Manipulační technika pro menší farmy

Již více než sedmdesát let výroby především stavební a manipulační techniky stojí za britskou společností JCB. V roce 1945 ji ve skromných podmínkách založil Joseph Cyril Bamford, jehož iniciály se dodnes zrcadlí v názvu firmy.

Dnes je JCB prosperující nadnárodní společností se sídlem v městě Rochester, hrabství Staffordshire, situovaném v samém centru Anglie. V jejím katalogu nalezneme asi 300 typů techniky. Důležitý faktor ku prospěchu kvality finálních výrobků spočívá v tom, že drtivá většina rozhodujících komponentů je vlastní výroby. Základním kamenem a zářivou stálicí divize zemědělské techniky se stal teleskopický manipulátor. První manipulátor Loadall sjel z linky společnosti JCB v roce 1977. Za více než čtyřicet let bylo vyrobeno těchto strojů přes 200 000. Dnes čítá katalog asi 30 modelů, s různými variantami motorů, převodovek, výložníků a kabin se dopočítáme až tisícovky konfigurací. Z této široké nabídky si tak snadno vybere tu pravou techniku větší, ale i menší podnik. Zejména pak menší podnik má často specifické požadavky na rozměry stroje a jeho výbavu.

Novinka v podobě kompaktního nakladače JCB 403 Plus

Model JCB 403 je již nějakou dobu dobře znám. Společnost v loňském roce představila variantu s označením Smart Power, která disponovala nižším výkonem, a stroj tak byl cenově dostupný pro podniky, kterým nižší výkon a cena vyhovovala. Pro letošní rok společnost JCB představila nový model s označením Agri, kde došlo k navýšení výkonu na 50 k a motor splňuje aktuálně platnou emisní normu Stage V, a to pomocí DPF filtru. Vedle navýšeného výkonu tento nový model disponuje vyšším průtokem hydraulického okruhu na rameni 60 l/min, zadním tažným závěsem, telematickým systémem LiveLink a ručním plynem. Ostatní výbava zůstává v nabídce beze změny, takže zákazníci i nadále mají jistotu, že stroj je vybaven těmi nejlepšími komponenty, které se nabízí, jako např.: ZF nápravy, motory Kubota, dvourychlostní převodovka Rexroth. Je možno volit stroj s plnohodnotnou kabinou, případně s ochranným rámem. Dále je možné dodat stroj se 100% uzávěrkou diferenciálu na přední i zadní nápravě. Volitelně je také možné dodat stroj s prodlouženými rameny nebo libovolným typem rychloupínacího mechanismu.

Novinka v podobě nejmenšího manipulátoru– JCB 514-40 AGRI

Tento rok v létě výrobce JCB oficiálně představil nový kompaktní manipulátor JCB 514-40 AGRI. Rozměry stroje tento model předurčují k práci v opravdu velmi těsných prostorech, rozměry činí: 1,8 m výška a 1,56 m šířka. Manipulátor sdílí kvalitní DNA všech konstrukčních prvků vyvinutých za posledních 45 let ve vývojovém centru JCB, navíc se dá převážet na vozíku, což činí z nového 514-40 nejvíce kompaktní, nejpohodlnější a bezproblémový manipulátor na trhu. Nosnost stroje je 1400 kg, paletizační výška činí 4,0 m. Výkon motoru je 19 kW (25 koní), výrobce Perkins Stage V bez DPF a DEF, celková hmotnost činí 2700 kg a stroj dosahuje pojezdové rychlosti 15 km/h.

Novinka JCB 532-60 Agri Super

Vedle kompaktní řady 540 stojí řada teleskopických manipulátorů řady 500. Jsou to stroje, které disponují rameny od 6 do 9,5 m. Hlavní výhodou jsou vlastní motory JCB diesel EcoMAX, o objemu 4,8 litru, s výkony 81 kW (109k), 97 kW (130 k) a 112 kW (150 k), dále pak vlastní převodovky, nápravy a kabiny, nově Command Plus. Novinkou v sériové výrobě je model JCB 532-60 AGRI SUPER, který disponuje zdvihem 6,2 m a maximální nosností 3,2 t. Motor JCB diesel EcoMAX o výkonu 130 k doplňuje patentovaná převodovka DualTech VT, která jako jediná kombinuje hydrostat a powershiftovou převodovku. Pojezdová rychlost 40 km/h je dnes u všech modelových řad standardně 40 km/h. Tento model byl zařazen do produktové řady primárně pro živočišnou výrobu, nicméně výška zdvihu 6,2 m je dostatečná pro většinu podniků s rostlinnou výrobou, nebo do přidružených oborů. Jeho příznivá cena spolu s vysokým výkonem dělá z tohoto stroje jeden z nejprodávanějších modelů vůbec. Nová kabina Command Plus, kterou je stroj osazen, je delší i širší a v konečném důsledku o 12 % větší než předchozí. Panoramatické čelní sklo přechází plynule do střešního. Díky absenci sloupku obsluha lépe vidí na pracovní část stroje včetně břemena. Čtyři přední stěrače obsáhnou a vyčistí 92 % čelního skla. Hlavním ovládacím prvkem je elektrohydraulický joystick. Všechny další ovladače, například režimu řízení, pohonu náprav, otáček motoru, pro přídavnou hydrauliku, nastavování konstantního průtoku oleje či světel, se přesunuly do loketní opěrky po pravé straně.*

Ing. Michal Anton
produktový manažer JCB
Foto archiv firmy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down