Prodejce zemědělské techniky Michal Horák patří k mladé generaci lidí pracujících v českém zemědělství. Jako oficiální zástupce značky Perard v České republice působí teprve od roku 2015. Zemědělská technika, kterou prodává, však již svoji tradici má. Překládací vozy francouzského výrobce Perard patří mezi to nejlepší, co tuzemský trh nabízí. A navíc nejsou pouze jednoúčelovými vozy, jejich možnosti využití jsou mnohem širší.
Překládání přes příkop
„Přestože je nabídka překládacích vozů na našem trhu poměrně široká, vozy Perard Interbenne představují trochu jiný koncept. Využívají vlastní řešení procesu překládání a navíc nabízejí ještě další možnosti využití,“ vysvětluje Michal Horák. Překládací vozy Interbenne jsou vybaveny překládacím šnekem dlouhým až pět metrů, umožňujícím překládání přes příkop, kdy dopravní technika stojí na souběžné komunikaci a na pole vůbec nevjíždí. Tento způsob překládání nabývá na významu při mokrých žních, kdy hrozí nebezpečí, že dopravní technika na poli uvázne. O zhutnění půdy ani nemluvě. Navíc se půda nevyváží na kolech na komunikaci. Není tedy třeba znečištěnou komunikaci uklízet, což má i bezpečnostní význam.
Druhou možností využití překládacího vozu Perar Interbenne je klasická přeprava sypkých materiálů. „Nízko položené těžiště a šířka vozu téměř tři metry zajišťují stabilitu i při přepravě materiálu po komunikaci. Z hlediska legislativy jsou překládací vozy Perard schváleny v kategorii S, mohou tedy přepravovat materiál po pozemních komunikacích. Nejsou vybaveny SPZ a technickým průkazem, nemusí absolvovat technické prohlídky, pro provoz postačí technické osvědčení a zelená karta,“ vysvětluje jednatel společnosti.
Konstrukce vozu s vzadu umístěnou výsypnou koncovkou pak umožňuje bez jakýchkoliv úprav a manipulace s překládacím šnekem vysypávat materiál za vůz. Při vyklopení překládacího šneku lze materiál rozprostírat po straně vozu bez nároku na výši stropu. Šnek nepřesahuje horní hranu násypky.*
Celý článek vychází v prosincovém Farmáři.