19.09.2024 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zapravování hnojiv do půdy

Způsoby zapravení hnojiv do půdy se liší v průběhu času. Zpočátku byla aplikace tekutých organických hnojiv prováděna plošně, později s různou hloubkou uložení hnojiva, zejména na orné půdě a později také na travních porostech.

Postupem času se začaly technologie zapravování hnojiv rozšiřovat do oblasti zpracování orné půdy a zakládání porostů polních plodin. Hnojivo je ukládáno do půdy v různé hloubce, často ve spojení s velmi intenzivním kypřením. Kromě plošného zpracování půdy spojeného s aplikací pevných a kapalných hnojiv, se začalo také v našich podmínkách prosazovat ukládání hnojiv spolu s pásovým zpracováním půdy. Samostatnou kapitolu představuje zapravování hnojiva při zakládání porostů polních plodin. Kromě klasických minerálních hnojiv zapravujeme organická hnojiva ve formě pelet. Pro aplikaci hnojiv jsou pak secí stroje osazeny kombinovanými zásobníky nebo přídavnými zásobníky různé konstrukce.

Možnosti zpracování půdy

V posledních letech se setkáváme zejména se zapravováním hnojiv do půdy ve spojení s pásovým kypřením půdy. Poměrně oblíbené je také spojení s dlátovými pluhy. V obou případech jde o pevná minerální hnojiva, přičemž při pásovém zpracování půdy lze zapravovat i kejdu a digestát. Při zapravování minerálních hnojiv se jednotlivé technologie liší především systémem dávkování hnojiva (trendem je využití pneumatického systému distribuce hnojiva). Nejčastěji je využíván čelní zásobník, stejně jako na secích strojích, které současně se setím provádějí ukládání hnojiva. Tento zásobník odpovídá čelnímu zásobníku, který slouží jako zásobník osiva v případě secích kombinací s oddělenou výsevní lištou. Princip dávkování hnojiva je stejný jako v případě osiva a využívá dávkovací válečkové ústrojí. S ohledem na provedení a výrobce jsou zásobníky vybaveny obvykle jedním nebo dvěma válečky. Válečky mohou mít různou strukturu povrchu, a to s ohledem na typ aplikovaného hnojiva nebo druh osiva v případě secí techniky. Dále se nabízí kombinované zásobníky umožňující jak dávkování osiva, tak hnojiva a mohou tak být využity od jara do podzimu. Zásobník dále disponuje ventilátorem, který představuje zdroj proudu vzduchu. Nechybí distribuční systém, tvořený kombinací dopravní roury a hadic pro dopravu hnojiva do místa uložení. Pohon válečkového ústrojí může být mechanický, zpravidla prostřednictvím ostruhového kola, nebo elektrický, a to ve spojení s ISOBUS ovládáním.

Tekutá statková hnojiva

Aplikaci tekutých statkových hnojiv a digestátu zajišťuje zejména radličkové a talířové nářadí. Dané adaptéry si vyrábí jednotliví dodavatelé aplikační techniky ve vlastní režii nebo v rámci různých výrobních kooperací. Řada renomovaných výrobců techniky pro zpracování půdy rovněž nabízí radličkové a talířové nářadí ze svého programu, osazené rozdělovací hlavou či hlavami a hadicovým vedením umožňujícím samotnou aplikaci. Někteří výrobci nářadí k aplikaci tekutých hnojiv používají namísto rozdělovacích hlav šnekový dopravník, opatřený na konci lapačem cizích předmětů. V našich podmínkách se obvykle setkáváme s nesenými modely ve tří- nebo čtyřbodovém závěsu, nicméně někteří dodavatelé se zaměřují na vývoj a výrobu tažených adaptérů. Zpravidla jde o talířové nářadí a dále o nářadí určené pro aplikaci kejdy a digestátu na trvalých travních porostech prostřednictvím injektorů.

Více v článku Ing. Filipa Javorka v 9. čísle Farmáře.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down