16.02.2023 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývojové směry v lesním hospodářství

Éra 4.0, spojovaná s nástupem nových technologií do většiny oblastí a oborů lidské činnosti, přichází také do oboru lesnictví. Pokud hovoříme o Lesnictví 4.0, jde především o nástup moderní techniky a technologií s cílem zvýšení preciznosti práce, snížení nákladů, reakce na nedostatek pracovních sil, zvýšení výkonnosti, inteligentního zpracování a vyhodnocování dat či šetrný přístup k přírodním zdrojům. Tyto požadavky se prolínají se systémy od výrobců techniky, elektroniky, senzoriky, se zájmy výzkumných organizaci a samotných koncových uživatelů.

Jedním z impulzů pro realizaci nových technologických postupů je Aplikační dokument ke Koncepci státní lesnické politiky do roku 2035. Ve směřování hospodaření v lesích se počítá rovněž s cílem posílit význam vzdělávání, výzkumu a inovací v lesním hospodářství. Právě podpora digitalizace a nových technologií v lesnictví bude jednou z klíčových součástí opatření v boji proti klimatickým změnám, mitigaci emisí skleníkových plynů do ovzduší a znečištění okolního životního prostředí. Také v lesním hospodaření se počítá s cílenými zásahy a ošetřeními.

Další krok v evoluci lesnictví

Lesnictví 4.0 bude zahrnovat systémy využívající drony, robotiku, internet věcí (IoT) a využití umělé inteligence (AI). Díky integraci digitální technologie do lesnictví bude možné zvýšit efektivitu práce, zajistit chybějící pracovní sílu, snížit náklady a poškození porostů a půdy a minimalizovat spotřebu přípravků, paliv i hnojiv.

Lesnictví 4.0 je dalším krokem v evoluci lesního hospodaření a přináší řadu výzev i příležitostí. Je to zejména odklon od manuální práce a manuálně řízených technologií k technologii řízené autonomním a automatizovaným způsobem. Tradiční pojetí lesnické mechanizace, charakterizované využitím manuálně řízených traktorů a samojízdných strojů o vysokém výkonu motoru, bude překonáno automatizovaným zařízením a robotikou s přesností, které ručním řízením nelze dosáhnout. Faktory vedoucí ke změnám technologií a přístupů lze shrnou do následujících bodů:

  • nedostatek pracovních sil (pohled veřejnosti a nepružnost odborného školství)
  • nedostatečné finanční a pracovní podmínky
  • reakce na změny počasí (voda, sucho, teplotní podmínky)
  • rozvrat smrkových a borových porostů
  • nezbytná rychlá obnova poškozených lesů
  • vývoj stávající a budoucí legislativy (Společná zemědělská politika, Koncepce státní lesnické politiky, Zelená dohoda…)
  • celkový tlak na ekologizaci (omezení pesticidní zátěže, minerálních živin)
  • omezení energetické náročnosti (včetně emisí skleníkových plynů)
  • rozvoj automatizace a robotiky v lesnictví

Definice lesnického robota

Lesnický robot je autonomní nebo poloautonomní stroj, který se používá k provádění úkolů souvisejících s lesnictvím, jako je sázení, péče o výsadbu a těžba stromů. Tito roboti mohou být použiti k pomoci lidským pracovníkům nebo k provádění úkolů zcela nezávisle.

Celý článek doc. Ing. Milana Kroulíka, Ph.D., vychází ve 2. čísle Farmáře.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down