návěsy, přesuny velkého množství materiálů, přejezdy a požadavky na využití manipulátorů jako tažných prostředků – to vše dělá z teleskopických manipulátorů JCB univerzální pracovní stroje.

Lehký i těžký náklad

Analýza práce manipulátoru na farmě lze vyčíslit zhruba takto: Největší podíl práce stroje je v režimu nakládání lehkých břemen, a to 50–60 % z celkového času. Zde právě manipulátor Agri Pro s možností nastavení režimu Eco/Power nebo ručním nastavení otáček motoru a rychlosti pojezdu výrazně snižuje spotřebu pohonných hmot (tzv. Flexi Mode). Další činností stroje na farmě tvoří nakládání těžkých břemen, které se také dají velmi snadno časově a ekonomicky regulovat. Je to díky možnosti volby režimu Eco/Power, kdy si stroj automaticky reguluje otáčky motoru podle požadavku a aktuálního vytížení stroje. A zde se již dostáváme k činnosti, která výrazně odlišuje jednotlivé výrobce teleskopických manipulátorů, tedy přejezdy (případně přeprava materiálu) při rychlostech od 20 do 40 km/h. V této otázce se téměř vždy shoduje většina uživatelů i odborníků, zda je lepší hydrostat, nebo hydrodynamika. Odpovědí je samozřejmě hydrodynamika. A právě proto se na převodovce u modelu s označením Agri PRO nachází tři přímé mechanické převody, které poskytují zvýšenou účinnost, vysoký tažný výkon s plným využitím motoru JCB EcoMax o výkonu 145 koní.

Práce manipulátoru na farmě je však náročná i z hlediska použití pracovního nářadí. Zde JCB nabízí širokou škálu velkoobjemových lopat, kleští na balíky, vykusovačů, vidlí a dalšího užitečného nářadí pro každodenní práci. Vše je kompatibilní na upínání Q-Fit, které nalezneme na všech manipulátorech JCB. Na přání zákazníka je však možné manipulátor nebo pracovní nářadí vybavit upínáním podle požadavku zákazníka. Výhodou je, že sklad náhradních dílů JCB pro střední a východní Evropu je situován u Plzně a není tak problém standardní díly a příslušenství dodat během následujícího pracovního dne.*

Ing. Michal Anton

produktový manažer JCB

Foto archiv firmy

Společnost JCB představila třetí sérii teleskopických manipulátorů určených pro zemědělství. Jednou z největších novinek je zcela přepracovaná kabina Command Plus skýtající obsluze stroje novou úroveň komfortu i bezpečnosti. Nová kabina je o 50 % tišší, než byly kabiny u předešlých modelů, je větší a také přehlednější.

Vedle kabiny se inovace dotkly kapacity zdvihu, jež narostla u všech modelů o 200 kg. Rodina čítá čtyři členy s různou výškou zdvihu. Model 538-60 dosáhne svým teleskopickým ramenem do výšky 6 m. Model 532-70 má výšku zdvihu 7 m a model 536-95 zvedne břemeno do výšky 9,5 m. Manipulátor 560-80 s výškou zdvihu 8 m je určen pro zvedání těžkých břemen a jeho kapacita 6 tun zůstává nezměněna. Změny nezasáhly ani speciální model 536-70 LP, který je specifický svou nízkou výškou a je určený například do provozů s chovem drůbeže.

Všechny nové modely budou dostupné ve čtyřech verzích výbavy, tak jak tomu bylo i u jejich předchůdců: Agri, Agri Plus, Agri Super a Agri Pro. Také pohonné jednotky jsou nezměněny. Pod kapotou najdeme motory vlastní výroby JCB Eco Max se zdvihovým objemem 4,4 nebo 4,8 litru.  

Na nové manipulátory jsme se vyjeli podívat přímo do jejich rodné Anglie, a dokonce jsme si je mohli vyzkoušet v praxi. O novinkách i o dojmech z pozice za volantem se brzy dočtete v časopise Mechanizace zemědělství.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down