Ing. Pavel Fiala vystudoval Střední zemědělskou školu v Litomyšli a následně Vysokou školu zemědělskou (dnes ČZU) v Praze 6 - Suchdole. Na obou školách studoval obor zaměřený na mechanizaci. Po ukončení studia krátce působil v oboru výstavnictví a od ledna 1996 pracuje ve firmě STROM Praha. Do roku 2001 zastával pozici marketingového manažera, poté se coby produktový manažer soustředil na traktory, čelní nakladače a manipulátory. Žádnou rodinnou vazbu k zemědělství nemá, otec pracoval jako mistr v textilce a matka v obchodě. Na střední školu, na kterou se hlásil, jej nevzali, ale v okrese Rychnov nad Kněžnou bylo tehdy volné místo na ZTŠ v Litomyšli, proto šel studovat do Litomyšle. Jeho další pracovní kariéra pak byla logickým pokračováním a rozvíjením toho, co tehdy v roce 1985 začalo.
Jak dlouho se věnujete traktorům a jejich konstrukci?
Okolo traktorů se opravdu aktivně pohybuji od roku 2002. Popravdě ovšem jako produktový manažer značky nejsem ten, kdo traktor tvoří nebo vyvíjí. Produktovým manažerům je představen již hotový produkt, včetně prodejní argumentace a naším úkolem je pouze informace předat dál prodejcům. Někteří tak činí. Jiní do toho vkládají trochu své invence a získávají informace i z dalších zdrojů, třídí je a dál interpretují podle svého nejlepšího svědomí.
Jak lze charakterizovat současnou poptávku po traktorech? Která výkonová třída je nejžádanější?
Nejdříve zabrousím trochu do historie. Do roku 1997 zde prodávaly zahraniční značky téměř výhradně silné polní traktory kategorie od 170 do 260 koní. To se postupně začalo měnit a zahraniční traktory se prosazovaly i v dalších výkonnostních třídách. Od roku 2001 je prodej téměř konstantní a prodávají se všechny kategorie a výkony. Celkový objem prodejů a jejich někdy i značný meziroční výkyv jsou závislé na ekonomické situaci zemědělců. Pohyby v jednotlivých kategoriích jsou spíše odrazem úspěšné akce dané značky a modelu traktoru, než že by se z toho dal vysledovat nějaký všeobecný trend. Svůj vliv na nárůst zájmu mají určitě i dotační tituly. Dovedu si představit, že pokud by byly v ČR vypsané dotace na sklízeče bavlny, pár by se jich prodalo i zde.*
Celý rozhovor vyjde v březnovém Farmáři.