07.07.2022 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Program samojízdných cisteren

Mluvíme-li o výkonné aplikační technice, kterou v rámci různých technologií dávkujeme tekutá statková hnojiva a digestát, můžeme zmínit různé konstrukce. Mezi všeobecně prosazované trendy patří využití různých zástupců samojízdných cisteren, o nichž hovoříme jako o samojízdných aplikátorech. Máme k dispozici jak jednoúčelové modely, tak různé nosiče nástaveb. V praxi převažují různé speciální podvozky určené pro osazení nástavbami.

Tato technika pracuje nejen v kombinaci s cisternovou nástavbou, ale také s technikou pro rozmetání pevných statkových hnojiv a rovněž existují různé překládací nástavby. Samojízdná technika se rovněž v rámci různých technologií doplňuje adaptéry pro vlastní aplikaci, a to jak z hlediska způsobu aplikace, tak s ohledem na růstové fáze rostlin. Samojízdnou techniku využíváme obvykle v technologiích založených na přívozních cisternách různé konstrukce, nicméně setkáme se s výjimkami, kdy danou techniku využíváme jak pro vlastní aplikaci, tak dovoz tekutých hnojiv.

 Druhy samojízdné techniky

Samojízdnou aplikační techniku zpravidla rozdělujeme na následující zástupce. První skupinu představují nosiče nástaveb, popřípadě jednoúčelové modely, které se liší především různým uspořádáním podvozku. Samojízdná aplikační technika se nicméně neomezuje pouze na nosiče cisternových nástaveb, ale setkáme se rovněž s nosiči aplikačních adaptérů. Tyto stroje jsou se zásobníkem kejdy nebo digestátu spojeny prostřednictvím odpovídající zásobovací hadice. Dále jsou vybaveny navíjecí cívkou pro uložení výše uvedené zásobovací hadice. Cívka umožňuje jak navíjení, tak odvíjení hadice, podle vzdálenosti samojízdné techniky od zásobníku tekutých statkových hnojiv.

Druhou skupinu zastupují různé typy systémových nosičů, které můžeme využít v agregaci s různými typy nástaveb, v našem případě aplikačních cisteren, nebo je využíváme jako trakční prostředky. V oblasti aplikace tekutých statkových hnojiv půjde o speciální zástupce sedlových cisteren. Systémové nosiče nicméně můžeme kombinovat se speciálními secími strojí a další technikou, mezi možnosti jejich využití řadíme i vrstvení hmoty v silážních žlabech.

Třetí skupinu reprezentují klasické nákladní automobily, zejména s třínápravovými nebo čtyřnápravovými  podvozky. Tato nákladní vozidla jsou určena k agregaci s cisternovými nástavbami různého provedení a rovněž mohou být osazena příslušnými adaptéry pro aplikaci tekutých statkových hnojiv.*

Celý článek Ing. Filipa Javorka vychází v červencovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down