Poslední extrémně suchá léta donutila farmáře přemýšlet o způsobech, jak zvýšit výnosy z luk a pastvin a zajistit tak dostatek krmiv pro své chovy. Jednou z cest je pravidelný přísev luk i jejich obnova. Farmáři z Horosedel u Čkyně se touto cestou vydali. Úspěchu dosahují díky vhodné technice a současně také hledání nejvhodnější technologie.
Soukromý zemědělec Zdeněk Škopek starší z obce Horosedly u Čkyně, ležící v podhůří Šumavy, hospodaří od roku 1992. Tehdy v rámci restitucí převzal 12 ha rodinných pozemků. Ani dnes nepatří mezi velké farmáře. Zdeňku Škopkovi staršímu se podařilo zvětšit výměru na 76 ha. Věnuje se výhradně chovu skotu plemene limousin, veškerou výměru tvoří trvalé travní porosty (TTP). Syn Zdeněk chová ovce plemene suffolk, které kříží s beranem masného plemene berrichon du Cher. Chov ovcí doplňuje drobný chov skotu, opět plemene limousin. Z celkové výměry 21 ha je 17,5 ha TTP a 3,5 ha orné půdy. Veškerá produkce z luk a orné půdy je určena pro potřeby chovu.
Zatímco ve srážkově normálních letech byl krmiva dostatek, poslední suché roky ukázaly, že je třeba věnovat travním porostům, ale i orné půdě maximální péči. Dosavadní systém, kdy farmáři rozmetali travní semeno na louku a zavlačovali lučními bránami, byl zcela neúčinný, a tak začali vybírat vhodnou techniku na přísev trav, umožňující také setí dalších plodin. „Hledali jsme vhodný stroj na internetu i konzultacemi s jinými zemědělci,“ vzpomíná syn Zdeněk a pokračuje: „Po dobrých referencích na stroj RIPPER STP 300 jsme oslovili zástupce společnosti P & L, spol. s r. o., ze střediska Kašperské hory a objednali si tento speciální secí stroj určený pro přísev trav a obnovu trvalých travních porostů, kterým lze vysévat i polní plodiny.“*
Více v regionální příloze týdeníku Zemědělec věnované Jihočeskému kraji.