01.03.2022 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klasické lisovací kombinace

Na sklizni zavadlé hmoty trav, jetelovin a dalších objemných krmiv se často podílí lisovací technika. Pro tento účel využíváme lisy pro lisování jak hranolových, tak i válcových balíků, které v praxi převažují. Lisování provádíme buď sólo lisy s tím, že další ovíjení strečovou fólií zajistíme prostřednictvím samostatné ovíjecí techniky, nebo pomocí lisovacích kombinací. Kombinace zajistí jedním přejezdem sběr píce, lisování válcových balíků různého průměru a následné ovíjení fólií. 

Klasické lisovací kombinace se liší na první pohled především konstrukcí podvozku. Ten může být jednonápravový nebo dvounápravový. Podvozek je vybaven sběracím zařízením, buď s klasickým řízeným modelem s kulisovými dráhami, nebo neřízeným provedením s pevným hlavním hřídelem. V závislosti na typu a konstrukci lisu je sběrač opatřen pevnými nebo otočnými opěrnými a kopírovacími koly. Někteří výrobci rovněž nabízí provedení v konfiguraci pro horské oblasti, vybavené kopírováním terénních nerovností ve členitém terénu. Šířka sběrače dosahuje v závislosti na typu a výrobci obvykle 2000 až 2400 mm. Součástí konstrukce sběracího ústrojí jsou zpravidla boční pomocné šnekové dopravníky, které napomáhají plynulému vkládání hmoty a přispívají tak k pevnému a pravidelnému tvaru balíku. Na sběrací zařízení navazuje spirálový vkládací rotor, který tvoří funkční celek spolu s řezacím ústrojím. Někteří výrobci používají vkládací rotor, jehož součástí jsou také boční šnekové dopravníky. Řezací ústrojí je obvykle osazeno maximálně 15 až 25 noži, někteří výrobci nabízejí také nosník osazený 26 až 32 řezacími noži, jiní pouze 13 noži. Počet nožů zařazených v záběru je zpravidla nastavitelný, díky čemuž můžeme měnit výslednou délku řezanky. 

Lisovací komora

Lisovací kombinace se obdobně jako další typy svinovacích lisů liší také konstrukcí lisovací komory. Většina výrobců nabízí pevnou nebo variabilní komoru, někteří se soustřeďují pouze na vývoj a výrobu lisů s pevnou komorou. Vybrané modely pracují také s částečně proměnlivou konstrukcí. Kombinace s pevnou, tedy konstantní lisovací komorou jsou vybaveny různým počtem profilovacích ocelových válců. Zpravidla je to 16 až 18 válců. Průměr válcových balíků obvykle činí 1200 až 1300 mm. Požadujeme-li lisování válcových balíků různého průměru, máme k dispozici celou řadu typů s proměnlivou, tedy variabilní lisovací komorou. Nabídka jednotlivých výrobců se liší jak celkovou konstrukcí, tak průměrem balíků, který lze nastavovat. Z hlediska konstrukce nabízí většina výrobců různý počet pásových dopravníků, přičemž komoru tvoří zpravidla čtyři nebo pět dopravníků. Rovněž se můžeme setkat s výrobci, kteří mají komoru tvořenou jedním dopravníkem v celé šířce. Minimální nastavitelný průměr balíku činí obvykle 600 až 800 mm, maximální průměr dosahuje podle typu a výrobce 1600 mm nebo 1700 až 1900 mm a u vybraných lisovacích kombinací dokonce až 2000 mm. Druhou možnost z pohledu konstrukce představuje využití soustavy laťových dopravníků. V tomto případě jde o kombinaci pryžových profilovaných nosných dopravníků, vzájemně spojených ocelovými příčkami, které mají profil ve tvaru písmene C. Takové modely lisují zpravidla balíky o průměru 1000 až 1500 mm.

Celý článek Ing. Filipa Javorka vychází v březnovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down