Pokud chce zootechnik dosahovat dobrých výsledků, musí zajistit pro svůj chov kvalitní krmivo. Ve stejné situaci je i každý provozovatel bioplynové stanice. Ta má často velmi citlivý „žaludek“ a pokud nedostane kvalitní hmotu, její výkon klesá. Aby ve společnosti AGRO & KOMBINÁT Dolní Žandov spol. s r. o. zajistili pro svojí bioplynovou stanici co nejkvalitnější siláž a senáž, nahradili u teleskopického manipulátoru původní lopatu kvalitním vykrajovačem.
Společnost AGRO & KOMBINÁT Dolní Žandov spol. s r. o. hospodaří v Karlovarském kraji v okrese Cheb na 3100 ha zemědělské půdy, z nichž je 2400 ha orné půdy a 700 ha trvalých travních porostů. V živočišné výrobě se společnost věnuje chovu českého strakatého skotu s produkcí mléka a dále chovu masného skotu plemene charolais. Rostlinná výroba zajišťuje krmivovou základnu pro živočišnou výrobu, dostatek hmoty pro bioplynovou stanici a na zbylé ploše agronomové pěstují tržní plodiny. Od roku 2013 zemědělský podnik také provozuje v obci Okrouhlá bioplynovou stanici o celkovém výkonu 1 MW.
Nejdříve lopatou
Od zprovoznění bioplynové stanice zajišťoval nakládání hmoty v silážních a senážních jámách nakladač vybavený klasickou lopatou. Tento způsob odebírání hmoty není optimální, protože při něm dochází k porušení a potrhání stěny v jámě a k degradaci a snížení energie skladované hmoty. Proto bylo třeba zavedený systém změnit. Prvním krokem byl nákup nového teleskopického manipulátoru. Při jeho výběru kladlo vedení firmy především důraz na poměr mezi kvalitou a pořizovací cenou. Vítězem výběrového řízení se v roce 2021 stal teleskopický manipulátor s nosností 4,2 t a paletizační výšku 7 m, který následně dodala firma ARBO, spol. s r. o., Klatovy. Pro nakládání materiálu byl manipulátor vybaven nakládací lopatou s hladkým břitem a objemem 2,5 m3.
Následoval vykrajovač
Poté, co si podnik pořídil nový teleskopický manipulátor, bylo třeba zlepšit i způsob odebírání krmiva v silážní jámě. Jako optimální se jevilo osazení manipulátoru vhodným vykrajovačem. Následovalo opět výběrové řízení, v němž zvítězil vykrajovač Quicke Silocut XL F 250, nářadí, jehož výhradním dovozcem do České republiky je společnost MANATECH CZ s. r. o. Nový vykusovač do Dolního Žandova dodala v únoru loňského roku opět společnost ARBO, spol. s r. o. , Klatovy. Vzhledem k výkonu BPS byl vybrán vykusovač s velkým objemem.
Celý článek vychází v prosincovém Farmáři.*