Chov koní nepatří mezi běžné zemědělské činnosti, ale jednu věc má s každým zemědělským provozem společnou. Neobejde se bez traktoru. V hřebčíně a jezdecké škole Equus Kinsky pracovaly dlouhá léta postarší Zetory, které nedávno nahradil zelený plnokrevník.
Chovatel koní Petr Pulpán, původním vzděláním stavař, soukromě podniká od roku 1991, ale jeho láska ke koním je mnohem starší. Poprvé usedl do sedla v 11 letech a tato vášeň, která se v rodině dědila, ho již neopustila. Nejdříve se věnoval jezdectví amatérsky, později složil trenérské zkoušky a zapojil se také do výcviku koní. Mezníkem v jeho životě byla v roce 1987 nabídka zaměstnání ve státním statku v Chlumci nad Cidlinou. Přijal a v následujících letech působil ve středisku chovu koní Kinských (Equus Kinsky) ve funkci vedoucího výcviku koní. Koně Kinských patří mezi nejvýznamnější původní plemena koní v České republice. V roce 2001 koupil od církve starou zchátralou prvorepublikovou vilu na břehu Labe v obci Hradištko u Sadské. Za dvě desetiletí vyrostl v sousedství původní vily moderní areál se stájemi, výběhy a vnějšími i vnitřními sportovišti.
Traktor je základ
„Nový traktor jsme začali vybírat přibližně před dvěma lety, když jsme již věděli, že budeme kupovat pícninářskou techniku,“ vysvětluje syn Petr a pokračuje: „Prohlédli jsme si traktory téměř všech u nás prodávaných značek a vybírali jsme opravdu pečlivě. Jezdili jsme a zkoušeli. V rámci těchto cest jsme zavítali také do centrály společnosti AGROMEX v Modleticích, kde jsme se důkladně seznámili s traktorem Fendt 211 Vario s motorem o výkonu 111 koní. Zjistili jsme, že je to jiná úroveň komfortu a ovládání. Traktor splňoval veškeré naše požadavky. Kompaktní rozměry usnadňují práce uvnitř objektů, čelní nakladač je důležitý pro manipulaci s balíky na poli i v areálu, přední vývodový hřídel využijeme v budoucnu s čelním žacím strojem. Ke komfortu práce přispívá plynulá převodovka s tempomatem, klimatizovaná kabina a kompletní odpružení. V zimě pak potěší sada předehřívání, včetně vyhřívané podlahy. Velmi důležitý je pro nás i komfort obsluhy a pohodlí v kabině, protože v traktorech pracujeme sami a poté ještě vykonáváme řadu činností při ošetřování koní. Zkrátka traktor se nám líbil, a když jsme slyšeli chválu i ze zemědělských podniků a od přátel, kteří také provozují traktory Fendt, bylo rozhodnuto.“*
Více v dubnovém Farmáři.