17.10.2024 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití talířového nářadí

Zpracovávat půdu lze aktivním anebo pasivním nářadím. Mezi velmi oblíbené stroje patří různé talířové nářadí. K dispozici máme jak modely osazené pouze talířovými sekcemi, tak modely kombinující talíře a slupice opatřené radličkami různých šířek a tvarů. Kombinované nářadí umožňuje zpravidla provádět mělké zpracování půdy talířovými sekcemi a podrývání v různých hloubkách sekcemi radličkovými.

Některé kombinované nářadí slouží pro velmi mělkou a mělkou podmítku. V takovém případě jsou talíře určeny zejména pro zpracování rostlinného materiálu či strniště polehlých plodin. Talířové nářadí využíváme jak samostatně, tak v kombinacích se secími stroji nebo s příslušenstvím určeným pro výsev meziplodin. Týká se to nesených zástupců nebo polonesené techniky, jejíž oj agregujeme do spodních ramen tříbodového závěsu. Obdobné možnosti nabízí tažené nářadí agregované obvykle do spodního oka tažného prostředku nebo prostřednictvím kulového čepu o průměru 80 mm. Modely s tažnou ojí mají zpravidla jednoosý nebo dvouosý podvozek.    

Nabídka talířových sekcí

Talířové sekce rozdělujeme podle spojení jednotlivých talířů s rámem nářadí. Dalším kritériem je průměr talířů a jejich tvar či provedení obvodu talířů. Obvod talířů může být hladký nebo profilovaný. Obě varianty lze na jednom nářadí také kombinovat. Profilování obvodu talířů nabízí různou strukturu půdy, přičemž rozlišujeme talíře určené pro velmi mělkou a mělkou podmítku, dále talíře pro zpracování posklizňových zbytků a rovněž se setkáme s talíři se speciálním tvarem. Takové talíře slouží ke zpracování strniště a přípravu půdy jedním přejezdem. Můžeme je označit jako hvězdicové nebo se specifickým profilováním. Rovněž se nabízí specifické talíře pro zpracování většího množství posklizňových zbytků.

Z hlediska konstrukce vlastních sekcí existují různé skupiny talířových podmítačů a kypřičů. Značnou oblibu si získaly krátké talířové brány, které označujeme jako nářadí s individuálně uloženými talíři. Konstrukce zahrnuje rám nářadí osazený slupicemi, kdy každá nese jeden nebo dva talíře různého průměru a tvaru. V některých případech jde o pevné slupice, které s rámem svírají úhel 90 °, nicméně nabídce jednotlivých výrobců dominují odpružené slupice, které rovněž mají funkci jištění při nárazu na překážku. Druhou skupinu talířového nářadí zastupují modely s hřídelovým uložením talířů, jejichž sekce tvoří hřídel osazený příslušným počtem talířů, opět různého průměru a obvodu.

Více v článku Ing. Filipa Javorka v 10. čísle Farmáře.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down