18.11.2008 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělská technika ve Strážnici

V polovině října uspořádala společnost Kverneland Group Czech, s. r. o., svůj druhý polní den na území Moravy. Ve spolupráci s HM, s. r. o., z Hodonína se na pozemcích podniku Žerotín, a. s., Strážnice představilo více než čtyřicet souprav traktorů a zemědělských strojů. Návštěvníci získali ucelený přehled o nabídce společnosti Kverneland Group – největšího světového výrobce závěsné zemědělské techniky pod značkami Kverneland, Accord, Rau, Taarup či Vicon . Výhradní dovozce do České republiky společnost Kverneland Group Czech obohatila svůj sortiment ještě o stroje Vandaele, Hatzenbichler, Lagarde a McConnel. V agregaci se stroji se vystřídala široká paleta traktorů různých značek.

Téměř 500 návštěvníků se v mlhavém ránu přišlo podívat na přehlídku zemědělské techniky do Strážnice. Vzhledem k tomu, že v okolí ještě probíhaly polní práce, lze tuto návštěvu hodnotit velmi pozitivně. Na výstavní ploše již čekalo více než 40 souprav, aby se mohly předvést za doprovodu odborného komentáře techniků přímo na ploše a poté v praktických ukázkách na přilehlém pozemku. A proč právě ve Strážnici? „Každý rok děláme na jaře předváděcí akci v Bečvárech. Ta je masivní s velkou návštěvností, ale zástupci z Moravy se jí účastní v malém počtu“, řekl Ing. Radovan Malý, obchodní ředitel Kverneland Group Czech, s. r. o., a pokračoval: „Proto jsme v loňském roce uspořádali první Polní den na Moravě a po pozitivních zkušenostech jej letos opakujeme“. Dodejme, že se druhý ročník opravdu vydařil.

Od štěpkovače k píci Prvním představeným strojem byl štěpkovač Vandaele TV 160. Tento belgický výrobek je schopen štěpkovat materiál do průměru 160 mm. Dva vtahovací válce s vlastním hydromotorem posouvají materiál k štěpkovacímu disku s ostřím a protiostřím. Vysoce kvalitní materiál zajišťuje dlouhodobý bezúdržbový provoz. Výrobce nabízí tyto štěpkovače v provedeních od 120 do 400 mm maximálního průměru vkládaného materiálu.
Přehlídku strojů na sklizeň píce zahájily zástupci diskových žacích strojů, čelně nesený Taarup 3532 F, vzadu nesené diskové žací stroje Taarup 2532 a 3132 a nakonec vlajková loď, devítimetrový nesený model Taarup 5090 BX. Ten je schopen vytvořit za sebou pouze jeden řádek. Výrobce nabízí nesené žací stroje se záběry od dvou do devíti metrů s kondicionérem i bez něj. Charakteristická je velice robustní trojplášťová žací lišta. Volitelné kondicionéry mohou být ocelové prstové nebo plastové.
Lisovací technika byla na předvadišti zastoupena lisem s variabilní komorou na kulaté balíky Vicon RV 2160. Lis se sběračem o záběru 2,1 m a integrálním vkládacím rotorem vytváří balíky o maximálním průměru 1,6 m. Lisovací komora je vybavena pěti nekonečnými pásy. Veškeré funkce lisu jsou ovládány elektronicky. Lis na obří hranaté balíky Vicon LB 12290 je též vybaven sběracím ústrojím se záběrem 2,1 nebo 2,3 m, vkládacím integrálním rotorem, předlisovací komorou a vlastní lisovací komorou s mohutným pístem. Tyto lisy lze využít nejen pro lisování obilní slámy, ale i třeba konopí nebo kukuřičné slámy.
Obraceče a shrnovače píce či balička se do statických ukázek z časových důvodů nevešly, jejich čas nastal později při polních ukázkách. A tak jako další v pořadí najel krmný míchací vůz Siloking Taarup Premium o objemu 11 m3 s vertikálním míchacím šnekem. Vůz se vyprazdňuje příčným dopravníkem vpravo nebo vlevo. Systém vážení je založen na čtyřech tenzometrech. Ovládání zajišťuje obsluha hydraulikou z kabiny traktoru. Zajímavým strojem byl předvedený rozebírač balíků Taarup 853 na hranaté nebo kulaté balíky o objemu 3 m3 (výrobce nabízí provedení od 2 do 6 m3). Rozebrání materiálu má na starosti frézovací válec, zakládání zajistí buď horní metací koncovka otočná o 310 o s dohozem do 18 m, nebo koncovka boční. Nakládání balíků zajišťuje hydraulické nakládací čelo.

