14.07.2015 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zpracování půdy

Petr Formánek se narodil na venkově, v produkční zemědělské oblasti Kroměřížska. Otec byl veterinární lékař, prarodiče pocházeli také z venkova, ale každý z jiného konce republiky. Cestování a příroda tak byly nedílnou součástí jeho dětství. Po absolvování gymnázia v Kroměříži nastoupil jako manuální pracovník v JZD Morkovice, postupně prošel celou rostlinnou výrobou a vypracoval se až na funkci střediskového agronoma. Z té přešel v roce 1994 na obchodní činnost v témže podniku a posléze ve společnosti P&L Biskupice. Od roku 2008 je zástupcem firmy Köckerling pro ČR a SR.

V jakém stavu jsou podle vás půdy v České republice? Je pravdou, že erozí je ohroženo více ploch, než se oficiálně uvádí?
Statistika je jedna věc, praxe druhá. Osobně statistice moc nevěřím a beru ji jen jako doplňkovou informaci. Důležité je udělat si vlastní úsudek podle dlouhodobých zkušeností. Naši předkové používali zdravý rozum a s erozí neměli problémy. My jsme zemědělství posunuli někam jinam, a tak s erozí všeho druhu musíme počítat a bránit se jí. Srážky se posunuly do větších a krátkodobých intenzit a s větší energií, větrná eroze působí na rozlehlých polních celcích. Jinak stav půdy v České republice není tak zoufalý, většina agronomů je rozumných a o dobrý zdravotní stav svých polí dbá. Utuženost půdy ovšem existuje a je poplatná používání současných dopravních prostředků.

Jak se lze erozi (vodní, větrné) účinně bránit? Jednou možností jsou jistě meziplodiny a správný osevní postup, důležité je ale také zpracování půdy.
Jednoznačně podporuji programy pro podporu setí meziplodin. Pěstování meziplodin je přirozený koloběh v přírodě a pole by neměla zůstávat delší dobu holá, zvláště ne na zimní období. Meziplodinou se mohu úspěšně bránit oběma erozím a ještě za to dostanu dotaci. To je rozumný postup. Správný osevní postup již musí být v současné době samozřejmostí.  A zpracovávat půdu musíme minimalizačně s neustálým pokryvem rostlinnými zbytky, které zabraňují erozím. Strojů, které dovedou do těchto ploch kvalitně zasít, existuje již celá řada, jak úzkořádkových, tak širokořádkových.*

Celý rozhovor vyjde v červencovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down