05.11.2024 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rotační brány a možné kombinace

Rotační brány představují aktivní nářadí pro zpracování půdy. Obecně jde o frézy a rotační brány. Zatímco frézy využívají rotor s horizontální osou rotace, rotační brány mají pracovní orgány s vertikální osou rotace. Jednotlivé modely se liší pracovním záběrem, hloubkou zpracování půdy a příkonem.

Záběr těchto strojů se pohybuje od 2,5 do 8 m. Speciální provedení pro agregaci s traktory učenými pro zahradnictví, komunální sféru a jiné specifické podmínky má obvykle záběr od 1 až 1,5 m výše. Pro kombinaci se secími stroji využíváme stroje o záběru 5 až 6 m. Rotační brány se liší také maximálním příkonem. Jako příklad uveďme modely se záběrem 2,5 až 3 m nebo 3 až 4 m. Právě modely o záběru 3 m, které často tvoří základ secích kombinací, nabízí maximální příkon například 110 kW (150 k), dále 147 kW (200 k) nebo 221 kW (300 k). Daným parametrům pak odpovídá celková stavba nářadí. Aktivní nářadí tohoto typu používáme jak samostatně, tak v kombinacích s různými secími stroji.

Různé konstrukce

Konstrukce rotačních bran v pevném provedení nebo s hydraulicky sklopným rámem odpovídá pracovnímu záběru. Pevné brány mají zpravidla záběr do 4 m, někdy až 4,5 m. Hydraulicky sklopné modely se obvykle dodávají od záběru 3,5 až 4 m výše. Sklopné modely používané v praxi mají poměrně často minimální záběr 4,5 m.

Důležitým kritériem je maximální hloubka zpracování půdy, která u základních modelů obvykle dosahuje 240 mm. Řada modelů umožňuje zpracování v hloubkách 260 až 280 mm a některé až 320 mm. Pro zvýšení intenzity a hloubky zpracování půdy můžeme brány doplnit předním rámem osazeným slupicemi pro kypření půdy. Rotační brány pořizujeme primárně pro zpracování těžkých hlinitých půd. Představují jistotu přípravy seťového lože takřka za všech podmínek. Rotační brány se uplatní také na lehčích půdách a na pozemcích, kde se střídají různé půdní druhy, a to včetně těžkých jílovitých půd. Daným půdním podmínkám odpovídají použité zadní válce. Základem jsou prutové válce různého průměru. Kromě ocelových válců se používají rovněž válce pryžové či vyrobené ze syntetických materiálů. Nejen v našich podmínkách jsou oblíbené i zubové či trapézové válce. Nabídka je však mnohem širší. Válce slouží pro nastavení hloubky zpracování půdy a nastavují se mechanicky nebo hydraulicky.

Celý článek Ing. Filipa Javorka vychází v listopadovém Farmáři. 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down