Univerzální profesionál na farmu

Každý provoz živočišné výroby založený na hluboké podestýlce musí řešit dvě činnosti. Jednak vhodnou techniku pro zastýlání, jednak optimální systém zakládání krmiva. Každou z těchto činností lze svěřit jednomu stroji nebo jako na farmě v Horní Vsi zvolit univerzální stroj s profesionálními parametry.

Rodinná farma manželů Makovičkových AgroAutex s. r. o. sídlí v Horní Cerekvi, obci ležící v okrese Pelhřimov. Vznik farmy se datuje do roku 1993, kdy otec současné spolumajitelky Jaroslav Zeman začal hospodařit v Horní Cerekvi na 30 ha zemědělské půdy a s deseti kusy dobytka. Po jeho smrti farmu převzala dcera s manželem. Manželé Makovičkovi poté farmu rozšířili a zvětšili výměru na současných 100 ha orné půdy a 30 ha luk. Rostlinná výroba je zaměřena na zajištění krmivové základny pro živočišnou výrobu a pěstování tržních plodin. V živočišné výrobě farmáři chovají skot plemene masný simentál s celoročním ustájením. S tím, jak se v průběhu let zvětšovala výměra půdy, zvětšoval se i počet kusů dobytka. Když již kapacita stájí v Horní Cerekvi nestačila, bylo třeba vybudovat stáj novou. Jako optimální místo pro nové zázemí živočišné výroby byl vybrán zemědělský areál v nedaleké obci Horní Ves, který před šesti lety majitelé farmy koupili a začali rekonstruovat.

Konstrukčně zajímavá stáj

Největší investicí byla nová stáj. „Pěstování konzumních brambor máme založeno na chlévském hnoji, kterého potřebujeme velké množství, proto bylo od počátku jasné, že musí být skot ustájen na hluboké podestýlce, tedy že stáj nebude denně vyhrnována,“ vysvětluje ředitel společnosti Tomáš Caha a pokračuje: „Projektant nejdříve navrhl podélný krmný žlab přes celou délku stáje, kterou uvnitř rozdělil na tři sekce s vyhrnováním z čela. Tato koncepce nám nevyhovovala, problémem by byla manipulace s dobytkem při vyhrnování a nutnost venkovních výběhů, pro které nehovořilo ani umístění objektu v areálu.“ Nejvhodnějším řešením se ukázalo rozdělení stáje na čtyři sekce, oddělené třemi příčnými krmnými žlaby. Šířka stáje, a tedy také délka krmných žlabů je 9 m.

Dvě mouchy jednou ranou

Vedení farmy mělo od počátku jasnou představu, jakou techniku pro zastýlání a zakládání krmiva potřebuje. Je třeba rozdružit balíky slámy a zastlat jednotlivé sekce a při krmení vytvořit krmnou dávku ze senáže, siláže a sena a zafoukat s ní krmné žlaby po celé délce devíti metrů. Tyto činnosti by v mnoha zemědělských podnicích vykonávaly dva stroje. Pro Horní Ves však majitelé farmy požadovali stroj jediný, který zvládne kvalitně zastlat a také kvalitně zafoukat krmivo až na vzdálenost 9 m. V interním výběrovém řízení porovnávali stroje tří značek, z nichž nakonec vzešel vítězně tažený vertikální míchací krmný a zastýlací vůz Kuhn Profile Plus 12.1 DL. Přispěla k tomu i návštěva farmy, na níž stroj již delší dobu pracuje a velmi pozitivní hodnocení majitelem.

Více v časopisu Farmář.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down