Manipulace efektivně a ekonomicky

Téma manipulace ve spojení s anglickým výrobcem žluté techniky JCB k sobě neodmyslitelně patří. Dnes se JCB řadí mezi největší výrobce stavební a zemědělské techniky na světě a od roku 1945, kdy byla společnost založena, patentovala si mnoho přelomových a unikátních technickým řešení.

Pro tento rok JCB přistoupilo k inovacím v oblasti svých teleskopických kolových nakladačů označených jako Telemaster a dále u teleskopických manipulátorů, kterým se dostalo nových motorů JCB 448 EcoMax, plnící emisní normu Stage V.

Nová generace teleskopických manipulátorů

Nová generace teleskopických manipulátorů JCB nově nabízí možnost volby patentované převodovky DualTech VT i pro nižší výbavový stupeň. Tato převodovka kombinuje do jednoho celku dva systémy: Hydrostatický pohon pro pomalé rychlosti a přímý mechanický pohon s funkcí řazení při zatížení Powershift pro rychlosti vyšší. Výsledkem je značná výkonnost a mnohostrannost manipulátoru. Převodovkou DualTech VT mohou být vybaveny i manipulátory Agri Super (střední výbavová řada) a vůbec poprvé také nejmenší model této řady – manipulátor JCB 532-60. Nová generace teleskopických manipulátorů je poháněna motorem JCB 448 EcoMaX se zdvihovým objemem 4,8 l. Motory disponují kompaktním zařízením pro úpravu emisí. Jejich výkony jsou nastaveny v závislosti na jednotlivých stupních výbavy manipulátorů Agri, Agri Super a Agri Xtra – od 81 kW (109 k) až po 112 kW (150 k). Modely Agri Xtra mají zvýšený maximální točivý moment o sedm procent na 600 Nm. Motory splňují nejpřísnější limity na obsah škodlivin, přičemž se obejdou bez ventilu EGR a turbodmychadla s variabilní geometrií lopatek. To je nahrazeno jednodušším Wastegate turbodmychadlem s elektronickým řízením. Systémy jako SCR a filtr pevných částic se pohodlně vměstnaly pod kapotu motoru. Nové vedení výfukových spalin necloní obsluze ve výhledu dozadu.

Další inovace lze uvést na příkladu manipulátoru JCB 532-60. Poháněn je motorem o výkonu 81 kW (109 k), který je dále přenášen na kola prostřednictvím převodovky s řazením čtyř stupňů pod zatížením JCB TorqueLock. Jak poukazuje i název, převodovka poskytuje obsluze manipulátoru možnost uzamknutí měniče, kdy se pro jízdu vyššími rychlostmi využívá výhod přímého přenosu síly. Jelikož se tento model stal velmi rychle jedním z vůbec nejprodávanějších modelů v řadě teleskopických manipulátorů, dostalo se mu možnosti výbavy s převodovkou DualTech VT. Jedná se pak o výbavový stupeň Agri Super, kdy je manipulátor poháněný motorem o výkonu 97 kW/130 k. Převodovka DualTech VT dovoluje měkce a precizně regulovat pojezd v nižších rychlostech a dosahovat vysoké výkonnosti i při vyšších rychlostech, odpružení ramene Smooth Ride System se pak stará o plynulou jízdu bez rázů otřesu ramene.

Teleskopické kolové nakladače do tvrdých podmínek

Standardní řada teleskopických kolových nakladačů nabízí modely TM 180 a TM 220 primárně do živočišné výroby a dále pak TM 320 a 420, které disponují Powershiftovou převodovkou a vyšším výkonem motoru. Dále jsou pak k dispozici tzv. S-varianty, modely TM 320 S a TM 420 S, které se vyznačují zvýšeným poměrem výkonu k hmotnosti na úrovní 17 koňských sil na jednu tunu, který je předurčuje k náročnému využití, například při rozhrnování řezanky na silážním žlabu. Nový nakladač JCB TM 420 S pojíždí na pneumatikách s průměrem ráfku 26 palců a jeho nápravy jsou zesílené. Tento stroj bude vhodně splňovat požadavky velkých zemědělských podniků a poskytovatelů služeb, kteří hledají stroj do tvrdých a náročných podmínek. Výkon nakladače TM 320 S byl zvýšen na 112 kW/150 k s točivým momentem 600 Nm. A nový TM 420 S se dostává ještě výše – na celých 129 kW/173 k a 690 Nm točivého momentu. Jedná se o jeden z nejvýkonnějších teleskopických kolových nakladačů na trhu.

Celá řada kloubových nakladačů Telemaster má nové převodovky – teleskopické kolové nakladače JCB Agri TM 320 a TM 420 jsou osazovány základní verzí nové osmirychlostní převodovky Powershift. Ta je koncipována pro nasazení v běžném provozu. Tato verze poskytuje přímý pohon přes zámek hydrodynamického měniče v dopředných rychlostních stupních pět až osm. Nová inovativní mechanická převodovka Powershift byla vyvinuta a vyrábí se přímo v JCB. Řadit rychlostní stupně je možné buď manuálně (tlačítky na joysticku) anebo automaticky v rozsahu od pátého do osmého stupně.

Ing. Michal Anton

produktový manažer JCB

PEKASS a. s.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down