Nové nakladače zvýší efektivitu práce

Již více než sedmdesát let výroby, zejména manipulační techniky, stojí za britskou společností JCB. V roce 1945 ve skromných podmínkách založil Joseph Cyril Bamford, jehož iniciály se dodnes zrcadlí v názvu firmy. Dnes je JCB jedním z největších výrobců stavební a zemědělské techniky na světě. Sídlo firmy se nachází ve městě Rochester, hrabství Staffordshire, situovaném v samém centru Anglie. V jejich katalogu dnes nalezneme okolo 300 typů techniky.

Letošní rok 2022 se nese ve znamení velkých změn, a to konkrétně dvou velkých novinek, které jednoduše otřesou trhem zemědělských nakladačů. JCB totiž přišlo s novým teleskopickým manipulátorem, který dosahuje pojezdové rychlosti 50 km/h a také s novým kloubovým nakladačem, který v zemědělství nemá téměř konkurenci. 

Teleskopický manipulátor JCB 542-70 AGRI PRO

Nový manipulátor 542-70 AGRI PRO disponuje ideálním spojením výkonu motoru, točivého momentu, akcelerace, maximální rychlosti a hydraulického výkonu, a to tak, že výrazně zvyšuje efektivitu všech zemědělských činností. O výkon se stará řadový čtyřválec JCB DieselMAX o objemu 4,8 l, který si JCB vyrábí ve vlastní továrně v Anglii. Výkon motoru je 173 koní (129 kW), s točivým momentem 690 Nm @ 1500 rpm. Tento model disponuje převodovkou DualTech VT, kombinující hydrostatickou část s přímým mechanickým pohonem. Aby byl nový model manipulátoru JCB ještě produktivnější než stávající typy, je vybaven novou a rychlejší verzí převodovky DualTech VT. Nově je možné nastavovat tzv. Flexi Mód (ruční nastavení otáček motoru a rychlosti pojezdu) až do 22 km/h, na rozdíl od 19 km/h, jak je tomu u standardních verzí. Aby se kromě pracovních cyklů zrychlily i přesuny po silnici, má nový model manipulátoru JCB i zvýšenou maximální rychlost na 50 km/h (místo stávajících 40 km/h). Při přejezdech z jednoho místa do druhého je tak dříve v cíli a může hladce držet krok s ostatními členy řetězce na sklizeň kukuřice či cukrovky. Pokud je stroj využívaný jako tažný prostředek, tak jistě bude oceněná výbava v podobě zadního závěsu, vč. elektriky a hydrauliky pro přívěs. Navíc je stroj již v základu opatřen tzv. „Heavy Duty“ (zesílenou) nápravou, a to vpředu i vzadu. Jako všechny manipulátory, které jsou vybaveny převodovkou DualTech VT, tak i tento nový model je možné nastavit do dvou režimů práce: Power/Eco. Podle aktuální zátěže na stroj si strojník jednoduše přepne mezi těmito dvěma režimy podle toho, jak potřebuje – stroj následně automaticky přizpůsobí výkon stroje zvolenému režimu.

Nejvýkonnější zemědělský kolový nakladač na trhu JCB 457 S

Kategorii tzv. „eskových“ speciálů (tedy nakladačů za jejichž číselném označením je písmeno „S“) se dostalo nové posily, a to hned té největší!  Nová vlajková loď zemědělských kolových nakladačů nese název JCB 457 S a poskytuje větší produktivitu a výkon než kdykoliv předtím. Tento stroj je skutečně všestranný a navržený tak, aby vyhovoval zemědělským podnikům s velkou produkcí siláže, velkým bioplynovým stanicím, velkým farmám a službařům, vyžadujícím vysoce efektivní nakládku cukrovky či hnoje.

Nakladač má nejlepší poměr výkon/hmotnost ve své třídě (14,5 koní/t) a ve spojení se 6rychlostní powershiftovou převodovkou se zámkem hydrodynamického měniče má výkonové vlastnosti, které překonávají jakýkoliv konkurenční stroj. Stroj má provozní hmotnost 20 000 kg a jeho bezpečná nakládací nosnost je 6 t, to mu umožňuje nakládat velké množství materiálu v jednom pracovním cyklu, což je ideální pro zákazníky, kteří se zabývají velkoobjemovou nakládkou. Stroj pohání motor Cummins, se zdvihovým objemem 6,7 l a výkonem 282 koní (210 kW) a kroutícím momentem 1200 Nm. Stejně jako u všech velkých nakladačů JCB je i tento model vybaven dvěma výkonovými módy, a to: Nízký výkonový mód (Standard, neboli Ekonomy režim), kdy stroj jede ve výkonu 224 koní/167 kW (mód pro lehkou nakládku, nevyžadující plný výkon motoru a zároveň šetřící pohonné hmoty). A druhý, vysoký výkonový mód (Dynamic), kdy stroj jede při plném výkonu 282 koní/210 kW pro maximální výkon a produktivitu (např. nahrnování, silážování a intenzivní velkoobjemová nakládka). O pojezd se pak stará nová jemněji odstupňovaná 6rychlostní powershiftová převodovka se zámkem hydrodynamického měniče na všech stupních, která poskytuje ohromující výkon při stoupání a rozhrnování siláže na jámě. Maximální pojezdová rychlost je 40 km/h. Z důvodu vyšší hmotnosti stroje je pak nakladač vybaven novými, extra zesílenými nápravami se širokým rozchodem od společnosti ZF. Nápravy mohou být dodávány buď se samosvorným diferenciálem na obou nápravách, nebo s automatickou uzávěrkou diferenciálu přední nápravy (uzávěrka diferenciálu je automaticky aktivována při prokluzu jednoho z kol přední nápravy). Aby mohl být výkon plně přenesen do trakce, výrobce nabízí možnost zemědělských kol Michelin Megaxbib2 800/65 R32. A pro další zvýšení efektivity práce pak stroj disponuje největší palivovou nádrží na trhu o objemu 400 l, která je plně integrovaná do nového designu zadní části šasi. Zejména obsluha stroje pak ocení pracovní prostředí kabiny v nejvyšším stupni výbavy, tzv. „Contractor Pro“. K dispozici tak je pneumaticky odpružená sedačka řidiče vč. vyhřívání a odvětrávání, 360° LED pracovní světla, chladicí box, nastavitelný sloupek řízení, integrovanou zadní kameru a mnoho dalšího.*  

Ing. Michal Anton
produktový manažer JCB
PEKASS a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down