Navigaci dnes máme ve většině případů spojenou především s příjmem družicového signálu. Bylo zkoušeno mnoho typů navigací, založených na rozdílných principech určování polohy. Byly zkoušeny technologie s podzemními vodicími prvky, laserovými systémy, optické navigace a další.
Jak se ale ukázalo, především GPS navigace představuje komerčně dostupný a v řadě případů prakticky využitelný a dostačující systém. Ne nadarmo se navigační systémy, užívané pro lokalizaci a určování polohy a navigaci zemědělských strojů po pozemku, staly nejpoužívanějšími senzory v zemědělství. Výhody klasické koncepce byly popsány mnohokrát. Než se podíváme na navigace z jiného pohledu, představíme si některé možnosti využití klasické navigace.
Zajištění správné funkce stroje
Jde především o zajištění správné a požadované funkce stroje, které vychází z požadavku na ochranu krajiny a environmentálních opatření, případně je-li třeba pěstitelský zásah, je jeho vykonání spojeno s určitým stupněm kázně a zodpovědnosti. V kombinaci s prostředím GIS a telematickými systémy, které využívají vzdálený přístup k terminálu strojů, získáváme poměrně komfortní řešení pro zajištění zmíněných opatření. Veškerá opatření lze s předstihem plánovat a následně řešení přenášet do terminálu stroje a realizovat.*
Článek doc. Ing. Milana Kroulíka, Ph.D., a doc. Ing. Václava Branta, Ph.D., vychází v říjnovém Farmáři.