Jakákoliv činnost člověka je úzce spjata s dopady na jeho okolí. Zemědělství je v kontextu ovlivnění biosféry jedním z nejvýznamnějších odvětví. Mnohonásobné snížení potřeby lidské síly nasazením mechanizace si však také na přírodě žádá svoji daň. Již více než století tak sílu rukou či tah zvířat nahrazuje točivý moment generovaný pístovými spalovacími motory traktorů. Motory pomalu, ale jistě vysávají ze Země ropu a zanechávají za sebou stopu své činnosti v podobě viditelného i skrytého znečištění vzduchu.
V následujících řádcích si uvedeme výčet škodlivin v emisích a současné trendy v konstrukci technických zařízení, která mají za účel tyto zplodiny eliminovat.
Práce spalovacího motoru je vykonávána spalováním směsi paliva a vzduchu způsobem rychlé oxidace hořlavých složek paliva s kyslíkem obsaženým ve vzduchu. Proces hoření je velmi složitý a modely hoření nejsou zcela ve shodě s reálným motorem, je nutné si uvědomit, že se mění chemický charakter látek, ale i fyzikální stav objemu těchto látek, zejména teplota a tlak.*
Ing. Jiří Čupera, Ph.D.
Ing. Martin Fajman, Ph.D.
Mendelova univerzita
Ing. Tomáš Šmerda, Ph.D.
Agrotec a. s.
Článek si můžete přečíst v časopisu Farmář.