Součástí Farmy Zavidov, zaměřené na výkrm kuřat, je i bioplynová stanice. Mechanizace zajišťující její provoz musí být velmi kvalitní a odolná, protože soustavně převáží agresivní materiál.
Podnikatel Ing. Jan Slavíček se původně věnoval pouze stavebnictví. Firmu založil jeho otec Ing. Milan Slavíček v roce 1991. Společnost, jejímž jednatelem je Ing. Jan Slavíček, se specializuje na pozemní stavby. K zemědělské výrobě se Ing. Slavíček dostal v roce 1998, kdy zdědil v Zavidově statek po svém strýci. Malé pozemky roztroušené po okolí nebyly vhodné pro intenzivní výrobu, nedaleko se však nacházely budovy ZZN, které vyhovovaly budoucímu podnikatelskému záměru Ing. Slavíčka. Po dvou letech jednání o odkupu pozemků a vlastních staveb bylo možné přistoupit k celkové rekonstrukci celého areálu.
Letos se tam již osmým rokem nachází výkrm kuřat. Po zprovoznění první haly následovala adaptace druhé, která byla otevřena před šesti lety. Výkrm 50 000 kuřat je spojen s produkcí hnoje a tak zákonitou otázkou bylo, jak tento hnůj nejlépe zpracovat.
Vhodným řešením se jevila myšlenka vybudovat u vlastního provozu i malou bioplynovou stanici. Realizace netrvala dlouho a tak tam již čtvrtým rokem tato stanice s výkonem 50 kW vyrábí elektrickou energii. Přebytečné teplo se neztrácí, ale je využito v provozních halách. Samotný hnůj by však pro provoz bioplynové stanice nestačil, je třeba jej doplnit dalším vhodným materiálem. Proto pěstují kukuřici.
Pro potřeby farmy společnost vykoupila 50 ha přilehlých pozemků, z nichž je přibližně 10 ha třeba pro vlastní pěstování kukuřice s výnosem kolem 50 t/ha, na zbylé zelené plochy se aplikuje vyfermentované hnojivo, které pozemky zúrodní pro další pěstování plodin. Kukuřice se po sklizni konzervuje lisováním do vaků.
Jen to nejnutnější Na Farmě v Zavidově se setkávám pouze s nejnutnější technikou. Většinu polních operací si Ing. Slavíček zajišťuje formou služeb, včetně konzervace kukuřice do vaků. Má pouze nezbytně nutný strojový park, zajišťující provoz výkrmu a bioplynové stanice. Jeden traktor New Holland o výkonu 90 k s čelním nakladačem a třístranným sklápěcím návěsem naváží hnůj k bioplynové stanici. Hnůj se podrtí v drtiči a naředí vodou či prasečí kejdou.
Vyfermentované hnojivo se posléze vyváží a aplikuje na pozemky, určené pro následnou produkci plodin potřebných pro chod podniku. K navážení prasečí kejdy a odvozu vyfermentovaného hnojiva je určen traktor New Holland o výkonu 180 k a cisterna Kotte. Na tu se kladou vzhledem k velmi agresivnímu obsahu velké nároky.
Výběr cisterny
Při výběru vhodné cisterny Ing. Slavíček vycházel z poznatků, které získal na různých výstavách a ze svých požadavků. Od počátku jednal s firmou Pekass, a. s., které konkrétně specifikoval své potřeby. Protože není příznivcem plastových cisteren, vyžadoval kvalitní ocelovou cisternu, která splní zadaný úkol – napustit a vypustit čerpaný materiál, bude provozně spolehlivá a dlouhodobě bude odolávat velmi agresivnímu prostředí, ve kterém okamžitě reziví vše, co není perfektně pozinkováno nebo z nerezu,. Důležitá byla samozřejmě i cena. Výsledkem spolupráce s prodejcem byl výběr značky Kotte a jeho cisterny Garant v pozinkovaném provedení s jedním napouštěcím a jedním vypouštěcím otvorem a vývěvou. Na dvounápravovém podvozku je umístěna nádrž s objemem 10 m3.
„Ani po čtyřech letech v každodenním provozu s velmi agresivním převáženým obsahem nejeví známky koroze, až se sám divím,“ říká Ing. Slavíček a pokračuje: „Tato cisterna plní pravidelně dva úkoly. Do bioplynové stanice přiváží prasečí kejdu z nedalekého provozu, která doplňuje částečný nedostatek vody, a z ní vyváží vyfermentovaný hnůj. Do bioplynky se denně čerpá 12 m3 hmoty a přibližně stejné množství se vyváží. Cisterna se tak týdně šestnáctkrát až sedmnáctkrát otočí.“ Doposud nebyla nijak chráněna ani v době nečinnosti, odstavena je na volné ploše, kde je vystavena nepřízni počasí.
Na farmě se v současné době buduje zastřešená hala pro uložení techniky, nicméně zub času a velmi tvrdé podmínky, ve kterých tato cisterna pracuje, se na ní nijak neprojevily. V provozu je velmi stabilní, vlastní nádrž je uložena na průběžném rámu robustního podvozku s tandemovými nápravami BPW (zadní natáčecí). Systém řízení zadních kol je vybaven uzavřeným olejovým okruhem s přímým přenosem síly. Cisterna má dobré jízdní vlastnosti a při otáčení či manévrování je nenáročná na prostor a dobře kopíruje stopu traktoru. Velmi dobré jsou i dodávané pneumatiky Trelleborg. Nádrž se šroubovanými vlnolamy je kompletně pozinkována. Zadní uzávěr je umístěn v nejnižším místě, což vylučuje jakékoli nežádoucí usazování. Tandemové Garanty jsou vybaveny vakuovým kompresorem Jurop s automatickým mazáním a injektorovým chlazením. O čerpání se stará čerpadlo s rotujícím pístem. Hydraulicky poháněný urychlovač plnění Kotte pod zásobníkem proti pouze vakuovému plnění tento proces urychlí. Na pozemcích se hnojivo rozstřikuje hubicí se záběrem deset metrů.
Mohla by být větší
Přestože je Ing. Slavíček se svojí cisternou velmi spokojen, přiznává, že uvažuje o pořízení nové. Ukazuje se, že by bylo ekonomicky výhodnější provozovat větší model cisterny. V úvahu přichází opět tandemová fekální cisterna Kotte, tentokrát s objemem 14 m3 a možná i se systémem zapravování hnojiva do půdy. To však neznamená, že současný Garant by „šel z domu“. Jak se Ing. Slavíček vyjádřil, cisterna je v perfektním stavu, a tak u něj zůstane i v budoucnu.
Klíčové informace:
• Farma Zavidov je zaměřena na výkrm 50 000 kuřat. Její součástí je i bioplynová stanice.
• Technika používaná při provozu BPS je vystavena agresivnímu prostředí.
• Nejodolnější musí být cisterna.