04.10.2022 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klasické a dlátové pluhy

Orba patří k základním agrotechnickým opatřením a plní funkce kypření, obracení, mísení a drobení půdy. Klasickou orbu můžeme rozdělit podle různých kritérií, přičemž mezi ta základní patří časové období, kdy orbu provádíme a hloubka zpracování.

Z hlediska doby provedení orby půjde o orbu podzimní, zimní, předseťovou či jarní. Podle hloubky rozlišujeme mělkou orbu, a to obvykle v rozsahu 140 až 180 mm, následuje střední orba do 180 až 240 mm a dále hluboká orba do 240 až 300 mm. Orba velmi hluboká přesahuje 300 mm. Výše uvedené hodnoty platí pro práci s klasickými radličnými pluhy, nicméně na trhu je k dispozici také poměrně široká nabídka dlátových pluhů. Toto nářadí se na zahraničních trzích nabízí pod pojmem hloubkové kypřiče, ovšem z hlediska konstrukce samotných slupic a radličkových nástavců se od klasických podrýváků zásadně liší. Do jisté míry jejich provedení připomíná právě geometrii klasického orebního tělesa. Dané nářadí, v závislosti na konstrukci, umožňuje zpracovávat půdu v hloubkách nad 450 až 600 mm.

Standardní modely

Standardních pluhů existuje celá řada. Pluhy rozlišujeme především z pohledu agregace, tedy na nesené, polonesené a tažené. Někteří výrobci navíc nabízí speciální podvozky, osazené na jedné straně tažnou ojí a na straně druhé tříbodovým závěsem. Daná konstrukce se využívá za předpokladu, kdy agregujeme polonesený pluh s tažným prostředkem, který není opatřen zadním tříbodovým závěsem, popřípadě spodními rameny, ale pouze tažným čepem různé konstrukce. Týká se to především kloubových kolových traktorů, jejich čtyřpásové varianty a klasických dvoupásových modelů trakčních prostředků. 

Další prvky konstrukce

Pluhy se liší především svými základními konstrukčními prvky. Jde především o nosný rám, který může být čtvercového nebo obdélníkového průřezu. Dále se rámy liší tloušťkou stěny. Celkové parametry rámu ovlivňují maximální příkon a zatížení pluhu v provozních podmínkách. Základním prvkem každého pluhu jsou orební tělesa, která se liší jak geometrií, tak konstrukcí. Jednotlivé komponenty mohou být se slupicí spojeny šroubovými spoji nebo existují rychloupínací varianty. V rámci nabídky orební techniky máme možnost konfigurovat nářadí podle konkrétních provozních podmínek. Uživatelé pluhů volí mezi celistvým a páskovým provedením odhrnovačky, přičemž druhá jmenovaná slouží především k orbě v těžkých a lepivých půdách. Dále volí jištění slupic při nárazu na překážku. V základním provedení jsou slupice jištěny střižnými šrouby. Takové provedení je vhodné zejména do podmínek bez výskytu kamenů a dalších překážek. V našich podmínkách se uplatňují zejména modely s mechanickým a hydropneumatickým jištěním orebních těles. Obě varianty se liší celkovým pojetím konstrukce. Mechanické varianty využívají jištění listovými nebo vinutými pružinami. K příslušenství orebních těles řadíme různé předradličky a zahrnovací límce, které napomáhají zapravování posklizňových zbytků a pevných statkových hnojiv.

Celý článek Ing. Filipa Javorka vychází v říjnovém Farmáři.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down