10.10.2015 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Důležitá je správná volba

AGRO družstvo vlastníků Puklice hospodaří ve dvou střediscích – v Puklicích a ve Střížově na ploše 1800 ha zemědělské půdy, z níž je 1400 ha půdy orné. Provozuje silnou živočišnou výrobu, pro kterou musí rostlináři vypěstovat dostatek kvalitního krmení. Jednou z podmínek dosažení vysokých výnosů je kvalitní zpracování půdy a setí.

Na to, jak družstvo hospodaří a jakou techniku k tomu využívá, jsme se zeptali předsedy představenstva Ing. Karla Vašourka a hlavního agronoma Vlastimila Měrtla.

Zpracování půdy a setí

Potřeba zajistit špičkovému chovu nejlepší možné krmivo a dosáhnout co nejvyšších výnosů předpokládá používat kvalitní a výkonnou techniku. V oblasti přípravy půdy a setí to platí dvojnásob.

Pozemky družstva se nacházejí v nadmořské výšce 500 až 560 m. Spíše lehčí, hlinité až písčité půdy zpracovává družstvo orebnou technologií. „Snažíme se orat veškerou půdu,“ říká agronom a pokračuje: „Jsem přesvědčen, že je to nejlepší způsob zapravení chlévského hnoje a současně výborné protierozní opatření. U orby zůstaneme i do budoucna. Změnili jsme ale stroje pro předsťovou přípravu půdy a setí. Když jsme před lety řešili otázku nového secího stroje, uvažovali jsme nejdříve, že vyřadíme starý a koupíme nový se záběrem šest metrů, pro obě střediska. Pak jsme si ale spočítali, kolik nás bude toto řešení stát, protože jsme museli započítat i nákup vhodného traktoru. Výše investice nás přiměla zvolit jiné řešení, které nám dodneška vyhovuje a s podstatně nižšími náklady.“

 

Technika pro pásové setí

Polovinou zmíněného řešení byl v roce 2008 nákup čtyřmetrového univerzálního secího stroje Köckerling Ultima CS pro pásový výsev obilovin, řepky a dalších plodin. Ultima CS se vyznačuje velmi dobrými výnosy při nízkých provozních nákladech. Za opěrným hmatacím kolem umístěná secí dláta ukládají osivo do pásů širokých 60 mm s roztečí 125 mm. Za výsevními jednotkami zakryje nivelátor výsevní brázdy jemnou půdou, STS válec půdu zpětně utuží a zavlačovače rozmělní případné hrudky na jemnou strukturu. „Rozhodovali jsme se tehdy, zda radičky nebo disky,“ vzpomíná agronom a dodává: „Práci Ultimy CS jsme si prohlédli u jiných podniků hospodařících v podobných podmínkách a rozhodli se pro ni. Dnes jsme rádi, že jsme zvolili radličky. Jednak kvůli systému výsevu, zejména u řepky, kdy si semena rozptýlená v pásku tolik nekonkurují a radličky vytvářejí malé hrůbky, které mají protierozní účinek, jednak kvůli tomu, že se za sečkou neobjevuje zdaleka tolik kamení jako dříve a v neposlední řadě také kvůli nákladům na výměnu secí sekce, které jsou mnohem nižší.“

AGRO družstvo vlastníků Puklice má zemědělskou techniku rozdělenu na dvě střediska – v Puklicích a ve Střížově a příliš se stroji nepřejíždí. Nový secí stroj umístilo na středisko ve Střížově. Díky jeho konstrukci a schopnostem může na tomto středisku vynechat samostatnou operaci předseťového kypření půdy. Po orbě, která je základem zpracování půdy na celé výměře, se pole pouze smykují a za smykem již následuje vlastní setí secím strojem Ultima CS. Ta zaseje veškerou výměru řepky v obou střediscích, veškeré plodiny ve Střížově a je-li potřeba, vypomůže ještě v Puklicích.*

Celý článek vychází v regionální příloze týdeníku Zemědělec věnované Kraji Vysočina.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down