Leden patří v rostlinné výrobě ke klidovému období, kdy je většina zemědělské techniky zaparkována v krytých halách nebo na nádvořích podniků. Nadchází tak nejhodnější čas pro její přezkoušení, rozsáhlejší opravy nebo případné repase. Na přelomu roku se mnohé podniky také rozhodují o investicích a tak na pořadu dne často bývají i úvahy nad vyřazením opotřebovaných strojů a zakoupení nových.
Zejména postřikovače, mořičky, sklízecí a secí technika a rovněž technika pro zpracování a přípravu půdy zůstávají v zimních měsících pracovně nevyužity. Přesto zaměstnávají mechaniky podniků přezkušováním a údržbou, na kterou nebyl čas během sezóny. Testování strojů přitom často vede k odhalení skrytých závad, které je efektivní odstranit právě nyní.
Povinné testování
O kontrole motoru a komponentů stroje, které v případě poruchy či technických problémů nemohou ohrozit životní prostředí, si zemědělský podnik rozhoduje sám podle vlastní úvahy. Podcenění některých nedostatků, zejména v ústrojí motoru nebo na převodovce, přitom může vážně ohrozit pojízdnost a funkčnost stroje a následné opravy zanedbaných závad se mohou značně prodražit a v letním období navíc narušit a zkomplikovat průběh polních prací.
Naproti tomu kontrola zejména aplikačních systémů je povinná, u postřikovačů každé dva roky a u mořiček každé čtyři roky. Specializují se na ni vybrané servisní podniky, které splňují předepsané podmínky Státní rostlinolékařské správy, a její cena se obvykle pohybuje do pět tisíc korun. Důkladné prohlídce jsou podrobeny především aplikátory, čerpadla a někdy také systémy výpočetní techniky, které zpracovávají a vyhodnocují data.
Nejdůležitějším bodem kontroly je měření rovnoměrnosti rozptylu, které probíhá elektronicky, stejně jako kontrola rovnoměrného dávkování. Testování těchto funkčních vlastností se provádí jak u postřikovačů s automatickou regulací postřiku, tak u těch, kde je postřik řízen mechanicky bez automatické regulace. Dále se během testování měří průtok čerpadla a kontroluje se cejchování manometru. Ke každému kontrolovanému stroji je na závěr zpracován podrobný graf rovnoměrnosti rozptylu. Součástí prohlídky je také kontrola celkového technického stavu rámu a ramen.
Drobné opravy
Během každé sezóny dochází k opotřebení nejvíce zatížených součástek aplikačních systémů jako jsou filtry, ventily, průmyslové trysky nebo součásti čerpadla. Zimní měsíce jsou proto ideálním obdobím pro jejich překontrolování i mimo povinné testování a pro případné výměny náhradních dílů nebo dílčí opravy. Pokud oprava spočívá pouze ve výměně jednotlivých komponentů, většinou je technici zemědělských podniků zvládají svépomocí. Rozsáhlejší opravy, zejména čerpadel a koncovek aplikačních zařízení, je lepší svěřit specializovaným firmám, které na své opravy zpravidla poskytují až dvouleté záruky.
Na tuzemském trhu působí mnoho servisních a opravárenských firem, které se kromě povinného testování zabývají opravami nebo prodlužováním životnosti. Avšak většina z nich jsou menší podniky, které se soustředí vždy jen určité typy strojů nebo výhradně jen na některé značky. Většinou není obtížné sehnat firmu zaměřenou na opravy a výměny motorů nebo na opravy a výměny karoserií. Avšak servisních podniků, které se zabývají opravami pracovních zařízení, zejména aplikátorů, už tolik není. Mezi nejdražší a nejsložitější patří u mořiček a postřikovačů opravy mechaniky aplikátorů, u sklízecích a secích strojů elektroinstalace a hydraulika.
Generálky a repase
Rozsáhlé technické opravy a úpravy, které si kladou za cíl prodloužení životnosti strojů a nebo zdokonalení jejich funkčních vlastností se většinou vyplatí v případě, kdy jsou finančně podstatně méně náročné než pořízení zcela nového stroje srovnatelných technických a funkčních vlastností. Ceny mnohých dílčích oprav, například výměna karoserií s elektroinstalací, jsou ale tak vysoké, že pořízení nové techniky vyjde v konečném součtu efektivněji.
Náklady na repase se naopak snižují, pokud uživatel rekonstruovaného stroje sám dodá opravárenské firmě náhradní díly nebo použitelné součástky a zaplatí pouze práci.
Klasickým příkladem repasí jsou rekonstrukce a generální opravy sklízecích mlátiček nebo samochodných postřikovačů, u kterých jsou kompletně vyměňovány karoserie a součásti pracovních zařízení. Tyto opravy za použití nových dílů zásadním způsobem prodlužují životnost většinou se vyplatí.
Trvanlivé součástky
Zvláštní kategorií jsou opravy a technická zdokonalení pracovních náčiní u secích a sklízecích strojů. Většinou jde jen o výměnu pneumatických měchů či koleček. Méně časté jsou naopak výměny uvolněných nebo poškozených radliček, které po víceletém nasazení změnily svůj původní tvar nebo směr ukotvení na rámu. Velké a pevné kovové součástky vydrží na zemědělském stroji nejdéle.
Rekonstrukce těchto náčiní spočívají především v přivařování nových dílů a v odstraňováním poškozených či opotřebovaných součástí. Změny na rámu, prohnutí nebo dokonce praskliny, jsou známkou toho, že pracovní zařízení je předurčeno ke generální opravě, při které bude nutné rám vyměnit.