Podmítku považujeme za základní agrotechnické opatření při hospodaření na orné půdě. Správně provedená podmítka následuje bezprostředně po úklidu pozemku po sklizni a plní řadu funkcí. Napomáhá při likvidaci plevelů, s čímž souvisí také eliminace chorob a škůdců, dále hraje významnou roli při hospodaření s vláhou, přispívá k urovnání povrchu pozemku a rovněž usnadňuje následné zpracování půdy.
Podmítka také často plní roli základního zpracování půdy v technologiích bez orby. Za takových okolností druhá podmítka nahrazuje přípravu seťového lože. Vlastní podmítku můžeme rozdělit podle hloubky zpracování půdy, a to na mělkou do 80 mm, dále střední v rozsahu 80 až 120 mm a hlubokou. Ta zastupuje zpracování půdy do hloubky 120 až 150 mm. K provádění tohoto agrotechnického opatření využíváme různé typy nářadí, přičemž významnou skupinu reprezentují různé radličkové podmítače a kypřiče. Z hlediska agregace jde o nesené, polonesené a tažené nářadí.
Rozmanitá nabídka slupic
Jednotlivé typy radličkového nářadí se liší konstrukcí slupic a jejich uspořádáním. Pro vlastní podmítku se využívají různé typy křídlových radliček, a to z důvodu celoplošného a rovnoměrného zpracování strniště. Takový typ zpracování půdy vytváří seťové lože a vhodné podmínky pro rovnoměrné klíčení a následné vzcházení plevelů. Rovnoměrné zpracování v celé šíři záběru je zásadní pro přerušení půdních kapilár a omezení neproduktivního výparu. V závislosti na typu podmítače a uspořádání slupic činí zpravidla šířka křídlové radličky 180 až 470 mm, řada modelů disponuje šířkami křídlových radliček na úrovni 250 až 320 mm. Dané rozpětí je poměrně široké a koresponduje s počtem slupic, které jsou různým způsobem uspořádány v rámci celého pracovního záběru. Kromě klasických křídlových provedení existují rovněž druhy se speciálními křídlovými nástavci určenými pro zpracování velkého množství posklizňových zbytků. Radličkové nářadí má obvykle slupice uspořádány ve dvou, třech nebo také čtyřech řadách. Slupicemi ve více řadách bývají osazeny zpravidla kultivátory. Ty jsou rovněž určeny pro přípravu půdy před setím, zatímco nyní popisované radličkové nářadí je určeno výhradně k provádění podmítky a hlubšího kypření. Pro hlubší kypření půdy lze využít jak křídlové radličky, tak různé typy dlát. Šířka dlát dosahuje v závislosti na typu nářadí a výrobci zpravidla 60 až 120 mm.
S ohledem na skutečnost, že řada radličkových strojů nachází uplatnění při podmítce a intenzivním zpracování půdy, nabízí výrobci různé typy slupic a radliček jako stavebnicové systémy. Základ představuje dlátová radlička, která je určena pro intenzivní kypření půdy a jíž lze rozšířit různými typy křídlových nástavců.
Celý článek Ing. Filipa Javorka vychází v květnovém Farmáři.