Všeobecně platí, že se vývoj zaměřuje na přesné dávkování přípravků, stejně tak jako na další zlepšování techniky odvozené ze systému precizního zemědělství. Trend v ochraně rostlin je jasný - aplikovat pokud možno jen včas a za optimálních podmínek, tedy během velmi krátké doby ošetřit maximální plochu a být na poli Just In Time (správný přípravek, optimální růstová fáze, optimální klimatické podmínky). Dalšími notoricky známými trendy ve vývoji techniky jsou zvyšování výkonu, a to díky stále rostoucímu pracovnímu záběru a využití moderních technologií pro vyšší pojezdové rychlosti.
Na evropském trhu jsou stálicí v počtu prodaných kusů postřikovače nesené na tříbodovém závěsu traktoru. V žádném případě ale nemusí platit, že nesený postřikovač = levný stroj s téměř nulovou výbavou a minimem funkcí zlepšujících podmínky aplikace i obsluhu.
Dnešní nesené postřikovače mohou dosahovat záběru až 28 m při objemu nádrže až do 1800 litrů. Samozřejmostí může být volitelné vybavení všemi současnými elektronickými systémy. Taková souprava může dosahovat velké plošné výkonnosti při vysoké manévrovatelnosti a minimu přeježděné plochy porostu. Jenže kapacita nádrže je stále limitujícím prvkem.
V našich podmínkách jsou stále oblíbené návěsné postřikovače. Mohou dosahovat šířky pracovního záběru až 45 m a objemu zásobní nádrže více než 10 000 l.
Podíl návěsných a samojízdných postřikovačů v posledních letech prudce stoupá. Je to dáno především nejvyšší úrovní komfortu obsluhy, precizním dávkováním, minimalizací úletu postřikové kapaliny při aplikaci i dalšími faktory.
Výkonné stroje na ochranu rostlin jsou dnes zpravidla vybaveny počítači pro řízení postřikové dávky. Trend jasně směřuje k používání komunikačního kanálu na bázi ISO-Bus. Elektronika v tomto případě zajišťuje funkčnost, produktivitu a komfortní ovládání. Samozřejmostí je dnes i využívání GPS technologií.*
Celý článek doc. Ing. Jiřího Maška, Ph.D., a Ing. Petra Nováka z ČZU v Praze vychází v 10. čísle časopisu Farmář.