Likvidace nechtěného Chceme-li zlikvidovat nechtěný porost, můžeme zvolit jednu ze dvou cest. První je cesta mechanická, druhá pak chemická. První skupinu zastupovaly mulčovače. Firma McConnel nabízí širokou řadu mulčovacích ramen (příkopových) s dosahem od tří do osmi metrů. Připojují se jednoduše do tříbodového závěsu traktoru. Tyto mulčovače se vyznačují paralelogramovým ramenem, které jim umožňuje pracovat v těsné blízkosti traktoru. Druhým zástupcem této značky byl plošný mulčovač McConnel se záběrem 4,6 m (modely Topper 9 se záběrem 2,75 m a FW 6000 s pracovní šířkou 6 m zůstaly na výstavní ploše). Je vhodný např. pro přesekávání pastvin při údržbě TTP nebo pro mulčování řepkového strniště. Jeho rotory jsou osazeny dvěma noži.
Z jiné kategorie pak byl předvedený mulčovač Lagarde SX 400 s jedním rotorem osázeným 152 noži. Obvodová rychlost nožů dosahuje až 72 m/s. Hustota nožů a směr jejich pohybu předurčují tento mulčovač pro likvidaci kukuřičného strniště. Nože dokonale rozštípají stonky kukuřice a zlikvidují tak prostředí vhodné pro zavíječe. Při boji se zavíječem je ideální, pokud tento stroj s vodorovnou osou rotace vyjede do strniště ihned za kombajnem. Značka Lagarde zde ještě vystavovala dva mulčovače, menší model se záběrem 2,8 m a univerzálními kladivy a mulčovací výkyvné rameno MB 2160 se záběrem 1,6 m.
Stroje aplikující chemické prostředky zastupoval postřikovač Rau Ikarus A38. Krátká kompaktní konstrukce a řiditelná oj umožňují tomuto stroji velkou pohyblivost. Záběr lze volit mezi 15 a 24 metry, objem nádrže 2800 nebo 3800 litrů. Je to nejprodávanější model firmy Kverneland Group Czech.

Zpracování půdy stroji Hatzenbichler Předvedená plečka s přihnojováním Hatzenbichler je hydraulicky sklopná a je určena pro osm řádků kukřice. Existují ještě varianty pro dvanáct řádků kukuřice a osmnáct řádků řepy. Tento segmentový stroj lze také např. vybavit postřikovačem pro páskový postřik. Zákazník si může zvolit plečku nesenou vzadu jako v tomto případě nebo vpředu, s přihnojováním nebo bez. Prodeje těchto strojů svědčí o vzrůstající oblibě ze strany zemědělců. Druhým předvedeným strojem této rakouské firmy byly prutové brány s přísevem používané zejména při údržbě TTP, ale využitelné i pro výsev meziplodin a v provedení se silnými prsty i pro jemnou přípravu půdy. Kombinátor Tiger se vyznačuje jednoduchou robustní konstrukcí rámu se dvěma pracovními sekcemi. Hydraulicky sklopný stroj se záběrem šest metrů (existuje ještě v pětimetrovém provedení) je vybaven 100 rovnými nebo 60 šípovými radličkami. Pracovní orgány tvoří přední smyková deska, prutový válec, radličky v pěti řadách a dvojitý nožový válec. Tento kombinátor lze vybavit zadním tříbodovým závěsem pro agregaci se secím strojem. Řadu strojů Hatzenbichler ještě doplnil talířový podmítač Disko 1,7 se záběrem šest metrů. Jednotlivé závěsy talířů jsou pružně uchyceny pomocí gumových pružin. Disko je vhodné pro podmítku i přípravu půdy. Vzadu je možno stroj osadit třemi typy válců (prstencovým, gumovým – Farmflex nebo trubkovým).

