27.11.2009 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Posklizňová linka v Hrejkovicích

Společnost SIAGRA, s. r. o., uspořádala celkem na pěti místech naší republiky setkání s odbornou veřejností na téma sušárny, čističky a sila zrnin, tedy zařízení, která tato zlínská společnost úspěšně instaluje v zemědělských podnicích. Jednou ze zastávek bylo i Zemědělské družstvo Hrejkovice v okrese Písek.

U vzniku společnosti SIAGRA byli společníci s mnohaletou praxí v dodávkách a montážích zemědělských strojů. Specializací firmy jsou dodávky strojů a zařízení pro posklizňové ošetření zrnin. Zákazníky jsou jak soukromé farmy, tak i zemědělské podniky a výkupní organizace. O tom, že svojí práci umí, svědčí i osmé místo v žebříčku nejdynamičtěji rostoucích tuzemských firem – 6. ročníku soutěže Štiky českého byznysu, do kterého se v roce 2009 kvalifikovalo 10 155 podniků. Organizátoři – společnosti Coface Czech, private equity společnost Enterprise Investors a PricewaterhouseCoopers ČR oceňují v této soutěži firmy, které dokáží při růstu tržeb současně zvyšovat i hodnotu své společnosti.
V Hrejkovicích si návštěvníci po teoretické části prohlédli i vlastní posklizňovou linku. Průvodcem jim byl jednatel společnosti SIAGRA Ing. Ladislav Šivic.

Zúročení zkušeností Bohaté vlastní zkušenosti a odborný tým spolupracovníků umožňují realizovat v zemědělských podnicích vše, od kusových dodávek tuzemských i zahraničních strojů až po kompletní dodávky celých posklizňových linek na klíč, a to včetně návrhů. Projekty pro stavební řízení a realizační projekty zajišťuje SIAGRA ve spolupráci se svými dlouholetými smluvními projektanty. Vyřeší rovněž rekonstrukci linky a zajistí opravy starších zařízení (například opravy sil Vítkovice).
Pokud si investor přeje komplexní dodávku technologického celku, SIAGRA vypracuje návrh technologie a projektovou dokumentaci a zajistí dodávku zařízení, kompletní montáž a samozřejmě i následný servis. Ve svých projektech se opírá o prověřená zařízení, zejména sušárny LAW, čističky zrnin MAROT a dopravníky Skandia. Kromě zmíněných dodává do zemědělských podniků i sila a zásobníky, provzdušňovací zařízení, chladiče obilí, vlhkoměry a teploměry nebo obloukové haly.

