Dva válce pro vyšší výkonnost

Znáte ty věty, které informují o tom, jak výrobci vycházejí vstříc zákazníkům. Realita je spíše opačná a většinou musejí prodejci přesvědčovat zákazníky o tom, že jejich stroj je vyroben tak, že právě jim vyhoví. Jsou však i výjimky. Jednou z nich je rozdružovač balíků Romet Twin, který vyrábějí v STS Olbramovice.

Romet Twin je novinkou letošního roku a vzešel opravdu z potřeb praxe, která žádala větší výkonnost a univerzalitu. Na rozdíl od klasického Rometu, který je vyráběn v několika modifikacích (Romet, Romet PAS, Romet CUT, Romet CUT FIX), jež všechny mají jen jeden rozdružovací válec, má verze Twin válce dva. Jak už napovídá její označení. Výhodou dvou válců je jednak vyšší rychlost rozdružování balíků slámy, což je pro Romet typická práce, ale i možnost rozdružování balíků senáže. Díky tomu se rozšiřují možnosti ve využití stroje a vyjma klasiky v podobě zastýlání může sloužit i ke krmení, zejména v podnicích a na farmách, kde nemají chov dojnic a nepotřebují tudíž precizní krmnou dávku, jakou zabezpečí jen míchací krmný vůz.

 

Romet Twin by se hodil

Jednu z takových farem provozuje i rodina Srncova z Rajhradu u Brna. Ač hospodaří v okolí moravské metropole, obhospodařují svých 110 ha ekologickým způsobem a stejným systémem provozují i chov 75 kusů masného skotu. Hlavním důvodem využití ekologického systému jsou půdní a klimatické podmínky. Písčité půdy a nízké srážky (i v letošním roce) znamenají průměrný výnos pšenice jen 6,5 t/ha a nižších výnosů je dosahováno i u ostatních tržních plodin. Intenzivní pěstování tedy není možné, a tak provozují extenzivní, osevní postup mají zaměřený na krmné plodiny, v nichž dominují vojtěška a jetelotrávy, které jsou zlepšující plodiny a bez dodávky minerálních hnojiv tak vylepšují výnosy následně pěstované pšenice, již Srncovi osévají na ploše 40 ha. V osevním postupu nechybí ani kukuřice, ozimý ječmen, hrách, nebo pískanice (řecké seno).

Jak bylo zmíněno v úvodu, chov masného skotu nevyžaduje krmení přesně vyladěnou krmnou dávkou, jakou potřebují dojnice. Postačují jednodušší řešení, a jedno z nich nabízí právě Romet Twin, který v Rajhradu testují již dva měsíce. Tomáši Srncovi se líbí a na farmu by se mu i hodil. Krmiva mají totiž uskladněná především v balících senáže, sena, anebo slámy a dosud pro jejich rozebírání používali jiné rozdružovače, které jednak neumožňovaly dělat takové výkony jako Romet Twin a také už měly nějaké  roky provozu za sebou. Možná si tedy Romet Twin zakoupí, ovšem jako obvykle to bude otázka priority investic, neboť na farmě je stále co modernizovat.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 9/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down