Secí stroje Accord Skutečnou novinkou, takto předvedenou v akci byl secí stroj Kverneland – Accord DG 12000 se záběrem 12 m. Velice robustní a snadno ovladatelný stroj splňuje všechny parametry pro přepravu po pozemních komunikacích. Ze zajímavostí tohoto secího stroje jmenujme zásobník o objemu 6000 l, konstrukci elektrohydraulického systému, která umožňuje při použití ovládacího systému Focus nebo Tellus velmi snadné ovládání a v neposlední řadě unikátní nové secí botky, určené jak do připravené půdy, tak i do částečně zpracovaného strniště. Každá tato botka je schopna vytvořit přítlak až 80 kg. Přítlak botek i každé boční sekce je ovládán hydraulicky. Tyto secí stroje jsou v naší republice zatím tři, jeden je již prodán, dva zatím na zákazníky čekají, ale vzhledem k jejich parametrům a jednoduchosti obsluhy lze očekávat, že si i oni ty své brzy najdou. Pro koho by byl záběr 12 m přeci jen velký, může volit i menší variantu s pracovní šířkou 9 m.
Kombinovaný secí stroj Accord MSC 4000 je spojen s diskovou pracovní sekcí na přípravu půdy. Tento systém je po poli tažen po předním a zadním pěchu a velmi dobře tak kopíruje nerovnosti terénu a zajišťuje konstantní hloubku zpracování půdy a setí. Unikátní secí botka je odpružena listovou pružinou a je schopna vyvinout přítlak až 160 kg, což jí umožňuje pracovat i v těch nejtvrdších podmínkách. Závěrem zmiňme, že všechny sekce (pěchy, disky, botky a přítlačná kola) jsou samostatně odpruženy, většina pomocí pryžových silentbloků.
Z nižší váhové kategorie secích strojů Accord byly druzí dva nesení zástupci, určení pro setí po orbě. Kverneland – Accord i-drill PRO má záběr čtyři metry. Je to speciál vyvinutý na rotační brány Kverneland. Paralelogram a uložení válce zajišťují pevné spojení secích botek s válcem rotačních bran. Změna nastavení hloubky zpracování půdy nemá vliv na nastavenou hloubku setí. Výsevní ústrojí je umístěno na boku a je velmi dobře přístupné. Zásobník osiva má objem 1200 l, s nástavbou pak 1800 l. Patentované diskové secí botky CX mají jeden kotouč ocelový a druhý plastový. Na závěr se představila třímetrová akční secí kombinace se standardními branami NGM 301 a secím strojem Accord DA.

Podmítače a pluhy Nejnovější podmítač Kverneland CLC pro se vyrábí ve třech a ve čtyřech metrech záběru. Tři řady radliček jsou jištěny listovou pružinou. Pracovním orgánem je klasické pluhové dláto se šípovou radličkou. Za touto sekcí je tzv. kombidisk, což je speciální sekce disků na hřídeli včetně škrabek. Na stejném paralelogramu je pak i zadní segmentový válec včetně pružných škrabek. Standardní verze CLC se záběrem 4,3 m se představila jako druhá. Hydraulicky sklopný podmítač s dvěma řadami disků je vhodný do půd náchylných ke slévání. Poslední najel model CTC se záběrem čtyři metry. Lze volit provedení se třemi nebo čtyřmi řadami radliček, za kterými následují urovnávací disky a segmentový válec. Výrobce nabízí pracovní záběry 4, 5 a 6 m.
Z široké nabídky pluhů Kverneland pořadatelé vybrali dva modely pro představení a čtyři pro polní ukázky. Prvním při předvádění byl otočný nesený pluh LB 100 v provedení 3+1 s plným hydraulickým Variem, zvýšenou průchodností, kombinovaným kolem, zahrnovacími límci a kotoučovými krojidly.
Nápravový pluh typu PW se dodávají v provedení od sedmi do dvanácti radlic (vepředu 4 až 8 radlic a vzadu 3 nebo 4 radlice). Je konstruovaný jako tři v jednom, lze tedy použít oba pluhy současně nebo každý zvlášť. Vystavený PW 100 měl pět radlic vepředu a tři vzadu. Odhrnovací desky č. 28 odhrnují půdu do velké vzdálenosti, aby se do brázdy vešly široké pneumatiky traktoru. Pluh je vybaven systémem ATS, sdružujícím řadu funkcí a usnadňujícím obsluhu. Při otáčce na souvrati tak řidiči stačí zmáčknout třikrát tlačítko a pluh se sám otočí. Přední i zadní pluh je zakončen půdním pěchem.

Polní ukázky
Po statickém předvedení strojů následovaly polní ukázky, na kterých se představily nejen všechny představené stroje, ale i některé další. Ke každému dostali návštěvníci další velmi podrobný komentář, jehož rozsah se již vymyká rozsahu tohoto článku. Kdo vydržel až do konce, získal velmi zevrubnou představu o nabídce Kverneland Group Czech, s. r. o., shlédl jednotlivé stroje při práci a při troše štěstí si odnesl i hodnotnou cenu z tomboly. Výsledky této akce musí pořadatelé vyhodnotit, ale je více než pravděpodobné, že se příští rok na Moravě se svými příznivci společnost Kverneland opět sejde.

Klíčové informace:
1 – Společnost Kverneland Group Czech uspořádala na Moravě již druhý ročník svého předváděcího dne s širokou nabídkou zemědělské techniky.
2 – Kromě osvědčených strojů se návštěvníci seznámili i s novinkami.
3 – Komu statické předvádění nestačilo, ten si přišel na své při polních ukázkách několika desítek pracovních souprav.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down