Pokus a omyl vás dělá chytrými. V souladu s tímto mottem zahájily společnosti Krone, Siloking a smaXtec v dubnu 2024 na mléčné farmě Jünck ve Velenu (www.hof-jünck.de, Vestfálsko) společný, prakticky orientovaný pokus v podobě osvědčených postupů. Cílem bylo optimalizovat celý výrobní řetězec produkce mléka, od stojícího stébla trávy až po její využití prostřednictvím krávy, z hlediska efektivity a emisí oxidu uhličitého.
V tomto ohledu byla na příslušných rozhraních u partnerů, zapojených do studie, rozpoznatelná celá řada pozitivních efektů – produkce optimální travní senáže (Krone), přesné míchání a distribuce krmiva (Siloking) a optimalizace využití krmiva pomocí senzorové technologie (smaXtec).
Díky výkonné sklízecí technice od společnosti Krone, která byla z hlediska pracovního záběru optimálně přizpůsobena struktuře pozemků, bylo možné sklidit velmi kvalitní píci z dobrých 30 hektarů travního porostu, pěstovaného na orné půdě, v krátkém čase a s malou spotřebou paliva.
Během prací, které byly prováděny v souladu se "správnou profesionální praxí", bylo dokumentováno nastavení každého použitého stroje, procesy zavadání hmoty, výtěžnost, složení krmiva a také spotřeba paliva a výsledné emise oxidu uhličitého. Během dvou dnů bylo možné s použitím techniky Krone senážovat travní píci s požadovaným obsahem sušiny 32 až 35 % a délkou řezanky mezi 8 a 12 mm.
Při celkovém výnosu 723 t zavadlé travní píce a spotřebě nafty 1574 l odpovídaly emise oxidu uhličitého pouhým 5,77 kg/t krmiva. Tyto emise oxidu uhličitého, které lze klasifikovat jako nízké, jsou rozděleny mezi celou sklizňovou technologii následovně: sečení 20 %, obracení píce 6 %, shrnování na řádky 8 %, sekání 32 %, logistika odvozu 25 % a dusání na žlabu 9 %.
Analýzy krmiva provedené po osmitýdenním procesu senážování potvrdily extrémně vysokou krmnou hodnotu travní senáže.
Více informací v Mechanizaci zemědělství.*