09.10.2015 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postřikovače

Ing. Mojmír Freund absolvoval strojní fakultu v Bratislavě, obor strojařská aplikovaná elektronika. Po základní vojenské službě nastoupil do tehdejšího JZD Slušovice, kde se věnoval řízení technologických procesů a výpočetní technice. Před necelými 10 lety se ve společnosti Unimarco a. s. začal zabývat problematikou zemědělských strojů, zejména postřikovací technikou Hardi.

Jak dlouho se věnujete problematice techniky pro ochranu rostlin?

Technice pro ochranu rostlin se věnuji od roku 2006, kdy jsem nastoupil ve společnosti Unimarco a. s. do pozice area manažera pro Slovensko. V současnosti mám na starosti podporu prodeje v Čechách i na Slovensku.

Pokuste se stručně shrnout, jaký vývoj pozorujete u této techniky v posledních letech.

Podobně jako ostatní zemědělská technika i postřikovače zaznamenaly nebývalý rozvoj díky elektronice. Palubní počítače, navigační systémy a řada nových snímačů a akčních členů umožňují současným postřikovačům vykonávat preciznější a úspornější práci a současně usnadňují jejich obsluhu. Mnoho nových funkcí a technologií by navíc bez elektroniky nebylo vůbec realizovatelné. Patří sem většina nových technologií, které nedávno výrobci uváděli jako novinky, a dnes jsou již běžným standardem. U postřikovačů je navíc elektronizace rychlejší ze dvou důvodů. Za prvé proto, že průměrným postřikovačem protečou ročně chemikálie ve vyšší hodnotě, než je jeho cena a ekonomika tedy velí k úsporám. U postřikovačů mají úsporné inovace nejrychlejší návratnost. Za druhé pak proto, že rychle roste společenský tlak na snižování zátěže životního prostředí. V této oblasti patří postřikovače opět k nejexponovanější komoditě, kde každá ušetřená kapka postřikové jíchy znamená pokrok.

Celý rozhovor vychází v říjnovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down