Kvalita na prvním místě
Kořeny firmy MAROT, výrobce předčističek, čističek, třídičů a vzduchových stolů, sahají až do roku 1847. Čističky MAROT jsou rotační stroje se síty umístěnými za sebou. Skládají se ze dvou částí – aspirační komory a sítové části. Síta v počtu od dvou do pěti jsou řazena za sebou. Regulace otáček sít je elektronická. Lehké částice z aspirační komory vyfoukne ventilátor do cyklonu, těžší odpad spadne do žlabu, odkud je příčným šnekem vytažen mimo čističku. Tak předčištěné zrno lze poslat pryč nebo pokračovat v jeho čištění na sítech. Na prvním sítu se oddělí zužitkovatelné odpady, na konci čištění pak přes buben přepadává velký nezužitkovatelný odpad. Čističky Marot umí čistit i sladovnický ječmen. V případě výměny sít a změny sklonu a otáček bubnu je lze využít i jako předčističky. Vyrábějí se s výkonem 5, 15, 25, 50, 70 až 400 t/h. Čističky Marot jsou vhodné pro čištění většiny plodin – pšenice, ječmen, kukuřice, řepka, slunečnice, luskoviny nebo mák. Mezi jejich přednosti patří automatické čištění sít, jednoduchá konstrukce, nízký elektrický příkon a provoz bez vibrací.
Sušení je velmi důležitým článkem posklizňové linky. Sušičku lze podle místních podmínek a množství sušeného materiálu volit pevnou nebo mobilní. Velmi kvalitní mobilní zařízení vyrábí například firma Riela. Tyto sušičky mají výkon 5 až 26 tun usušeného materiálu za hodinu. Splnění všech potřebných podmínek pro jejich umístění a provoz spolu s pevným připojením na topné médium však mnohdy název „mobilní“ poněkud zpochybňují. Francouzské stacionární sušičky LAW se vyrábějí s výkonem od 4 do 64 t/h, což jsou hodnoty pro naše geografické podmínky naprosto dostatečné. Všechny modely jsou tepelně izolované, na přání zákazníka je možné zajistit rekuperaci tepla a zajistit tak úsporu energie. Sušičky pracují s přímým ohřevem plynovým hořákem. Řízení sušičky má na starosti počítač Omron vybavený dotykovým displejem. Ten zobrazuje teploty, historii sušení za jednu hodinu, 8 nebo 24 hodin, rychlost vyprazdňování, počet vyprázdnění nebo způsob sušení. Omezení možnosti vznícení sušeného materiálu uvnitř sušičky zajišťuje autonomní systém elektronické detekce požáru – Vigitemp. K doplňkové výbavě patří omezovače prachu, protihlukové nástavce, recirkulace tepla či prachový filtr. Sušárny LAW mají vysoký výkon, například při sušení kukuřice z 30 na 15 % dosahují téměř 50% „pšeničného“ výkonu. Velmi tichý chod zajišťuje speciální konstrukce hlavního ventilátoru. V případě nutnosti lze hladinu hluku ještě snížit speciálním tlumičem. Plusem sušáren LAW je nízký instalovaný elektrický příkon a malý půdorysný rozměr.
Usušené zrno lze skladovat na podlaze v hale nebo v silu. S přihlédnutím ke stávající legislativě je budoucnost skladování v silech. SIAGRA ve všech silech, která staví, zajišťuje přípravu pro aktivní provzdušňování. Tato kruhová ocelová sila (smaltovaná nebo pozinkovaná ) mohou být venkovní nebo vnitřní, s výsypkou nebo bez ní. Průměr sil se podle objemu pohybuje od 1,8 do 32 m. Největší samostatné silo má kapacitu 12 000 tun zrna.
Nedílnou součástí posklizňové linky jsou též dopravní cesty. Firma SIAGRA montuje pozinkované redlery a korečkové elevátory značky Skandia Elevator. Standardní výbavou elevátorů je protiotěrová vložka v horní hlavě, zpětná západka a čidlo otáček. Elevátory jsou samonosné se šroubovanými šachtami a vyrábějí se s výkonem 20, 40, 60, 80 až 400 t/h. Ty, co jsou umístěny venku, jsou opatřeny krytem pohonu, který zvyšuje spolehlivost a životnost zařízení. Redlery Skandia jsou v provedení rovném, šikmém (až 45 o) a zahnutém (15, 30, 45 o). Mají opět šroubované šachty a výkon až 400 t/h.
Zemědělské družstvo Hrejkovice má posklizňovou linku vybavenou čtyřmi sily na kuželové výsypce o objemu 4 x 400 tun, sušárnou LAWs výkonem přibližně 10 t/h, vybavenou olejovým hořákem a čističkou MAROT, která vyčistí až 50 t/h. Šnekové dopravníky pak slouží pouze pro dopravu použitelných a nepoužitelných odpadů.

Klíčové informace • Společnost SIAGRA dodává jednotlivé komponenty i celé posklizňové linky.
• Na přednášce se přítomní seznámili s jednotlivými zařízeními posklizňových linek od renomovaných výrobců.
• V Zemědělském družstvu Hrejkovice zájemci zhlédli například sušárnu LAW, čističku Marot nebo nová sila.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down