19.04.2022 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vlastní postřikovač vyřešil problémy

Mnoho soukromých farem menší a střední velikosti zajišťuje chemickou ochranu porostů formou služeb. Tento způsob ochrany rostlin má své přednosti i nedostatky. Když nedostatky převáží nad výhodami, je třeba uvažovat o nákupu vlastního postřikovače. Touto cestou se před několika lety vydali na farmě v Blehově.   

Martina Tomášková a Tomáš Figura, oba samostatně hospodařící konvenční zemědělci z Blehova, obce ležící nedaleko Milevska v okrese Písek, si vzájemně pomáhají a spolupracují. Dohromady obhospodařují 280 ha zemědělské půdy, z nichž je 80 ha orné půdy a 200 ha trvalých travních porostů. V živočišné výrobě se specializují na pastevní chov masného skotu, především plemen salers a parthenaise. Počet kusů ve stádu se pohybuje kolem 100 až 120 kusů. Zatím farmáři prodávají skot na jatka, do budoucna plánují vlastní bourárnu s chladicími boxy a prodej masa koncovým zákazníkům.

Rostlinná výroba musí zajistit především dostatek krmiva, zbylá produkce je určena k prodeji. „Část píce z luk a pastvin senážujeme, část sušíme na seno. Veškerou zelenou hmotu lisujeme do válcových balíků,“ říká Tomáš Figura a pokračuje: „Na části orné půdy pěstujeme luskovinoobilní směsky, například hrách a tritikale nebo hrách s ovsem. Letos chceme vyzkoušet také čistý hrách. Dále pěstujeme vojtěšku a obilniny, především ozimou pšenici, ječmen jarní a oves. Část obilovin zůstává na farmě jako krmivo pro skot, zbytek prodáváme.“

Zajištění ochrany rostlin

Každá farma hospodařící konvenčním způsobem, bez ohledu na výměru, musí provádět chemickou ochranu a výživu rostlin. V Blehově to dlouhá léta řešili formou služeb. Stejně jako jiní farmáři v této situaci se ale potýkali s problémy. Kvalita provedené služby nebyla vždy na potřebné úrovni, často se také stávalo, že službař neprovedl postřiky v optimálním termínu, protože pracoval na svých pozemcích nebo u jiného zákazníka. Na podzim roku 2019 se proto Martina Tomášková s Tomášem Figurou rozhodli pořídit si vlastní postřikovač. Nejdříve byly v hledáčku farmářů postřikovače několika tuzemských i zahraničních značek. Nakonec se v Blehově rozhodli oslovit firmu AKP spol. s r. o. v Brně. Po konzultacích se zástupcem výrobce si posléze vybrali vhodný model. Konečná volba padla na tažený postřikovač AKP Pony.

Výrobce dodal postřikovač na podzim roku 2020. „Ještě jsme stihli podzimní ošetření porostů proti plevelům,“ vzpomíná Tomáš Figura a pokračuje: „V loňském roce již postřikovač zajistil veškerou potřebnou ochranu a výživu. Využíváme ho i pro aplikaci DAM.“

Postřikovač je agregován s traktorem Steyr 4110 Multi vybaveným navigací GPS. Traktor s výkonem 110 k je i ve svahovitém terénu zcela dostatečný. Optimální pracovní rychlost se pohybuje mezi 8 až 12 km/h.

Ročně postřikovač v několika přejezdech ošetří kolem 400 ha na farmě, další hektary mu přibydou při zajišťování služeb pro okolní zemědělce. Pro všechny pozemky, s výjimkou největšího, postačí objem nádrže na ošetření celé plochy.

Více ve 4. čísle časopisu Farmář.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down