Pro obslužnost bioplynových stanic

Hlavním jmenovatelem techniky pro obslužnost BPS je bezesporu vysoký výkon a maximální spolehlivost strojů a následný servis. Anglický výrobce zemědělské a stavební techniky JCB tyto parametry plní na 100 % a o chod bioplynových stanic se žluté stroje JCB starají napříč celou Českou republikou.

Vůbec nejčastěji je do provozu BPS nasazen největší model teleskopického manipulátoru JCB 560-80 Agri Super, popř. Agri Xtra.

Teleskopické manipulátory

Uvedený stroj disponuje paletizační výškou 7,9 m a maximální nosností 6000 kg. Právě tento obrovský výkon velmi často posouvá manipulátor JCB 560-80 do pozice, která velmi zdatně konkuruje velkým kloubovým nakladačům. Důležitý je prvek převodovky, kdy je k dispozici standardní čtyřstupňová Powershiftová převodovka, šestistupňová Powershiftová převodovka s částečnou možností automatického řazení a zámkem točivého momentu na 5. a 6. převodovém stupni. Poslední možností je unikátní a patentovaná převodovka DualTech VT, která kombinuje hydrostat a powershift. U této převodovky je první stupeň hydrostatický (0–19 km/h) a následuje 2., 3. a 4. přímý převod řazený pod zatížením. V části, kdy je aktivní první stupeň, hydrostat, je možné využít i tzv. Flexi Mode, který umožňuje ruční nastavení otáček motoru a rychlosti pojezdu. Tak si může strojník ručně nastavit stroj přesně dle aktuální potřeby a vykonávané práce.

Srdcem manipulátoru je motor JCB diesel EcoMAX s variabilním turbodmychadlem o výkonu 150 koní a krouticím momentem 600 Nm. JCB si motory vyrábí vlastní ve výrobním závodě JCB Power System a hlavní důraz je kladen na dlouhou životnost a nízké provozní náklady (resp. nízkou spotřebu paliva). Navíc JCB v žádném případě nejde cestou snižování objemu, protože všechny motory, které se do manipulátorů JCB instalují, jsou o objemu 4,8 l! Dalším prvkem vlastní výroby jsou kabiny Command Plus, které se pyšní perfektní viditelností do všech stran, vysokým standardem výbavy, komfortem a také nejnižší úrovní hluku uvnitř kabiny ve své třídě (pouhých 69 kB). Kabiny narostly o 12 % oproti předchozím, dále řidiči nepřekáží vrchní, dělící sloupek, neboť je přední sklo panoramatické.

Ovládání stroje v prostředí BPS je velmi jednoduché a komfortní, hlavním ovladačem je elektrohydraulický joystick, který je součástí loketní opěrky a který kopíruje pohyb sedačky. Všechny ovládací prvky se nacházejí v pravé části područky, kdy nejčastěji používaná tlačítka byla soustředěna vpředu (na základě statistického průzkumu napříč všemi zemědělskými odvětvími). Veškeré provozní informace a informace týkající se nastavení stroje jsou zobrazeny na 7“ displeji. Pracovní příslušenství je uchyceno na patentovaném systému upínaní JCB Q-Fit, který umožňuje rychlou výměnu pracovní nářadí, odtlakování přídavného okruhu na rameni zvenčí i z kabiny stroje. Velmi častou funkcí je možnost nastavení konstantního průtoku oleje přídavného okruhu. Jelikož se stroj téměř celou dobou pohybuje na zpevněném povrchu, je možné stroj obout do pneumatik Michelin Bibload – oproti klasickému šípovému vzorku vydrží mnohem déle.

Velké kloubové nakladače

Krom teleskopického manipulátoru JCB 560-80 se často pro obsluhu BPS využívají kloubové nakladače. Řada velkých kloubových nakladačů začíná modelem JCB 411 Agri a končí největším modelem JCB 457 AGRI. Tyto stroje se vyznačují velkým výkonem a kloubovým provedením. Zde záleží, jaký požadavek na stroj zákazník přesně má. U kloubových nakladačů JCB 411 Agri a JCB 417 Agri je výhoda v podobě použití vlastních motoru JCB EcoMAX, kdy tak odpadá potřeba kontaktovat další servis v případě potřeby – na motorech JCB si veškeré servisní zásahy může dělat autorizovaný servis JCB sám. Větší modely např. nejprodávanější model JCB 427 HT Agri disponuje motorem Cummins o objemu 6,7 l a výkonem 179 koní. Všechny kloubové nakladače jsou vybaveny vlastními kabinami Command Plus, nabízející řidiči perfektní výhled, pohodlí a bezpečnost.

Kolové nakladače s teleskopickým ramenem

Velmi dobrým pomocníkem pro BPS jsou také kolové nakladače s teleskopickým ramenem, tzv. Telemastery (TM). Nově se všechny modelové řady Telemastery vyznačují vyšším výkonem, vyšším točivým momentem, a především novou osmistupňovou převodovkou powershift ve standardní výbavě. Jedná se o efektivní spojení výkonu a výbavy stroje tak, aby byl beze zbytku naplněn bezproblémový a plynulý chod BPS.  Model TM 320 se dočkal zvýšení výkonu na 97 kW/130 k a točivého momentu 550 Nm, zatímco větší typ TM 420 je vybaven motorem DieselMAX nejnovější generace, naladěným na výkon 112 kW/150 k a točivý moment 600 Nm. Jedná se o všestranně využitelné nakladače, disponující nosností a maximální výškou zdvihu na shodné úrovni, jako S – Varianty (TM 320S a TM 420S). Nové typy teleskopických kolových nakladačů JCB představují velký skok kupředu díky výkonnému motoru a osmistupňové automatické převodovce s inteligentním řazením. Nová řada čítá čtveřici modelů, z nichž ty nejvýkonnější typy 420 a 420S vynikají nosností 4,1 t a maximální výškou zdvihu 5,45 metru.

Ing. Michal Anton

produktový manažer JCB

PEKASS a. s.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down