02.12.2024 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podzimní semináře přinesly novinky v precizním zemědělství

Precizní zemědělství je rychle se rozvíjejícím oborem. Přesně v rytmu dnešní doby, a spolu s měnícími se požadavky zemědělské praxe, se rozvíjí i společnost AGRI-PRECISION s.r.o. Protože tato firma má mnoho čerstvých novinek, uspořádali její zástupci cyklus seminářů s cílem seznámit zemědělskou veřejnost s těmito novinkami, ale i stávajícími produkty, blížeji.

Poslední zastávka z celého cyklu seminářů proběhla ve čtvrtek 28.11. v sídle firmy v Ostrovačicích u Brna. Prostorná hala, která v běžném provozu slouží k montáží autopilotů i do největších samojízdných strojů, se zcela zaplnila návštěvníky. Pro více než osmdesát hostů byla – kromě zajímavých přednášek – připravena výstava zařízení ze sortimentu firmy AGRI-PRECISION, ale i prezentace systémů precizního zemědělství společností MJM  Litovel a AG Info.

Jednoduchá, chytrá a precizní řešení

V úvodu semináře firmy AGRI-PRECISION informoval přítomné zemědělce Ing. Michal Krutiš o tom, že tyto společnosti nabízejí své produkty z oblasti precizního zemědělství tak, aby byly jednoduché, zároveň i chytré (tedy tzv. smart, tj. aby vykonávaly i mnoho funkcí na pozadí a za uživatele) a současně aby byly precizní včetně prováděných výpočtů.

Velká novinka se váže k organizačnímu uspořádání – sdružení třech výše jmenovaných společností bude nově vystupovat jako skupina Neoagro. Tato skupina může zemědělcům nabídnout dohromady 72 let zkušeností z oblasti precizního zemědělství, padesát odborníků a již více než 2400 spokojených zákazníků.

Rozsáhlé zkušenosti s variabilními aplikacemi

Poté Radek Šmoldas ze společnosti MJM Agro prezentoval systém precizního zemědělství Prefarm. Zkušenosti s lokálně variabilní aplikací má tato firma rozsáhlé – první variabilní hnojení proběhlo na polích u Olomouce v roce 1998. Dnes je prvním krokem mapování zásobenosti přístupných živin půdním vzorkováním dle připraveného rastru. Poté následuje příprava předpisové mapy. Samojízdné aplikátory TerraGator pak s těmito mapami pracují, takže se dosahuje zvýšení efektivity využití hnojiv. Systém Prefarm vytváří i bonitní zóny, známé pod označením mapy výnosového potenciálu. Dle dat na těchto mapách a druhu pěstované plodiny pak lze zvolit strategii hnojení. Jednotlivé bonitní zóny si lze pojmenovávat či různě editovat.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 1/2025.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down